Pravá česká venkovská atmosféra. To jsme si řekli při dnešní návštěvě, která je originální a zaujme hned na první pohled. Radí se do glampingové kategorie bydlení a ubytování, kde se člověk dokáže více propojit s okolní přírodou a nepotřebuje k tomu ruch velkoměsta. Majitelé Sabina a Petr ji i patřičně pojmenovali Maringotka za Humny. Nachází se jen pár kroků od lesa a každý, kdo sem zavítá, zde rázem zapomene na starosti běžných dnů.
Měli štěstí, že prodejce, který maringotku nabízel, byl po ruce. „Maringotku jsme koupili v bazaru a nechali si ji dovézt,“ prozrazuje nám Petr. Podle něho je velmi náročné vůbec sehnat pozemek podle svých představ a požadavků. „Původně měla maringotka stát na jiném místě, ale nakonec jsme se rozhodli využít svoje možnosti a umístili jsme ji na vlastní pozemek za dědinou,“ dodává.
Práce si dělali svépomocí
Maringotku museli kompletně zrekonstruovat – od opravy podvozku přes vyztužení konstrukce, novou střechu až po zateplení. Do práce se samozřejmě zapojila i rodina. „Rekonstrukce nám trvala přibližně rok a půl, vždy po práci a ve volném čase. Nejdůležitější bylo vyztužit celou konstrukci a vyměnit nevyhovující části,“ popisuje Petr.
Povolení nepotřebovali, naopak bylo třeba mít hodně energie a síly. „Na opravu nebylo potřeba žádné povolení… jen hodně síly a hodně trpělivosti,“ usmívá se majitel. A z jakých materiálů je vlastně celá maringotka? Konstrukce střechy je dřevěná. Zateplili ji minerální izolací z vnitřní části a polystyrenem z venkovní části. „Jako krytina nám slouží odolná střešní fólie.“ Terasa je kompletně ze smrkového dřeva, včetně terasových desek. „Nanovo jsme ji zastřešili plexisklem, které nijak nebrání průniku světla a ani výhledu, když zde trávíte čas,“ vyjmenovává Petr.
Maringotka stojí na šesti podpěrách, které jsou umístěné na velkoplošných betonových blocích. Aby nenarušili vzhled, ponechali původní kola. Museli však vykopat díry, do kterých zapustili přední kola. „Maringotka je umístěná v kopci, tímto způsobem jsme ji mohli lépe vyrovnat,“ prozrazuje nám postup úprav Petr. Zaujímaly nás výhody či nevýhody například oproti klasické chatě. Petr v tom má jasno. „My jsme hlavně chtěli netradiční ubytování, a tak jsme výhody nebo nevýhody oproti jiným ubytováním ani nehledali,“ odpovídá.
Z postele vidíte hvězdy
Interiér si sice majitelé dopředu rozvrhli, ale jak už bývá zvykem, za pochodu se mnoho věcí neustále upravovalo a předělávalo. „Styl vybavení jsme kompletně navrhovali podle svého. Vše bylo tvořeno tak, abychom se tu my, a potom i naši hosté, cítili útulně,“ přiznává Petr.
V interiéru majitelé oddělili spací část s vyvýšenou postelí, nad kterou je velké okno s výhledem na hvězdy. Tento koutek je skutečně originální. Podle Petra a Sabiny zde absentuje světelný smog a noční obloha je jasnější. Dále pokračujeme jídelní částí se stolem a židlemi, kuchyní a nachází se tu i oddělené sociální zázemí se sprchou a toaletou. Nechybí proto studená a teplá tekoucí voda, dřez v kuchyňském koutku, lednička, plynová varná deska. A tak na ploše čtrnáct čtverečních metrů vzniklo ideální místo na zážitkový pobyt bez jakékoliv absence komfortu.
Maringotce dominuje dřevo
Uvnitř hned zaujme stůl ze stoletého ořechu. „Toto byla též první námi vyrobená věc. Proto jsou i ostatní doplňky vyrobené právě z ořechového dřeva,“ říká majitel. A že dřevo skutečně milují, potvrzují i tím, že si u něho našli svůj oblíbený kout. „Naše oblíbené místo je rozhodně právě u tohoto stolu. V létě bychom si rádi poseděli i na terase a ve volných chvílích chceme využívat finskou saunu… Zatím nám to ale časově moc nevychází,“ vzdychne si na závěr Petr, který ví, že s prací tu ještě zdaleka neskončili.
GALERIE
Připravila: Martina Baumann
Foto: Amazing Places
Zdroj: Recepty prima nápadů