Stačí trochu slevit ze zažitého luxusu
Většina z nás si doma zvykla topit na takové teploty, že pak doma chodí v tílku a kraťasech i během zimy, v hrnci nebo rychlovarné konvici ohříváme víc vody, než potřebujeme, svítíme i když je ještě krásně vidět. To je jen pár věcí, které se dají změnit a nějakou tu korunu na provoz domácnosti ušetřit.
Proč na sobě nemít dlouhé kalhoty nebo tričko s dlouhým rukávem, proč si neohřát jen tolik vody, kolik potřebujeme? Proč nesvítit jen tehdy, kdy je to opravdu třeba? Proč splachovat WC plnou nádržkou, když stačí jen část? Proč nezačít při čištění zubů používat na vypláchnutí úst kelímek? Proč nezkrátit záclony, které zcela zbytečně zakrývají topení a brání teplu dostat se do prostoru?
A tak bychom mohli pokračovat. Cest, jak maličko slevit ze zažitého luxusu je mnoho, změnu navíc skoro ani nepocítíte. Vaše peněženka ale ano. Co dál?
Neplatíte zbytečně moc za energie?
Elektřina i plyn jsou velké položky na rozpočtu, proč na nich nezkusit nějak ušetřit? Kromě toho, že pohlídáte, jak moc svítíte, vaříte nebo topíte, můžete taky porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů. Srovnáním cen plynu a elektřiny můžete ušetřit každý rok klidně tisíce korun.
Nemusíte kvůli tomu ani nikam chodit, vše zvládnete z pohodlí domova během pár minut. Dost možná se dostanete nejen k běžným a akčním nabídkám, ale i těm neveřejným.
Zaměřte se na každodenní činnosti doma
Protéká vám toaleta? Opravte ji. Máte staré spotřebiče, pořízení nových stále odkládáte? Pouvažujte, zda není nejvyšší čas na jejich výměnu. Ty nové jistě budou úspornější. Největší rozdíl je mezi novými a staršími mrazáky a ledničkami. U nich může být rozdíl ve spotřebě i 70 %.
Máte televizi a další přístroje v stand-by režimu? Vypínejte je. Při čištění zubů zastavte vodu, nenechávejte ji téct po celou dobu. Netopte pánubohu do oken, nastavte si vytápění tak, aby vám bylo příjemně, ale zbytečně jste pak nevětrali.
Máte pohovku nebo něco jiného před radiátorem? Odstraňte to. Zkontrolujte, zda vám dobře těsní okna a dveře, používejte úsporné zářivky, perte při nižších teplotách, při vaření používejte pokličky.
Pojistěte si domácnost
Každý z nás má doma spoustu věcí, které ke svému životu potřebuje a nerad by o ně v důsledku nešťastné události přišel. Náklady na pořízení nových věcí nejsou zrovna malé, dá se jim ale předejít. Jak? Pojištěním majetku!
Není na tom nic složitého, pojištění stojí pár korun, když ale dojde na věc, můžete díky tomu opravdu ušetřit. Jak pojistit domácnost?
Sjednat si můžete pojištění domácnosti, které se vztahuje na její vnitřní vybavení, i nemovitost. Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou, tedy zdi, střechu, okna apod.
ZDROJ: PR článek