Ve většině případů rekonstrukcí, jakou byl projekt RenovActive, lze předpokládat, že se dá použít původní krov. V našem případě jsme bohužel to štěstí neměli. Na původní krov byl již použit recyklovaný materiál. Proto jsme se rozhodli pro jeho výměnu.
Výměna krovu je otázkou pár dní
Výměna krovu není nic složitého. Šikovní řemeslníci ho dokážou mít hotový za pár dní. Naši zruční řemeslníci postavili krov bez komplikací za 4 dny. Zakrytí OSB deskami a příprava na umístění nadkrokevní izolace zabrala další 2 dny.
Dbali jsme na to, abychom zachovali původní geometrii krovu tak, aby řešení bylo opakovatelné a odpovídalo tvaru typického čtvercového domu. I v případě, že zůstane původní krov.
Architekt navrhl dvě velká střešní okna. Jedno velké okno je levnější než dvě malá a nabízí lepší výhled. V novém krovu se již počítalo s výměnou pro okno větší, než je rozteč krokví, ale ani v případě původního krovu není výměna žádná velká věda.
Původní dřevěné trámy, které byly v dobrém stavu, jsme zachovali a později jsme je přiznali i v obnoveném interiéru.
Mezi přízemím a podkrovím
Strop mezi přízemím a podkrovím tvoří dřevo-betonová spřažená deska. Jde o osvědčenou technologii našich dědečků. My jsme se rozhodli ji použít, protože zachovává původní trámy.
Na dřevěný záklop z desek jsme v souladu se statickým návrhem položili kari sítě jako výztuž. Kari síť jsme do trámů upevnili šrouby a celou plochu jsme zalili betonem. Stávající spodní konstrukci jsme tedy prakticky využili jako spodní bednění. Tloušťka betonové desky, která byla v nejtenčím místě jen 6 cm, přinesla úsporu materiálu. Výsledná deska má tvar stropu s trámy a je staticky velmi únosná. Během betonáže bylo nezbytné trámy podepřít stojkami, aby nedošlo k prohýbání stropu.
Spřažená deska tedy dokáže do značné míry eliminovat věci, které lidem v dvoupatrovém domě a v podkroví často překážejí (přehřívání vzduchu a hluk nad hlavou).
Dalším plusem zvoleného řešení je výborná zvuková izolace – kroková neprůzvučnost. Na rozdíl od montovaného stropu výborně zvukově izoluje.
Třetí nezanedbatelnou výhodou spřaženého stropu je, že vytváří akumulační hmotu. Masivní strop v zimě akumuluje teplo a v létě naopak drží chlad. Pomáhá, aby se prostor rychle nepřehřál ani rychle nevychladl a aby se v něm udržovala stabilní teplota. To je jeden z důležitých faktorů, který v létě pomáhá zabránit přehřívání podkroví.
ZDROJ: PR článek společnosti Velux