Nejprve si investorka vybrala pozemek nedaleko místa, kde pracuje. Projekt na dům si vytvořila podle svých představ a jako technik neměla problém se zpracováním. Projektant jí potom pomohl překreslit plány do náležité dokumentace pro povolení stavby. „Dům má vše, co potřebujeme – pokoj pro nás dvě, obyvák spojený s kuchyní se bude dát oddělit posuvnou stěnou. Minimalizovala jsem chodbu ve prospěch místností. Chtěla jsem velká okna a střechu s mírným sklonem, abychom ji mohli propojit s perglolou a umístit na ni okrasné rostliny. Také pro mě bylo důležité přímé propojení domu přímo se zahradou, terasou a letní kuchyní,“ říká majitelka.
Z čeho stavět?
Majitelka nastudovala spoustu faktů o stavebních materiálech – postupně se to stalo i jejím koníčkem. Protože učí na strojní fakultě, prvotní představy ji táhly ke stavbě ze železného skeletu. Realizace včetně dovozu a montáže byla však výrazně nad její možnosti. Kvůli přírodnímu charakteru pak přišlo do úvahy dřevo. „Máme tu ale starou chatu, která je prolezlá červotočem. Daří se mu tady, a právě toho jsem se u tohoto materiálu bála,“ říká majitelka. „Pak jsem se dočetla, že Ytong je na práci snadný a dokáže s ním stavět každý. To rozhodlo.“ Stále však netušila, že bude stavět přímo ona.
Holky, do práce!
Od počátku počítala s tím, že velký podíl práce zvládne sama, na samotné zdění však chtěla najmout zedníky. Pro získání úvěru v bance potřebovala v dohodnutém termínu mít alespoň metr zdi budoucí stavby. Když se termín blížil a sliby dodavatele zůstávaly nesplněné, pustila se do práce. Načetla si postupy výrobce a našla videa stavebních postupů. Krátce na to měly s dcerou metr hotov a řekla si, proč ne další? Na stavbě trávila každou volnou chvíli a dvojčlenný dámský tým dokázal postavit celou druhou stavbu za necelé tři týdny. „Ano, měli jsme mít kvůli úvěru metr, ale než se paní z banky, která měla přijít na obhlídku na stavbu, vrátila z dovolené, byla hrubá stavba hotová. Prostě jsem se podívala na videa s pracovním postupem a když to zvládl pán, který vypadal jako úplný začátečník, šla jsem do toho. Našly jsme si brzy svoje způsoby, jak zdění zvládnout.“ Další zajímavostí je, že majitelka celou stavbu zvládla dokonce bez auta – materiál jí dovezl dodavatel. Sama jezdí na koloběžce, do práce i na zařizování všeho kolem stavby.
Po dobré zkušenosti s Ytongem vybrala zateplení Multipor stejného výrobce
Dům je vybudován z obvodových tvárnic Ytong tloušťky 300 mm a vyžaduje zateplení. „Nejprve jsem počítala s polysterenem. Ale nakonec jsem se rozhodla pro zateplení Multipor. Má stejné složení jako Ytong, je mnohem odolnější a má delší životnost než materiál, který jsem zvažovala původně. I když je můj rozpočet poměrně malý, tady mi přišlo zbytečné šetřit nyní a doplácet na to v budoucnu,“ vysvětluje své rozhodnutí majitelka.
ZDROJ: PR článek společnosti Xella