Dům a stavba

Výběr a montáž střešních oken v projektu RenovActive (3. díl seriálu)

Důležitou součástí zdravého bydlení je správný výběr střešních oken. Ta nemohou chybět ani v RenovActive – projektu vzorové rekonstrukce klasického rodinného domu se čtvercovým půdorysem. Pokud jste i vy jeden z těchto domů zdědili nebo v něm už déle bydlíte, společnost VELUX má pro vás návod, jak z něho udělat zdravý a moderní domov.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Střešní okna v rodinném domě jsou zárukou optimální ventilace. V našem případě jsou doplněna stínicí technikou, díky které pomáhají regulovat světlo a teplo. Zvolili jsme kombinaci mechanicky otevíratelných a elektricky ovládaných střešních oken.

Okna vybírejte podle světových stran

Při výběru střešních oken jsme se řídili především orientací na světové strany. Hlavně v případě střešních oken orientovaných na jih potřebujeme regulovat nejen teplo, ale i světlo.Na severní stranu domu jsme vybrali okna s prémiovým zasklením s velmi nízkým součinitelem prostupu tepla. Z důvodu výhody jednoduchého ovládání jsme zvolili elektrifikovaná okna VELUX INTEGRA. Na ostatní světové strany jsme umístili cenově výhodná okna z kategorie Standard Plus s izolačním trojsklem. Tato okna jsou dodatečně vybavena solárním pohonem, takže je možné je ovládat i na dálku. Při výběru je dobré zvolit kvalitu, protože střešní okna by vám během své životnosti měla sloužit bez problémů.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Jak si vybrat stínění

Orientace střešních oken byla určující i při výběru doplňků. Všechny strany orientované na východ, které bývají zality světlem, mají vnější stínění.

Okna orientovaná na jih jsou vybavena vnějšími roletami, a okna směřující na východ a západ zase vnějšími markýzami, které nepřekážejí ve výhledu. K úplnému zatemnění a zajištění zdravého spánku jsou na střešních oknech vnitřní rolety.

Materiál volte podle místnosti

Při volbě materiálového složení produktů byla rozhodující funkce místnosti. V koupelně a v dětském pokoji jsme zvolili bezúdržbovou verzi střešních oken. Na rozdíl od běžných plastových oken je vodotěsná polyuretanová vrstva bezúdržbových střešních oken VELUX vyrobená jen z jednoho kusu. Díky tomu, že okna nemají žádné rohy (jsou zaoblená), se na nich nezachytává vlhkost, prach ani nečistota.Do ložnice jsme umístili okna s dřevěným rámem, který navozuje příjemnou přírodní atmosféru.

Montáž oken se musí přizpůsobit střešní krytině

K rekonstrukci střechy jsme vybrali hladkou střešní krytinu Tegalit, díky které dům působí moderně.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Při montáži střešních oken jsme proto museli upravit laťování tak, aby naše lemování do krytiny zapadlo.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Zapuštěný způsob montáže střešního okna přinesl nejen výhodu lepších tepelnětechnických vlastností okna, ale i elegantnější vzhled střechy.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Pro bezproblémovou montáž jsme využili systém VELUX, který kromě střešního okna zahrnuje i lemování, ostění a montážní doplňky. Zateplovací souprava BDX, hydroizolační fólie BFX a parotěsná manžeta BBX zabezpečují ideální napojení na střešní konstrukci, eliminují tepelné mosty v okolí oken a zajišťují těsnost.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Všechny montážní doplňky přesně odpovídají oknům různých velikostí, díky tomu je montáž jednoduchá a bezpečná. Při montáži je důležité pohlídat si přesné umístění oken a jejich vodorovnost. Ideální je svěřit celou úlohu specializované firmě.

Střešní okna v projektu RenovActive
Zdroj: Martin Matula

Při návrhu a následné montáži střešního okna je také důležitá správná výška jeho umístění. Pokud toužíme po krásném výhledu, parapet okna by neměl být od země výše než jeden metr.

Více informací a projekt domu zdarma získáte na www.renovactive.sk.


ZDROJ: článek společnosti Velux
Foto: Martin Matula