Jak vypadá váš dvorek?
Pokud jste majiteli nemovitosti s dvorkem, nemusí to nutně znamenat nudný, vybetonovaný, rozpálený a zaneřáděný prostor. Jakákoliv venkovní část domu se může efektivně využívat a přitom plnit vizi ostrůvku pro relax a volný čas.
A právě vize je důležitým krokem před tím, než se vůbec do rekonstrukce pustíte. Zkuste si stoupnout do okna, na balkon, nebo si dvůr jen tak projít a říct si, co vám na něm vadí a co by se dalo udělat jinak. A začněte nejlépe podlahou a všemi detaily, které mohou být nebezpečné pro pohyb dětí i domácích mazlíčků.
Co může na dvoře způsobit úraz nebo poškození majetku:
- Nedostatečný kryt studny nebo odpadní jímky
- Trčící železo (například zabetonované a useknuté sloupky plotu nebo rezavé okapy)
- Zatékání vody do domu nebo stojatá voda po dešti
- Stará betonová podlaha (časem se může lámat, za deště nebo při sněžení klouzat, aj.)
Inspirujte se a vytvořte si plán
Možná už přesně víte, jak bude váš dvorek vypadat, možná ale potřebujete trochu času se zamyslet a inspirovat. Důležitým krokem je úklid. Jakmile dvůr vyčistíte, hned prokoukne, opticky se zvětší a vy tak získáte mnohem lepší představu o jeho potenciálu a podobě.
Co se týká inspirace, využijte vaší zahraniční dovolené a všímejte si, jak se o své dvorky a předzahrádky starají v jiných zemích. Mnoho inspirace se dá pochytit ve středomoří. Zdejší obyvatelé mají velmi rádi zeleň a to i přesto, že je plocha jejich dvoru vydlážděná nebo vybetonovaná. Často používají vodní prvky, ale i různorodý design. A pokud zrovna necestujete, inspiraci vám dodá internet nebo televizní programy, které se zaměřují na renovaci zahrad a dvorů.
Důležité je plánování práce a financí
Jakmile získáte představu o podobě vysněného místa, začněte pracovat na svém plánu. Spočítejte si velikost plochy a zkuste si vytvořit tzv. sondy, například odstraněním několika kachlí nebo vrstvy betonu, abyste zjistili, jaký je podklad. My jsme před rekonstrukcí zjišťovali, zda se pod chodníkem a betonem nenachází kameny. Z poloviny ano, z poloviny byla podkladem jen hlína nebo směs různého drobného materiálu.
U některých částí dvora jsme se rozhodli, že starou kamennou dlažbu zachováme, ale většina plochy musela být odstraněna. To znamená, že v takovém případě budete potřebovat kontejner na objemný odpad, do kterého patří suť. Půjde také o vaši první investici, takže je dobré si zjistit, kdo ve vašem okolí nabízí přistavení a odvoz kontejneru, v jakém objemu a kolik vás to bude stát. My jsme použili celkem 3 kontejnery po 4 tunách a zaplatili téměř 9 000 Kč.
Také si naplánujte časovou náročnost, jestli dvůr zvládnete zrekonstruovat sami, zda budete potřebovat někoho k ruce, nebo poptáte firmu, která vše udělá za vás. I to se samozřejmě odráží ve financích.
Nezapomínejte na materiál, který budete na dvorku nově pokládat. Možností je mnoho. Některé dlažby se pokládají do betonu, jiné do drceného kameniva. Pokud chcete izolovat stěny domu od vlhkosti, počítejte i s nopovou fólií.
Pojďme bourat a využít starý materiál
Na začátku jsme měli jasnou představu, že ze dvora odstraníme všechen starý betonový povrch, který v mokru nepříjemně podkluzoval a za dlouhá léta se na několika místech drolil. Nejdříve jsme začali bourat od místa, kde jsme si předtím udělali sondu a pokračovali směrem ke stěnám domu.
Původním záměrem bylo, že se kameny pod betonem nechají na místě, ale ukázalo se, že bylo vše zalité betonem natolik, že bylo nutné plochu vyčistit kompletně i od těchto kamenů. Do kontejneru na suť jsme je ale nevyhodili, protože je plánujeme použít na jiné dílčí projekty v zahradě (například zídku, ohniště, skalky), ale i rekonstrukci relativně zachovaného kusu kamenné dlažby v okolí staré studny.
Jaké nástroje budete pro bourání potřebovat:
- Bourací kango se špičatým sekáčem (na bourání betonu je lepší, než plochý sekáč)
- Krumpáč (oceníte ho při odstranění nalomených nebo rozbitých kusů betonu a zejména kamenů)
- Hrábě (pro zarovnávání a vyhrabávání hlíny a drobnějšího kamení nebo kusů betonu)
- Lopatu (pro nabírání podkladu)
- Kolečka (přece nebudete všechen beton tahat v kbelících)
- Kbelíky (až se do kontejneru nevlezou kolečka, přeci jen budete zbytek vyplňovat pomocí kbelíků)
- Rýč (pro vykopání zeminy podél domu)
- Rukavice a ochranné brýle (pozor na vystřelující kousky betonu a kamení, které mohou poranit oči)
- Zednické kladivo (pro detailnější práci u základů domu)
Pozor na sítě
Před každou rekonstrukcí dvore je ideální, pokud máte k dispozici plán, kudy vedou všechny sítě jako voda a odpad. Nejlépe, pokud je v plánu naznačeno, jak hluboko jsou trubky zakopané. Pokud totiž budete hloubit zhruba 40 cm kolem domu kvůli nopové fólii, je pravděpodobné, že na některou z trubek narazíte.
Jak hluboko kopat při rekonstrukci dvora
To vždy záleží na tloušťce svrchní vrstvy, podkladu a výběru nové dlažby. My počítáme s betonovou dlažbou v imitaci lámaného kamene, která má tloušťku 5 až 7 cm. Pokládat ji budeme na dvě vrstvy drceného kamene, takže ideální hloubka je 15 až 20 cm.
Text: Martin Sítek
Foto: Pixabay, Shutterstock