Dům a stavba

VYTÁPĚCÍ SEZÓNA I.: Vytápěcí zařízení na elektrickou energii

Pro vytvoření příjemného tepla v interiéru je třeba přitopit. Při výběru vhodného kotle nebo jiného zdroje tepla zvažte všechna pro a proti.

Elektrický kotel je vhodný jako primární i sekundární zdroj vytápění. Novější modely se vyrábějí ve stylu kondenzačních plynových kotlů. Lze je kombinovat s podlahovým vytápěním. Tepelná čerpadla jsou vhodná jako primární či sekundární zdroj vytápění. Tepelné čerpadlo využívá teplo akumulované ve vzduchu nebo v zemi či ve vodě. Čím vyšší je poměr tepelného výkonu a příkonu (tzv. výkonové číslo – 3,5 a vyšší je dobré), tím je čerpadlo lepší. Výhodou rekuperačních jednotek je, že jimi lze najednou vytápět i chladit a prostor větrat. Jsou určeny především do domů v nízkoenergetickém či pasivním standardu. Úsporné sálavé infračervené vytápění je vhodné jako primární nebo doplňkový zdroj vytápění v rodinném domě (nízkoenergetický či pasivní standard), v bytě, kanceláři apod., je vyrobeno z tvrzeného skla. Umístit je lze na stěnu nebo strop.

ODBORNÍK RADÍ

  • JSOU V SOUČASNOSTI DOSTUPNÁ VYTÁPĚCÍ ZAŘÍZENÍ NA PLYN ČI ELEKTŘINU KOMBINOVATELNÁ S ALTERNATIVNÍMI ZDROJI VYTÁPĚNÍ?

Ke všem druhům tepelných čerpadel se v současnosti obvykle instaluje elektrokotel nebo plynový kondenzační kotel jako záložní zdroj. Nejmodernější plynové kondenzační kotle umožňují tyto kombinace. Kondenzační kotle se v praxi nejčastěji kombinují se solárními systémy, které však neslouží k vytápění, nýbrž k přípravě teplé vody (součástí sestavy je zásobník teplé vody). Nejmodernější solární systémy totiž dokážou během roku zabezpečit pro domácnost až 70 % teplé vody.

  • ZA JAKÝCH PODMÍNEK LZE PLYNOVÁ ČI ELEKTRICKÁ VYTÁPĚCÍ ZAŘÍZENÍ POUŽÍT NA VYTÁPĚNÍ NÍZKOENERGETICKÝCH A PASIVNÍCH RODINNÝCH DOMŮ?

Nízkoenergetické a pasivní domy se vyznačují velmi malou potřebou tepla na vytápění, avšak často velkou potřebou teplé vody. Aby to bylo možné zabezpečit, na plynový kondenzační kotel jsou kladeny dva základní požadavky, a to: velký výkonový rozsah a malý minimální výkon kotle. Na tyto požadavky je třeba klást důraz už při samotném výběru kotle tak, aby během provozu necykloval a zároveň dokázal zabezpečit komfort přípravy teplé vody. Totéž se týká i elektrických kotlů. Kombinace kondenzačního kotle se solárním ohřevem teplé vody je v těchto domech téměř samozřejmostí.

Text: RPN 11/2016 :: Foto: Isifa/Shutterstock, archiv firem