Vložkový strop Ytong Ekonom se hodí i pro svépomocné stavění, stačí postupovat podle návodu společnosti Xella pro stropy. Montáž stropu zvládnou díky nízké hmotnosti všech prvků dva lidé. Smontovat strop Ytong Ekonom není pro šikovné domácí mistry žádný problém, pomůckou může být jak video, tak i podrobně popsaný postup montáže. Základní informace navíc najdete i v našem článku.
Po zabetonování věnců a žeber stropu je konstrukce druhý den pochozí a navíc tak rovná, že před dalšími pracemi není potřeba strop vyrovnávat dodatečnou vrstvou. Masivní strop Ytong Ekonom vám přinese kromě usnadnění stavebních prací i jiné výhody: například dobrou zvukovou izolaci, tlumení kročejového hluku a schopnost tepelné akumulace. V neposlední řadě oceníte i homogenitu materiálu, který ladí s dalšími prvky hrubé stavby z pórobetonu Ytong. V ceně dodávky stropu je navíc i kompletní dokumentace s autorizovanou statikou.
Na začátku rozložíme nosníky podle přiloženého plánu kladení. Pro přesné určení vzdálenosti nosníků vložíme na každém konci nosníku vždy jednu stropní vložku. Pak přistoupíme k montáži podpůrné konstrukce, která zamezí nebezpečnému průhybu nosníků při zatížení položenými vložkami.
Krajní řada vložek se ukládá rovnou na nosnou stěnu a může se podle potřeby zkrátit. Minimální uložení stropní vložky na zdivu je 20 mm. Minimální uložení stropních nosníků na zdivo je 150 mm, pokud statický výpočet neurčí jinak. Pokud je rovinnost koruny zdi zajištěna přesností při zdění, není na horní ploše nosných zdí potřebný vyrovnávací věnec.
U stropu Ytong Ekonom se používají pro příčné vyztužení a propojení doplňkové nízké vložky, kladené ve vzdálenosti 1 m (po každé čtvrté vložce) nebo podle statického výpočtu. Jako příčné vyztužení použijeme betonářskou výztuž 8 mm, kterou vyvážeme na horní prut nosníků.
Těleso komínu musí okolo stropní konstrukce procházet volně. Pokud je v místě komínu navržený nosník, lze nosník zkrátit a podepřít jeho konec železobetonovou výměnou, obcházející těleso komínu. Podobně jako u komínu je možné provádět výměny i v jiných případech, např. při schodišti.
Postupně ukládáme výztuž věnců podle kladečského plánu. Tato může sestávat z předem připravených armokošů. Na propojení výztuže v rozích nebo koutech používáme betonářskou ocel ve tvaru L ve smyslu plánu kladení. Jakmile jsou uloženy všechny vložky a provedené armatury celé konstrukce, porovnáme vodorovnou polohu stropu pomocí nivelačního přístroje nebo stavebního laseru. Střední podporu navýšíme o požadovanou hodnotu navýšení, která je závislá na rozpětí stropu. Předepsané polohy nosníků dosáhneme snadno pomocí nastavitelných stojek podpůrné konstrukce.
Před betonáží smontovaný strop doporučujeme při extrémních letních teplotách navlhčit vodou. Betonujeme betonem s předepsanou kvalitou. Ideální je použití čerpadla, práci je ale možné provádět i ručně. Betonovou směs důkladně hutníme nejlépe ponorným vibrátorem.
Po zabetonování stropu Ytong Ekonom je konstrukce druhý den pochozí a je možné provádět stavební práce na dalším podlaží. Je však nutné dbát na to, aby nedošlo k přetížení montážních podpěr pod stropem. V průběhu prvního týdne až prvních deseti dnů je třeba beton vlhčit. Podpěrnou konstrukci je možné odstranit nejdříve po 28 dnech, když beton dosáhne zaručenou pevnost a konstrukce je nosná.
ZDROJ: PR článek společnosti Xella