Dům a stavba

Jak zrekonstruovat dvůr – část 2: Je důležité ho správně vyspádovat

V našem druhém díle rekonstrukce dvora se zaměříme na to, jak si připravit podklad a jakou vybrat dlažbu. Opět se podělíme o naši vlastní zkušenost, abyste sami viděli, že rekonstrukce dvora může být fyzicky náročná, ale nejde o nic, co byste případně nezvládli sami.

Dlažební kostky
Zdroj: Pixabay

Jak dvůr správně vyspádovat

Pokud má dvůr velkou plochu, která navíc není zastřešená, bude potřeba se zamyslet nad vyspádováním jeho povrchu. Tento krok je důležitý pro to, aby dešťová voda nezůstala na pozemku a odtékala buď do kanalizace, nebo do jiné části pozemku. Nebudete se tak muset bát tvorby kaluží a vlhkých zdí. Rovný velký povrch také může na určitých místech vlivem vlhkosti změnit barvu dlažby. 

Sklon dlažby by měl být v příčném směru 2 %, v podélném směru 0,5 % a je potřeba spádovat opravdu v obou směrech.

V případě rekonstrukce našeho dvora jsem se mohli nechat vést dřívějším spádem, který tu vznikl při zálévání betonem někdy v 70. letech. Odvod vody byl řešen do kanalizace na odtok dešťové vody pod zahradním pozemkem. Pro vsakování vody v některých partiích pozemku, odkud voda nestékala do odtoku, jsme se rozhodli místo dlažby vytvořit plochy zeleně.

Dvakrát měř, jednou sypej

Velmi důležité bylo pro vyspádování pozemku vyměřit, kolik je potřeba na jednotlivé vrstvy podkladů a dlažby a dodržovat hrubý spád, který jsme lehce vytvořili už při čištění povrchu až na hlínu. 

Jako podklad jsme použili kamenivo, protože jsme dvůr nechtěli opět zalít betonem. Ke zdárnému měření jsme si přes jednotlivé části plochy natáhli provázky, abychom zjistili, zda hloubka odpovídá našim představám. Takové provázky jsou velkým pomocníkem při dosypávání kameniva tak, aby se pozemek opticky zarovnal, ale zároveň byl zachován potřebný spád. 

Části dvora, které se nacházely pod střechou, jsme se snažili zanechat v lehké rovině pro potřeby posezení, umístění květináčů a dalšího vybavení. První vrstvu kameniva je nutné řádně udusat vibrační deskou. Nebojte se, kdyby se v povrchu objevily prohlubně, jednoduše je dosypete buď zbylým kamenivem stejné velikosti, nebo kamenivem, do kterého už budete pokládat dlažbu. Vibrační desku většinou půjčují stavebniny a cena se pohybuje v řádu stovek korun za den.

Povrch kameniva udusejte vibrační deskou
Povrch kameniva udusejte vibrační deskou | Zdroj: iStock

Jaký vybrat podklad

Pokud jste se nerozhodli například pro beton, nebo lámaný kámen položený do betonu, budete potřebovat několik vrstev kameniva. Prodejci nabízejí jeho dovoz v množství podle velikosti korby nákladního vozu a v různých velikostech samotného kameniva. Některé firmy mohou náklad na korbě rozdělit a přivést určité množství dvou druhů kameniva najednou. 

My jsme si objednali 6 kubíků drceného kameniva o velikosti 8/16 milimetrů a 4 kubíky drceného kameniva o velikosti 4/8 milimetrů. Hrubá cena se pohybuje u velikosti 8/16 mm okolo 760 Kč s DPH za tunu, u velikosti 4/8 mm asi 850 Kč s DPH za tunu. U ceny ale záleží na nabídce prodejce, který může například při objednávce nad 8 tun nabízet slevu za každou další tunu.

Tipy pro dlažby na dvůr

A nyní přichází na řadu dlažba. Záleží jen na vás, jak bude dvůr vypadat. Nabídek dlažby je celá řada a většina je vyrobena z betonu. Nemusí jít přitom o klasickou zámkovou dlažbu, která dosud patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším. Pokud se vám líbí lámaný kámen jako nám, můžete použít jeho betonovou variantu.

Povrch této dlažby je narozdíl od skutečného lámaného kamene rovný, takže se lépe udržuje a pokládka je méně náročné, jelikož jde o prefabrikované bloky, které jednoduše poskládáte jako skládačku. Nemusíte se přitom bát, že by dlažba budila dojem, že se v některých místech opakuje nebo na sebe nenavazuje. Tyto bloky obsahují imitaci kamenů v několika velikostech a tvarech, takže dvůr ve výsledku vypadá, jako byste na něj položili přírodní kámen naprosto náhodně.

Betonová imitace lámaného kamene tak obsahuje velmi úzké spáry, které jsou ale v celé ploše dvora stejné, což usnadňuje údržbu plochy například při zametání. Dobře udusaný podklad se přitom tolik nedostává ven.

Existují ale i další imitace z betonu. Například dlažba, která připomíná žulové kostky různých barev a zrnitosti. 

Betonové kostky, které imitují klasické žulové
Betonové kostky, které imitují klasické žulové | Zdroj: iStock

Další volbou může být betonová imitace dřeva, která je opravdu k nerozeznání, ale hodí se spíše pro malé nepravidelné plochy, do kterých chcete vnést jiný estetický prvek.

Betonová imitace dřeva
Betonová imitace dřeva | Zdroj: iStock

Položení dlažby je jen část práce

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv dlažbu, vždy si rekonstrukci snažte vizualizovat dopředu, aby byl váš dvůr nejen esteticky hodnotný a zajímavý, ale také dostatečně funkční podle vašich potřeb. 

Výhodou betonového povrchu je jeho minimální údržba a využití pro větší zátěž. Betonová dlažba položená do kameniva je zase esteticky zajímavější, i když bude potřeba počítat s tím, že jí někdy proroste plevel nebo se vám pod zátěží vytvoří prohlubně, které bude nutné zarovnat. 

Také záleží na vašich finančních možnostech. Velkou část prací si můžete opravdu udělat sami, minimálně dvůr vyčistit a položit první vrstvu kameniva. Ušetřit se dá i na různých ostrůvcích a záhonech, které necháte prázdné a později budou plnit účel pro vysázení rostlin, keřů nebo stromků a vsakování vody. 

Budeme držet palce při vaší rekonstrukci, které se rozhodně nemusíte bát a jednotlivé části i z finančního hlediska můžete dokončovat postupně v průběhu celého roku. 

Výhodou betonového povrchu je jeho minimální údržba
Výhodou betonového povrchu je jeho minimální údržba | Zdroj: iStock

GALERIE

Text: Martin Sítek
Foto: iStock, Pixabay