Seznamte se s cirkulární ekonomikou
Cirkulární ekonomika je nový koncept hospodářství, který se zaměřuje na maximalizaci využití zdrojů a minimalizaci vyprodukovaného odpadu. Prakticky jde o to, abychom nejen suroviny, ale i nejrůznější výrobky po jejich dosloužení jen tak nevyhodili do koše, ale prodloužili jim životnost tím, že je přetvoříme v něco nového nebo jim najdeme jiné využití.
Upcycling
Krásným způsobem, jak může každý z nás přispět k cirkulární ekonomice, je upcycling. Právě v jeho rámci se používají staré materiály nebo věci pro výrobu něčeho nového, s novou funkcí. Poslední trendy v upcyclingu se pak zaměřují na využití přírodních materiálů a minimalistického designu.
V současné době je asi nejoblíbenější upcycling oblečení. Pokud vás už nějaké oblečení “nudí”, zkuste mu vdechnout nový život zajímavou výšivkou, malůvkou nebo celkovým obarvením či přešitím. Kurzy šití i vyšívání zažívají v poslední době doslova boom, tak se po nějakém zkuste poohlédnout i ve vašem okolí.
Stejně tak v upcyclingu existuje celá řada inspirací a návodů pro výrobu krásných dekorací například ze sklenic, plechovek, starých luxferů nebo časopisů a knih. A pustit se můžete i do renovace nábytku.
Slow fashion
Slow fashion je alternativa k fast fashion, což je model průmyslu módy, který se zaměřuje na co nejrychlejší produkci oblečení za co nejnižší cenu. Jedná se o klasický princip, na kterém fungují snad všechny oděvní značky, které známe z obchodních center.
Oproti tomu se slow fashion snaží vyrábět kvalitní oblečení s delší životností Tím se snižuje množství odpadu a zároveň dochází k podpoře lokální a etické výroby. Vyberte si tedy nadčasové oděvy od místních značek, které si zamilujete.
Pár faktů o fast fashion:
- Průměrný člověk v dnešní době nakoupí o 60 % více oblečení než před 15 lety, ale každý kus nosí mnohem kratší dobu a méně.
- Každý rok se v rámci fast fashion vyprodukuje kolem 100 miliard kusů oblečení. Velká část se ani neprodá a skončí na skládkách.
- Fast fashion při výrobě svého oblečení používá celou řadu nebezpečných chemikálií, které mají negativní dopad jak na životní prostředí, tak na život a zdraví pracovníků ve sweatshopech, kde toto oblečení vzniká. Tyto toxické chemikálie mohou navíc v oblečení zůstat a uvolnit se, když ho nosíme, nebo při jeho praní.
- Kvalita oděvů z fast fashion řetězců obvykle není příliš vysoká. Proto se oblečení rychle opotřebovává a ničí. To vede k vyšší produkci odpadu, který končí na skládkách a znečišťuje životní prostředí. Nutno říct, že fast fashion řetezce ani nechtějí, aby vám oblečení dlouho vydrželo, ale spíše, abyste si rychle koupili nové. K novému a rychlejšímu nákupu uživatele také “nutí” produkcí nových módních trendů, které se střídají doslova jako na běžícím páse.
Nákup z druhé ruky
Na nákup oblečení, nábytku nebo vybavení domácnosti se vůbec nemusíte dívat skrz prsty. V dnešní době najdete například v second-handech nebo na online fashion portálech doslova jedinečné poklady – kašmírové šály, 100% vlněné svetry, kožené kabelky i jedinečné vintage kousky. A díky “shopaholikům” také celou řadu oděvů, které nebyly nikdy nošené a mají na sobě ještě i cedulky z obchodu.
Stejné pravidlo platí také u nábytku, elektroniky, která bývá ještě v záruce i sportovního vybavení.
Než to vyhodíte, zkuste to opravit
Metoda “šup s tím do koše” je sice jednodušší, ale určitě není udržitelná. Než tedy vyhodíte svůj oblíbený kabát, mixér nebo cokoliv dalšího, zkuste nejdříve zjistit, jestli daná věc nejde opravit. Nemusíte nutně svépomocí – existuje celá řada opravářů a opraváren, které vám s tím pomohou.
A jestli už danému předmětu opravdu nic nepomůže, alespoň ho správně recyklujte, aby bylo možné dále využít materiál, ze kterého je vyrobený.
Lokální zboží
Proč si kupovat cibuli, které k nám cestovala přes půl světa než tu, kterou pořídíte u místního zelináře? Objevte kouzlo lokálních trhů s ovocem a zeleninou, stejně jako lokálních masných, pekařských, květinářských a bylinkářských krámků.
V hyper a supermarketech sice najdete vše na jednom místě, každopádně kvalita zboží bývá často diskutabilní, a to nemluvíme o uhlíkové stopě, kterou za sebou zanechalo.
Jde to i bez obalu
Především ve velkých a větších městech narazíte na obchody, ve kterých můžete nakoupit nejen potraviny bez obalu. Bezobalové nakupování můžete ale podpořit i dalšími způsoby:
- Pro nákup pečiva, ovoce a zeleniny si pořiďte, nebo ušijte, látkové pytlíky.
- Vyrobte si vlastní úklidové pomocníky z ekologických surovin.
- Při nákupu drogerie vyzkoušejte tu bezobalovou, kterou nabízí i velké řetězce, nebo se poohlédněte po značkách nabízejících refill balení.
- Když už kupujete věci v obalu, zajímejte se nejen o složení výrobku, ale také o složení daného obalu. Tedy jestli je vyrobený z recyklovaného nebo alespoň recyklovatelného materiálu.
Jednorázové ≠ ekologické a udržitelné
Už jste slyšeli o skvělých eko jednorázových produktech? Nenechte se mást, je to jenom líbivá nálepka. Jednorázové řešení nemůže být nikdy skutečně ekologické. Pamatujte, že udržitelné = znovupoužitelné.
Proto se ze svého života snažte dostat všechny jednorázové výrobky od tašek, brček, nádobí, přes holítka a “uchošťoury” až po krabičky a kelímky na jídlo a pití s sebou. Na internetu najdete celou řadu alternativ na e-shopech, které se zaměřují na udržitelnost a zero waste. A pokud chcete tuhle aktivitu posunout ještě o stupeň výš. Pořiďte si znovupoužitelné a udržitelné pomocníky od českých výrobců.
Celkově lze říci, že cirkulární ekonomika není pouze trendem posledních let pro mladou generaci, ale spíše nutností. Tedy pokud chceme, aby naše životní prostředí hezky prosperovalo a v přírodě se nám neválely tuny odpadu.
Všichni jsme zodpovědní za to, jaký dopad má naše spotřeba na naše okolí a měli bychom se snažit snížit svůj ekologický otisk a uhlíkovou stopu. A právě aplikování principů cirkulární ekonomiky v běžném životě nám s tím může hezky pomoci.
Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů