Srovnali jsme tři konstrukce mezibytových příček
Porovnávána byla výstavba mezibytových příček z cihel, pórobetonu a vysokopevnostních sádrokartonových desek Habito® H. Tyto příčky musí podle normy splňovat minimálně 53 dB stavební vzduchové neprůzvučnosti.
Celou výstavbu si vzali na svědomí tři party zkušených pracovníků. Všechny tři příčky byly provedeny včetně finální povrchové úpravy, zabudování elektroinstalace a dveří ve stejném rozsahu. Pro účel testování schopnosti materiálu nést břemena, byla na každou z příček instalována police, která svojí hmotností odpovídá kuchyňské skříňce.
Výstavba s pomocí Habito® H je minimálně 2,5 x rychlejší
Již po krátké chvíli bylo vidět, že suchá výstavba s deskami Habito® H je časově efektivnější. Zatím co u tradiční technologie musíme čekat na zrání materiálu, tak při stavbě suchou cestou plynule pokračujeme bez dlouhých prostojů.
Čas je využíván efektivně a ve chvíli, kdy u cihly a pórobetonu stále čekáme na zrání, tak u výstavby pomocí sádrokartonu již připravujeme elektroinstalaci. Tento krok nám šetří čas především v pokročilejší fázi stavby.
Při montáži elektroinstalace do cihel a pórobetonu potřebujeme speciální nástroje jako je např. drážkovácí fréza nebo pneumatické kladivo. Náročnější je u těchto materiálů i vykružování elektrokrabice. V případě konstrukce z desek Habito® H máme elektroinstalaci již dávno připravenou v dutině příčky bez použití speciálního nářadí.
V našem případě byla výstavba příčky z desek Habito® H minimálně 2,5x rychlejší. Avšak tradiční technologie zdění je v reálných případech ještě delší, když je při procesu výstavby dodržován přesně předepsaný postup, který je daný výrobcem materiálu. Jde především o dodržování technologických přestávek pro zraní malty a omítky.
Finální úprava stěn
Po dokončení hrubé stavby je nutné u cihel a pórobetonových bloků přistoupit k technologicky náročnějšímu omítání, což stavbu zatíží jak časově, tak i finančně. U konstrukcí z desek Habito® H můžeme tmelit bez broušení v kvalitě Q3, díky které získáváme krásně hladký povrch. Navíc k tomu šetříme čas a peníze, protože nemusíme používat penetraci. Povrch je rovnou připraven pro malíře.
Finální kotvení nábytku
Při zavěšování břemen do cihel je nutné použít vrtačku a hmoždinky. Vrtání se zpravidla neobejde bez odsávání, aby se předešlo nepořádku. Zejména červený prach z pálených cihel může být na vymalované konstrukci problém.
Nepořádku se dá vyhnout, pokud je zvolena sádrokartonová konstrukce Habito®H. Kotvení probíhá bez předvrtání, bez hmoždinky pomocí běžného vrutu do dřeva. A pokud zrovna nemáte po ruce elektrický šroubovák, tak lze šroubovat manuálně.
Kotvit lze přímo do desky Habito® H bez nutnosti hledat profily podkonstrukce. Na jeden vrut do dřeva lze kotvit břemena o váze až 34 kg/bod. Únosnost desky závisí kromě vlastní hmotnosti břemene i na jeho hloubce.
V našem případě byla kotvena police hloubky 40 cm na dva vruty a celková její váha může být až 50 kg. Kotvit lze samozřejmě i těžší předměty, pro jejich kotvení jsou pak určeny kovové dutinové hmoždinky.
Konstrukce z desek Habito® H je nejtenčí, nejlehčí a akusticky nejlépe tlumí
Na testovací stavbu bylo přivezeno dohromady 11,5 t materiálu z toho pouhých 8 % pro suchou stavbu. To nám šetří náklady na dopravu materiálu. Při porovnání celkových nákladů, tak u suché výstavby lze ušetřit až 15 % ve srovnání s tradiční technologií.
V testovacím prostředí bylo při výstavbě spotřebováno 817 l vody. Z toho pouhých 10 l pro kompletní provedení konstrukcí z desek Habito® H a to včetně mytí nářadí. Díky tomu je suchá výstavba mnohem šetrnější k životnímu prostředí.
Výsledky testování
V případě, že plánujete stavbu suchou cestou, tak jsou pro vás k dispozici odborníci z technické podpory Rigips. Volejte na 226 292 224 nebo pište pomocí formuláře. Poradí vám nejen s výběrem správného materiálu, typem konstrukce, ale i s případnou kalkulací a správným postupem.
ZDROJ: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips