Dům a stavba Interiér

Renovace koupelny za babku: Obnovujeme podlahu, vanu a radiátor (video)

Obnovu stěn a obkladu máme za sebou. Bez velkých stavebních prací a nákladní investice jsme se pustili i do další části renovace. Tentokrát naší pozornosti neušla podlaha, vana a radiátor.

renovace podlah, vany a radiátoru v koupelně

Na rekonstrukci si připravte

Materiál

  • nátěr podlahy
  • nátěr vany
  • nátěr radiátoru
  • nátěr okna
  • technické kapaliny
  • čisticí prostředky

Nářadí a pomůcky

  • malířské válečky
  • štětec s přírodními štětinami
  • bruska, dláto, stěrka

Obnova vany

Starú vanu se oplatí vynovit

Je ze silného plechu se smaltovaným povrchem. Nemusí ale dosloužit jen proto, že se povrchová úprava ošoupala nebo místy oprýskala. Vany starší výroby jsou mnohem robustnější a pevnější než ty nové, proto se vyplatí vrátit je renovačním nátěrem zpět do života. Dvousložkové nátěry dokážou nabídnout nejen houževnaté vlastnosti nového krycího filmu, ale také protiskluzové vlastnosti.


Broušení

Původní smalt se zbrousí, aby se dosáhlo jeho sjednocení a zdrsnění, není to ale jednoduché. Nasucho brusný papír rychle ztrácí svou ostrost, při mokrém broušení lze využít jen nejjemnější zrnitost brusiva. Neočekávejte, že vyleštěný smalt rázem ztratí svůj lesk. Ačkoliv se naoko utlumí jen trochu, pod drobnohledem byste viděli, jak jste obnažili jeho jádro, na kterém se dokáže nový barevný nátěr udržet.

Čištění a odmašťování

Na kvalitě přípravy bude závislá trvanlivost této renovace více, než jste ochotni si připustit. V průběhu desetiletí se na vaně vytvořil povlak, který jde většinou odstranit jen parním čističem. Nezapomínejte ani na mineralizované nánosy vody.

Natužení barvy

Musí proběhnout v předepsaném poměru, aby barva dosáhla výrobcem avizovaných vlastností a ztvrdla bez toho, aby její povrch zůstal lepivý. Není nutné, abyste pracovali s odměrkami, využít můžete i digitální kuchyňskou váhu. Nalijete tolik barvy, kolik se vám zdá správné, hodnotu odečtenou z displeje vynásobíte poměrem ředění a získáte požadovanou hmotnost tužidla. Potom kliknete na tlačítko zero/tara a dolijete tužidlo. Po důkladném promíchání a krátkém odstátí můžete natuženou barvu upravit na pracovní hustotu vhodným ředidlem.

Může se hodit: Renovace zahradní dlažby

Natírání vany

Vyžaduje malířské nástroje, které snesou syntetická rozpouštědla a nebudou ztrácet vlákna, vlas ani štětiny, a to ani tehdy, když se pracuje s hustým nátěrem. Vzhledem k tomu že většinu plochy vany tvoří svislé části, barvu není možné příliš naředit, jinak by stékala a vrstvička nátěru by byla příliš tenká. Natírání vany je téměř jako lakování. Vyžaduje trpělivost a systematický přístup. Zvládne to však i laik.

Dobré rady

Dlažba

Pod renovačním nátěrem se nezmění na mrtvou plochu barevného nátěru. Propůjčí mu svou jedinečnou vzorovanou strukturu, kde v geometrických tvarech ladí harmonie dlaždic a spár. Jednolitý nátěr ale vyžaduje pravidelné umývání a údržbu, protože jsou na něm vidět i drobné nečistoty. To se dá potlačit jemným vzorováním, které je možné v doplňkovém anebo kontrastním odstínu nanést mořskou houbou, dekorativním válečkem nebo jinou technikou.

Spáry podlahy

Obsahují ohromné množství nečistot, které není možné odstranit jen v jedné fázi. Cementová spárovací hmota v průběhu let nasákla vším možným, co se na podlahu dostalo. Pokud máte pocit, že výsledek vaší snahy není dokonalý, vyzkoušejte to s horkou vodou, do které přidáte v poměru 1:1 technický líh. Ten uvolní mýdlo a tukové částice, které se staly součástí hmoty. Dělejte to však při otevřeném okně s průvanem přes vstupní dveře.

Čištění nářadí

Může být u dvousložkových a syntetických nátěrů komplikované, ba občas až nemožné. U nátěru vany se smiřte s tím, že válečky a štětce po použití poputují do koše. Pořiďte si proto dvě sady, abyste s nimi mohli ve dvou vrstvách nátěru pracovat. U nátěru podlahy můžete využít osvědčený malířský postup: zabalte štětce a válečky do mikroténového sáčku nebo hliníkové fólie, z nichž vytlačíte vzduch. Na chladném místě nezatvrdnou, budete je moci použít i při druhém nátěru. Do jejich čistění a praní se pustíte až tehdy, když budete mít všechny práce za sebou.

Založte si seznam použitých nátěrů

Kus papíru se seznamem použitých nátěrů a odstínů někam zasunutý, například za koupelnové okno, vám, v budoucnu může být nápomocný. Výrobci sice příležitostně mění receptury svých nátěrů, ale když přijde na změny odstínů, dokážou namíchat na míru i takový, který už v základní nabídce nemají.

Text a foto: Marcela Gigelová
Realizace: Milan Gigel
Zdroj: Recepty prima nápadů