Jedním z takových způsobů je klimatizace, která vzduch umí nejen ochlazovat – speciální klimatizační jednotky fungují i jako tepelná čerpadla vzduch-vzduch a tím pádem dovedou i topit.
Za poslední rok cena elektřiny stoupla o několik jednotek procent. Analýzy evropského trhu s elektřinou ale ukazují, že růst bude pokračovat. S tím se pojí i vyšší náklady na vytápění elektrickým topením. Jak je tedy možné, že vám klimatizace může pomoci ušetřit?
Tepelné čerpadlo naruby
Princip fungování klimatizace je jednoduchý, i když mu málokdo rozumí. Lidé si myslí, že klimatizace fouká studený vzduch do místnosti, čímž ochlazuje prostředí. Je tomu ale trochu jinak.
Klimatizace, podobně jako tepelná čerpadla, fungují na principu výměny energie, nikoliv vzduchu. Z něj pouze odjímá tepelnou energii a odvádí ji z místnosti pryč. To platí v případě chlazení místnosti, princip vytápění je mu ale podobný.
Při topení klimatizační jednotkou dochází k opačné distribuci tepla. Tok chladiva se pomocí reverzního ventilu otočí – venkovní jednotka nasává vzduch, který ji ochlazuje, díky čemuž dochází ke kondenzaci. Pomocí chemické reakce chladiva a vlhkosti pak dochází ke vzniku tepla, které vnitřní jednotka distribuuje do místností.
Tento způsob vytápění je až třikrát efektivnější než klasickými přímotopy.
Klimatizaci pořídíte za polovinu ceny plynového kotle
Zjistili jsme, že topení klimatizací se vyplatí více než topení běžným elektrickým topením. Jak je na tom ale v porovnání s plynovými kotli?
Ceny plynu jsou oproti elektřině stabilnější, i tak ale pozvolna rostou. Uživatelům plynových kotlů klimatizace ušetří přibližně 30 až 40 procent nákladů. To ale není jediné plus – sadu vnitřní a venkovní jednotky pořídíte kolem 40 tisíc korun, stejně výkonný plynový kotel stojí přibližně dvakrát tolik.
Tím ale výhody topení pomocí klimatizace nekončí. Také vás jistě potěší, že:
- provoz klimatizace je oproti přímotopům nebo kotli levný a nenáročný,
- klimatizace topí ihned – teplo cítíte do pěti minut od spuštění přístroje,
- klimatizace čistí vzduch, zároveň ho ale vysušuje.
U posledního bodu ještě chvíli zůstaneme. Výhody klimatizací jsou zjevné, ale její pořízení není pro všechny. Provoz klimatizace vysušuje vzduch. Jestliže máte v domácnosti alergika, pořiďte si ke klimatizaci zvlhčovač vzduchu, čímž dosáhnete ideální rovnováhy.
Výpočet výkonu zvládnete za pár minut
Poslední otázka zní – jak výkonnou klimatizaci potřebujete? Obecně platí, že 1 kW příkonu jsou přibližně 3 kW tepelné energie. To je ale hodně obecné řešení. My si vhodný výkon spočítáme pokročilejší metodou, kterou si vysvětlíme na příkladu.
Topenářské poučky říkají, že na vytopení jednoho metru krychlového prostoru potřebujete tepelný zdroj o síle 30 W. Pokud je tedy výměra průměrného bytu 91,6 m2 a průměrná výška stropu 2,5 m, zjistíme, že naše modelová domácnost má objem 229 m3. Pak už jen stačí vynásobit sílu tepelného zdroje na metr krychlový naším vypočítaným objemem a získáme minimální potřebný výkon – v tomto případě nám vychází 6 780 W, tedy 6,8 kW. Takového výkonu dosahuje například klimatizační jednotka Toshiba.
Výkon klimatizace by měl být základním kritériem při výběru konkrétního modelu. Počítejte ale s tím, že spočítaný výkon funguje v ideálních podmínkách pasivního domu. U špatně izolovaného domu přičtěte 10 W na metr krychlový prostoru, to samé platí i u místností s francouzskými okny. Podkrovní místnosti vyžadují dokonce o 50 W na metr krychlový více.
ZDROJ: PR článek společnosti Benefit Term s. r. o.