Kdo je připraven…
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Moudré přísloví, na které bychom neměli zapomínat ani v tomto případě. Sice si každý z nás říká, že zrovna nám se nic stát nemůže, přece jsme nikomu nic špatného neprovedli, aby nás osud trestal, ale na to se nehraje. Stejně tak se nevyplatí čekat, až k něčemu dojde a pak si říkat, kdybychom se pojistili, pro příště víme.
Když uzavřeme rezervační smlouvu na nové bydlení nebo si pořídíme byt či dům, jedna z prvních věcí, které bychom vedle zařizování měli udělat, je sjednat si pojištění bytu. Jaké?
Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti
Pojištění majetku můžeme rozdělit do dvou kategorií, a to na pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. V něčem se tato pojištění prolínají, jinak se ale od sebe jednoznačně liší. Čím? Tím, na co se vztahují.
Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou
Mysleli jste si, že když si sjednáte pojištění nemovitosti, máte splněno? Ani náhodou. Pojištění nemovitosti vás chrání před finančními dopady škod, ke kterým dojde na budově, tedy jejích zdech, střeše, omítkách, oknech, dveřích, a také na vedlejších stavbách a příslušenství na pozemku. Tím se myslí třeba garáž, bazén, skleník atd.
Na jaká rizika se pojištění nemovitosti vztahuje? Mezi rizika, proti kterým můžete nemovitost pojistit patří živelná rizika jako je požár, vytečení vody z akvária, krupobití, tíha sněhu atd., připojistit se můžete i proti vandalismu nebo proti povodni.
Pojištění domácností se vztahuje na vybavení bytu
V čem se pojištění domácnosti liší od pojištění nemovitosti? Pojištění domácnosti se vztahuje na to, co máte uvnitř bytu. K odlišení se také používá jednoduchá pomůcka. Vraťte se v myšlenkách do dětství a představte si, že váš byt je hračka, se kterou můžete různě otáčet a překlápět ji. Když ji otočíte vzhůru nohama, něco se z ní vysype, něco zůstane. To, co se vysype, patří do pojištění domácnosti, to, co zůstane, do pojištění nemovitosti.
Před jakými riziky vás pojištění domácnosti ochrání?
Pojištění domácnosti se vztahuje na následující rizika:
- Živelné pohromy jako požár, náraz vozidla, vichřice, voda z akvária, pád stromu apod.
- Vloupání nebo krádež
- Vodovodní rizika, tedy riziko vytopení
Víte, že pojištění bytu si můžete sjednat online? Pozor si přitom musí dát na správné nastavení pojistné částky, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Je lepší si sjednat pojištění na novou cenu, protože pojistné plnění odpovídá částce, kterou byste vynaložili na znovupořízení věcí, o které jste přišli.
Zdroj: PR článek společnosti LUMA marketing