Základní pravidla bezpečného domova
Nespoléhejte na to, že vám se to stát nemůže. Moderní technologie totiž neusnadňují život jen čestným lidem – dají se zneužít též k neoprávněnému vniknutí do prostoru. Při výběru zabezpečení si proto dejte obzvlášť záležet na referencích dodavatele (firmy, výběr značky aj.).
Nevynechejte ani jeden krok ve snaze ušetřit – aby byly bezpečnostní dveře či vložka do dveří opravdu bezpečnostní a splňovaly certifikáty, je nutné, aby je instaloval certifikovaný odborník. Jestli si myslíte, že ušetříte pár korun tím, že si celý chytrý systém s kamerami a detektory instalujete sami, může se též stát, že bude mít technologické mezery (pokud s tím samozřejmě nemáte zkušenosti, případně si nevyberete řešení vhodné i k samoinstalaci). Jaká pravidla se ještě vyplatí dodržovat?
Zlozvyky, kterých se vyvarujte
- Byt vždycky uzamkněte a zavřete všechna okna, i když odcházíte jen na krátkou dobu. Zloději mohou mít zmapovány vaše denní aktivity (například dlouhodobým pozorováním) a na vniknutí do bytu či domu jim často stačí i méně než třicet vteřin. Touto nezodpovědností jim jen přidáváte bonusový čas na loupež.
- Nikdy neoznamujte plánovanou dovolenou či delší nepřítomnost na sociálních sítích – ať už formou odpočítávání do dnů dovolené, nebo sdílením fotek z destinace, zatímco jste ještě tam.
- Nesdílejte na sociálních sítích ani svou přesnou adresu či SPZ automobilu. Také nesdílejte detailní fotografie z vašeho domova – nechlubte se novou televizí či hrací konzolou – na to je důležité upozornit hlavně děti a náctileté.
- Nenechávejte náhradní klíče od domu na obvyklých místech – pod rohožkou, v květináči atd.
- Vchod do domu by měl být dobře viditelný už od přístupové cesty. Zloději preferují vchody chráněné keři, porostem či tmavé a odlehlé.
- Nenechávejte v bytě cennosti ani větší finanční hotovost. Je vhodné chránit okna záclonami, aby zloději neměli všechno jako ve výkladní skříni.
Co dělat, když… odjíždíte na víkend
- Nezatahujte rolety ani žaluzie, jen tak dáte najevo, že nejste doma a zlodějům v případě vloupání necháváte úplné soukromí.
- Nastavte krátké automatické rozsvícení některých svítidel v domácnosti alespoň dvakrát denně (v brzkých ranních nebo večerních hodinách).
- Klidně nechte puštěné malé rádio, které nespotřebovává moc elektrické energie. Když ho zloději uslyší, pravděpodobně je to znejistí – možná je někdo doma, případně si majitelé jen odskočili a brzy se vrátí.
- Přístupovou cestu a okolí vchodů do bytu zabezpečte senzory pohybu s automatickým rozsvícením.
… odjíždíte na týden
- Oznamte důvěryhodným sousedům, že odjíždíte, poproste je, aby dům a zahradu alespoň jednou zkontrolovali (uzamčení dveří, zavřená okna atd.).
- Též je vhodné požádat rodinu, přátele či sousedy, aby vám občas přišli vybrat poštovní schránku, případně přeparkovat auto, pokud jste ho nechali doma.
- Jako v předešlém případě, nezatahujte rolety a využijte chytré rozsvícení svítidel či puštění televize na určitou dobu, hlavně ve večerních hodinách.
… odjíždíte na déle než sedm dnů
- Kromě předešlých bodů doporučujeme též požádat rodinu nebo blízké přátele, aby se nepravidelně u vás doma zastavili a krátce pobyli.
- Zabezpečte domácnost na vzdálený přístup tak, abyste pomocí aplikace mohli ovládat osvětlení, spotřebiče i kamerový systém.
- V případě dlouhodobější nepřítomnosti zvažte zabezpečení domu alarmem s připojením na pult centralizované ochrany policejního sboru nebo soukromé bezpečnostní služby.
Tip na článek: Ochrana domu před vodou: Základy i sklep v bezpečí
Kdy se nejčastěji krade?
Podle evropských statistik jsou vloupání do soukromých nemovitostí nejčastěji realizována v pracovních dnech v dopoledních či poledních hodinách. Není však nic výjimečného, když ke krádeži dojde v zimních měsících i mezi 16.00 a 18.00 – sousedům v té době není pohyb po domě podezřelý.
Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů