Dům a stavba

Za pasivní dům nelze vyhlásit jakoukoliv nízkoenergetickou stavbu. Co se skrývá pod tímto názvem?

Pasivní dům se stává v poslední době stále populárnější a v nastávajícím období stále rostoucích cen energií tomu nebude jinak. Počáteční investice do jeho stavby je sice vyšší, ale ta se vám časem rozhodně vrátí. Zajímá vás, co přesně se skrývá pod názvem pasivní dům?

Pasivní rodinný dům ve svahu s vyvýšeným záhonem z kamenné zídky
Zdroj: Shutterstock

Co vše obnáší označení pasivní dům?

Pasivní dům je designový a konstrukční koncept, který je definován energetickou pasivitou, komfortem a cenovou dostupností využitých energií. Celosvětově jde o nejpřísněji posuzovanou normu energetické náročnosti budov.

Vytápění i chlazení domu pochází z pasivních zdrojů, jako jsou slunce a stín, nebo z konkrétních interních zdrojů (lidé a spotřebiče) – nejsou tedy produktem výlučně mechanických prostředků (kotle, klimatizace atd.) a znamená to, že energie potřebná pro aktivní zdroje vytápění a chlazení v pasivním domě se může dramaticky snížit.

Z toho vyplývá, že emise uhlíku z pasivních domů jsou téměř nulové, což z pasivního domu dělá i ekologický dům, a mnohem nižší jsou také náklady na použité energie, a to nejen díky výše zmiňovaným ukazatelům, ale také díky vzduchotěsnosti pasivního domu.

Domy a budovy s pasivním přístupem nabízejí svým obyvatelům komfortně vybavený interiér a díky stálým teplotám také skvělý vzduch, a to nejen co se týče jeho kvality, ale i stálé pokojové teploty, což je pro lidský organismus mimořádně prospěšné a ocení to i vaši domácí mazlíčci.

Díky vysoké úrovni izolace mají také pasivní budovy další výhodu v podobě snížení vnějšího i vnitřního průniku hluku, což jistě každý z nás ocení.

Podmínky pasivního domu

Za pasivní dům nelze vyhlásit jakoukoliv nízkoenergetickou stavbu. Pasivní dům musí splnit tyto podmínky:

Vytápění

Spotřeba energie k vyhřátí prostoru nesmí přesáhnout 15 kWh/m2 obytné plochy za rok nebo 10 W/m2 při maximální spotřebě. Stačí si tyto hodnoty porovnat se spotřebou 100 W/m2, kterou vyžaduje běžný rodinný dům.

otec s dcerou se dívají na dům
Zdroj: Shutterstock

Energie

Celková energie potřebná pro plynulý chod domácnosti (vytápění, teplá voda a elektřina) nesmí přesáhnout 60 kWh/m2 obytné plochy za rok.

Vzduchotěsnost

Pasivní budovy jsou velmi vzduchotěsné a neměly by mít více než 0,6 výměny vzduchu za hodinu při tlaku 50 pascalů.

Pokojová teplota

V obytných prostorách byste se měli cítit komfortně v každém ročním období, přičemž ne více než 10 procent hodin v daném roce přesáhne pokojovou teplotu 25 °C. (zdroj: https://www.rockwool.com/)

Kromě výše uvedených podmínek v pasivním domě platí, že:

  • základy, stěny, podlahy, okna, okenní rámy, dveře, střecha – to vše je zaizolované bez mezer,
  • stěny jsou tlustší, často se třemi nebo více vrstvami materiálů a izolačními dutinami mezi nimi,
  • tyto dutiny mohou být vyplněny celulózou o tloušťce až 30 cm, sklolaminátem nebo jiným izolačním materiálem,
  • právě ve vnitřní stěně je často dutina obsahující všechny kabely a potrubí,
  • okna obsahují dvojsklo nebo dokonce trojsklo, aby v zimě zabránily pronikání chladu a v létě tepla,
  • prostor mezi jednotlivými vrstvami skla je často vyplněn speciálními plyny, jako je argon nebo krypton, aby se minimalizovaly tepelné ztráty,
  • větrání je zajištěno rekuperací.

Jsou pasivní domy mnohem dražší než běžné?

Počáteční náklady mohou být o 5 až 10 % vyšší než u běžného domu. Úspora spotřeby energie však přináší fakt, že pasivní dům je během celkové životnosti budovy celkově levnější. Pokud financujete koupi domu hypotečním úvěrem, vyšší měsíční splátka hypotéky může být kompenzována minimálním měsíčním účtem za energie.

malý domeček ze špejlí v machu
Zdroj: Shutterstock

Výhledy na ceník energií jsou v příštích letech nejisté, díky čemuž je pasivní dům ještě výhodnější, než tomu bylo možná několik let dozadu. Nemluvě o tom, že pasivní domy jsou v dobách klimatické krize skutečně efektivní, protože dokáží i během horkého léta udržet stálou teplotu vzduchu v interiéru.

Kolik stojí pasivní dům?

Cenu určuje to, jaké materiály a celkové provedení domu zvolíte. Pasivní dům lze postavit v podobě klasického zděného domu, ale i dřevodomu. Všeobecně platí, že pasivní dům může být na začátku dražší přibližně o již zmiňovaných 10 %.

Pokud investujete do kvalitních materiálů, budou mít delší životnost a nebudete je muset hned po prvních pěti letech měnit.

Měsíční náklady

Určitě vás zajímají také měsíční náklady na provoz pasivního domu. Ty se v závislosti podle počtu členů rodiny a jejich návyků pohybují v průměru kolem 1 200 Kč měsíčně. A to už je poměrně slušná úspora oproti běžným měsíčním nákladům konvenčních domů.

Text: Lucia Gáborová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Doma.sk