Podlahová krytina do bytu, označovaná jako „plastová“, je zpravidla vyrobena z polyvinylchloridu (PVC), případně z polyetylénu (PE). Naproti tomu „linoleum“ mezi plastové podlahy nepatří – je vyrobeno z přírodních materiálů.
Tradiční PVC
Nejrozšířenější plastová podlahová krytina je z polyvinylchloridu (PVC). PVC přitom může být měkčené nebo tvrzené, s použitím podle provozu místnosti (kuchyně, dílna a podobně). Existují dva základní typy této krytiny – homogenní a heterogenní. Homogenní krytina je vyrobeno z jedné, většinou 2 mm silné vrstvy, probarvené v celé tloušťce. Trh nabízí několik variant designů, například jednobarevný, mramorovaný či s různými vzory.
Heterogenní krytina se skládá ze dvou i více vrstev: Spodní vrstva tvoří podložku, na ní je nanesena fototapeta nebo potisk, svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná vrstva vyšší, tím je krytina kvalitnější. Díky potisku si lze vybírat ze široké škály vzorů různých přírodních materiálů (dřevo, kámen, dlažba). Podlahoviny z PVC se obvykle dodávají v rolích širokých jeden až pět metrů. V členitých prostorech se pásy již většinou nespojují svařováním, ale za studena (chemicky), takže spoj nenarušuje kompaktní vzhled podlahy. Ze zdravotního hlediska sice není PVC ideální, neboť obsahuje různá barviva a plnidla, ale při běžném užívání to neznamená velké riziko. Naproti tomu lze podlahu snadno udržet čistou a pokládku zvládne i šikovný kutil.
Vinylové podlahy
Jde rovněž o podlahovinu z PVC, ale tvrzeného a dodávaného ve formě samostatných dílců. Dílce se k podkladu lepí, ale navzájem se nespojují. Spodní vrstva krytiny je obvykle zvukotěsná a dobře přilnavá k podkladu. Na ni je nanesena speciální fólie s potiskem. Tuto fólii pak chrání nášlapná transparentní vrstva, na které může být nanesena ještě vrstva z polyuretanu (PUR), která podlahu ještě více chrání před poškrábáním a nečistotami. Některé typy mají navíc protiskluznou úpravu.
Vzhledově mohou věrně imitovat dřevo, keramickou i kamennou dlažbu a dokonce i sklo.
Krytiny z vinylu jsou vhodné zejména do místností s vlhkým provozem (koupelny, kuchyně) nebo zátěžovým provozem (prodejny, restaurace). Jejich dobrou vlastností je odolnost proti prachu a nečistotám, díky čemuž jsou nenáročné na údržbu. Navíc jsou poměrně dobrým vodičem tepla – a tedy vhodné i pro podlahové vytápění (nebo chlazení). Přesto, že má vinylová podlahová krytina několik vrstev, je poměrně tenká (tloušťka 2–4 mm) a přiměřeně poddajná, takže ji lze bez problémů položit na stávající podlahu s hladkou podlahovou krytinou.
Dřevo s plastem
Zejména pro podlahu na terasu je vhodná drážkovaná krytina z tzv. dřevoplastu, což je kombinace dřeva a plastu. Hodí se i na balkony, podlahy altánů, pergol, předzahrádek, zimních zahrad, skleníků, ale také na rošty do koupelen a saun nebo k venkovním bazénům.
Vyrábí se z rozemletých smrkových pilin smíchaných s vysokotlakým polyetylénem (HDPE) v poměru zhruba 6:4. Plast zajišťuje podlaze odolnost proti vlhkosti, výkyvům teplot a dřevokazným škůdcům. Dřevitá moučka dává odolnost vůči UV záření, pevnost, nosnost a také stylový vzhled dřeva. Materiál neobsahuje žádné toxické prvky a podlaha nevyžaduje chemické prostředky ani při údržbě – nemusí se lakovat, mořit ani impregnovat (takovéto úpravy jsou dokonce nežádoucí). Stačí ji jednou za čas opláchnout vodou, případně vymést nečistoty z drážek. Skvrny se odstraní jemným čisticím prostředkem a vodou. Ani pro montáž není potřeba žádné speciální nářadí. Po položení podpůrné konstrukce se podlahové lamely celkem snadno ukotví do upínacích klipů. Díky snadné montáži a malým nákladů na údržbu je podlaha z dřevoplastu dobrou investicí do vzhledu i funkčnosti terasy – má životnost až 25 let a materiál je recyklovatelný.
Pokládka podlahy
Pro montáž podlahy z dřevoplastu není potřeba žádné speciální nářadí ani dovednost. Po položení podpůrné konstrukce se podlahové lamely celkem snadno ukotví do upínacích klipů. Poměrně snadná je i pokládka dílců podlahy z vinylu: Stejně, jako všechny tenké krytiny vyžaduje rovný, suchý a pevný a čistý podklad. Dílce se kladou těsně vedle sebe, takže mezi nimi nevznikne viditelná spára. Na první pohled působí jednolitě.
Náročnější je pokládka krytiny z PVC. Před položením ji necháme nejméně jeden den rozloženou, aby se tvarem přizpůsobila. V menších místnostech může být přilepena jen na okrajích, ve větší se lepí po celé ploše disperzními lepidly.
Lino není plast
Ačkoliv se linoleum prodává více než sto let, stále ještě bývá zaměňována za PVC. Přitom rozdíl mezi nimi je podstatný: podlaha z PVC je syntetická, linoleum vyrobeno ze směsi lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty. Linoleum je trvanlivé, antistatické (nepřitahuje prach) a i v náročných podmínkách vydrží třicet a více let. Hodí se do moderních interiérů (zejména ložnice a obýváku), do nemocnic a podobně. Do koupelny je nevhodné, neboť málo odolává vodě.
Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem; vydáno v RPN 11/2013