Dům a stavba

Jak svůj dům připravit na zimu? Tohle by na vašem seznamu nemělo chybět

Podzim je v plném proudu, takže nastává ta pravá chvíle pro přípravu vašeho domu na zimu a chladnější počasí. Na co byste určitě neměli zapomenout než udeří první mrazy? Máme pro vás přehledný seznam všech důležitých úkolů.

muž vybírá lístí z okapu domu
Zdroj: Shutterstock

Topení

Zaměřte se na správné fungování kotle, topného systému, stejně jako na vyčištění komínů. Do kontroly a servisu se ovšem nepouštějte sami. Je potřeba se včas domluvit s odborníkem, který se postará buď o revizi kotle, nebo alespoň jeho každoroční kontrolu před topnou sezónou.

Budete mít jistotu, že topení funguje tak jak má a vyhnete se případným zdravotním i bezpečnostním rizikům. Navíc dokážete ušetřit nemalou částku za vytápění. Komín je nutné čistit také pravidelně, protože v něm zůstávají saze, které se mohou při využívání tuhých paliv vznítit.

Střecha

Než se dočkáme první sněhové nadílky, podívejte se na stav vaší střechy a včas odstraňte případná problémová místa a díry. Zaměřte se hlavně na prasklé tašky, ohnuté nebo zrezivělé plechy. Střecha musí zvládnout tíhu sněhu, ale i množství vody, které vznikne táním.

Okapy

Společně se střechou se můžete rovnou vrhnout na okapy.Ty byste měli samozřejmě kontrolovat i v průběhu roku, před zimou se na ně ale podívejte zvlášť pečlivě. Odstraňte nečistoty a spadané listí, které by mohly zadržovat vodu. Pokud vám totiž v zimě v okapech zamrzne, může poškodit nejen je, ale také střechu, vnější zdivo a způsobit i zatečení vody do domu.

V souvislosti s okapy se také doporučuje prodloužit odtokové žlaby cca o jeden metr, aby voda odtékala pryč od domu a nedostávala se k základům.

Pokud máte v blízkosti okapů velké množství stromů, jejichž listí je často zanáší, nainstalujte do nich ochrannou mřížku.

Čištění okapů
Zdroj: Shutterstock

Okna a dveře

Zaplňte a utěsněte mezery a postarejte se o místa, která špatně doléhají, aby do interiéru neproudil chladný vzduch. Pomůžou vám s tím silikonové tmely nebo izolační pěnové a silikonové pásky. Vkládání dek a textilií na parapety a mezi okna by mělo být tím posledním řešením.

Přívod vody

Zazimujte venkovní rozvody – vypněte je, schovejte a pořádně zaizolujte, aby vám je zmrzlá voda neponičila, a to především v případě hadic, trubek a baterií. V ideálním případě z nich vodu úplně vypusťte.

Nezapomeňte také na zavlažovací systémy. Hadice, které přes zimu nepoužijete, schovejte, pokud je nemáte pod zemí. Jejich části nad zemí pak obalte třeba textilií, dnes se již prodávají speciální vaky z bavlny a PVC povlaku, které ochrání zejména kohoutky.

Dřevěná terasa, pergola a venkovní obklady

Veškeré venkovní dřevěné prvky i obklady je třeba chránit před přírodními živly. A věřte nám – prevence je lepší než kompletní výměna, která je nejen v dnešní době poměrně finančně náročná. Nejprve se tedy ujistěte, že dřevo není napadené hnilobou, v opačném případě je nutné najmout si dobrého tesaře a pustit se do opravy. Poté zkontrolujte stav nátěru – jestli například nepraská nebo se neodlupuje. Pokud ano, seškrábněte ho, dřevo obruste a udělejte nátěr nový.

Nátěr na dřevěnou terasu
Zdroj: Shutterstock

Sekačka a zahradní nářadí

Kromě  zazimování zahrady byste se měli správně postara o všechny nástroje, které v péči o naši zeleň používáme. Bližší informace k tématu najdete v článku jak pečovat o zahradní nářadí před zimou.

Venkovní rostliny, nábytek a gril

Než přijdou první mrazíky, přesuňte venkovní rostliny zasazené v květináčích na vhodné zimoviště a udělejte jejich malou inventuru, některé je nutné prostříhat, například muškáty, bylinky nebo solanum.

Postarejte se také o vyčištění venkovního nábytku a schovejte ho do sklepa, kůlny, zahradního domku nebo ho alespoň přikryjte plachtou kvůli ochraně před vlhkostí a povětrnostními vlivy.

Polstry a venkovní polštáře také dejte na místo, kde se k nim nedostanou myši a další hlodavci. Stav, v jakém byste je našli na jaře by vás určitě nepotěšil.

Nezapomeňte  schovat přenosné venkovní osvětlení (například tolik oblíbené lampionky a solární světýlka). V neposlední řadě vyčistěte a zazimujte i svůj gril.

Zásoba zimních pomocníků

Řeč je o…

  • posypové soli (případně můžete vyzkoušet lógr, který se na chodníky používá v “kávových metropolích” jako je např. Krakow)
  • rozmrazovací směsi (například rozmrazovač zámků na dveře nebo auto)
  • lopatě na odhazování sněhu
  • zásobě svíček a baterek pro případné výpadky proudu
  • záložním zdroji tepla (elektrický přímotop, biokrb na biolíh)

Všechny si je zavčasu připravte na dobře přístupné místo a nezapomeňte také na přípravu vašeho vozu na zimu.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů