Najděte pro dílnu vhodný prostor
Asi nejlepším prostorem pro dílnu jsou nevyužívaná garáž, sklep, podkroví, nevyužitý obytný prostor nebo zahradní kůlna. Vždy asi vyhraje ta varianta, ve které je nejvíc místa. Ideální minimální rozloha je 9 m², do kterých by se snadno měla vejít dvoumetrová prkna i pracovní stůl.
Chcete v dílně dělat pouze drobné práce, příležitostně si pohrát s přehazovačkou nebo vyrábět poštovní schránky na přání? Pak vám postačí malá místnost. Nábytkáři, automechanici a restaurátoři potřebují prostoru samozřejmě více.
Na stěnách budete potřebovat místo pro několik nástěnných skříní. V případě, že si svou dílnu zařizujete v podkroví, myslete na zkosenou střechu. V dílně, která bude v prostoru zahradního domku je zase nutno počítat s tím, že stěny domku nemusí těžké skříně s nářadím unést.
Bez čeho se v dílně neobejdete
Pracovní stůl nebo ponk bude středobodem vaší dílny a musí být tak akorát. Postavte si třeba několik pracovních stolů u stěn, ať máte více pracovní plochy. Zásuvky pracovního stolu si roztřiďte podle toho, co u stolu chcete kutit.
Pracovní plochy by měly být přizpůsobeny vaší výšce, abyste mohli pracovat s co nejmenší námahou. Ideální výška stolu pro práci závisí také na daném projektu.
Bez dobrého pracovního osvětlení to nepůjde
Ke kreslení plánků, měření komponentů nebo označování otvorů je kvalitní pracovní světlo potřeba. Při nedostatku denního světla si můžete pomoci lampami s úspornými LED diodami. Počítejte s přibližně 270 lumeny na metr čtvereční a věnujte pozornost také teplotě barev.
V ideálním případě by světla měla mít barevnou teplotu alespoň 5300 K. Namodralé a jasné světlo působí povzbudivě a podporuje vaši koncentraci. Baterie a svítilny byste v jednom ze šuplíků měli vždy najít také.
Kvalitní pracovní oblečení je jedním ze základů úspěchu. Jistí v kramflecích si budete v odolné pracovní obuvi a v padnoucí kombinéze nebudete řešit fleky a mastné skvrny. Pracovní rukavice jsou už snad při práci standardem, špunty do uší si nasaďte vždy, když zapnete jednu ze svých hlučných hraček.
To, jaké nářadí potřebujete, vždy záleží na aktuálním projektu. Vaše sbírka se tak pořád může rozrůstat. Existuje ale několik základních nástrojů, které už byste doma měli mít. Taková silná ruční příklepová vrtačka, nejlépe s dvourychlostní převodovkou, je v permanenci skoro neustále. Hodí se k vrtání do kovu i kamene, míchání nebo jako pohon různých nástavců.
Na další šroubování a vrtání je nejlepší aku šroubovák se dvěma akumulátory a k utahování větších šroubů a vrutů zase rázový utahovák. Výbornými pomocníky jsou brusky, pily a frézy. V dílně se neztratí ani svářečka, páječka, horkovzdušná pistole a na rychlé a pevné lepení dřeva, papíru a plastů tavná lepicí pistole.
Neocenitelnou položkou na nákupním seznamu je také kompresor. Využijete ho na dofouknutí pneumatik, míče, bazénu, stříkání barev nebo třeba na tlakování sudu piva při zahradní párty.
Aby poličky a šuplíky v dílně nezůstaly prázdné, zaplňte je šroubováky různých tvarů a velikostí, klíči a gola sadami. Svoje místo v kutilském ráji mají kombinované kleště, štípací kleště, nastavitelné kleště, které znáte jako sikovky, hasáky a kladiva. Materiály potřebují opracovat, takže nezapomeňte na brusné papíry, plátna, kameny, lešticí pasty a řezné a brusné kotouče pro různé typy brusek.
Jednou měř a dvakrát řež – zaměřte se tedy na měřidla, svinovací a skládací metry, úhloměry, vodováhy, na nůžky a nože na papír, koberce nebo lepenku. Nejen milovníci dřeva musí povinně mít v dílně pily na dřevo nebo na kov. Různé ocasky na dřevo, pily rámové, pilníky, dláta a rašple.
Budete-li mít dílnu naplněnou k prasknutí, možná by se vyplatilo investovat do bezpečnosti. Visací zámek na to ale stačit nemusí. Bezpečnostní kamera už by potencionální lapky mohla odradit.
A mohli bychom pokračovat do konce věků. Chcete-li pracovat na svých projektech kvalitně, potřebujete k tomu dobře vybavenou dílnu. A na to není lepší místo, než je HORNBACH.
Fotogalerie
Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH