Co tento pojem znamená? Je to promyšlená „skládačka“ dílů pro rychlé a jednoduché stavění. Samozřejmě z materiálu, který má dobré tepelněizolační vlastnosti a jehož výrobce nabízí odborné zázemí v poradenských službách. Právě to nabízí stavebníkům Ytong.
Příkladem takového řešení je tento rodinný dům. Jeho výstavba svépomocí trvala rok, včetně kompletního vnitřního zařízení a terénních úprav. Když se rozhodovali o stavebním materiálu, přesvědčil je nejvíce systém Ytong: „Důvody byly praktické – jednoduchá a přesná práce, na stavbu domu stačí kbelík na lepidlo a míchadlo. Žádné nahazovaní „šprycu“, jádrové omítky a štuku. Nic zdlouhavého ani finančně nákladného – postačí stěrková hmota a finální štuková omítka. Veškeré drážky pro rozvody vody a elektrického vedení se dají vytvořit pomocí šroubováků,“ říkají ke svým zkušenostem majitelé domu. Navíc mezi inovace poslední doby přibyly přímo systémové vnější tepelněizolační omítka a také vnitřní omítka a stěrka. S jejich použitím je práce ještě jednodušší a tyto prvky přispívají k celkové kvalitě provedení stavby.
Jak se staví bez zateplení
Majitelé se rozhodli pro jednovrstvé zdění bez zateplování a stavěli z tepelněizolačních tvárnic o šířce 50 cm. „Rozhodnutí bylo jednoduché – proč bych měl zvolit řešení, kde musím lézt na lešení několikrát za sebou? To znamená postavit zdivo, nalepit polystyrén, navrtat a ukotvit polystyrén, lepidlem všechny hmoždinky zakrýt. Pak se dává perlinka a lepidlo, druhá vrstva lepidla a finální omítka. Přitom stačí postavit, dvakrát natáhnout stěrku s perlinkou a potom finální fasádu. Navíc zdivo z Ytongu pořád dýchá a není zavřené polystyrénem jako skleník,“ vysvětluje výhody jednovrstvého zdění majitel. Takto postavené domy splňují normy pro nízkoenergetickou nebo i pasivní výstavbu a jsou plně připraveny i na nové, přísnější normy roku 2020. Jednovrstvé řešení je také velmi prozíravé s ohledem na budoucnost – životnost materiálu je takřka neomezená a dům je připraven sloužit po generace bez nutnosti dalších oprav či doplňování zateplení.
Schody za jeden den a poradenství výrobce
Součástí projektu byly i schody z Ytongu. Majitelé ocenili, že byly připraveny tak, aby si s jejich montáží poradili rovněž sami: „Schody byly nařezány naprosto přesně podle projektové dokumentace a jejich montáž nezabrala ani jeden den – opravdu super.“
Pro stavebníky svépomocí je poskytování těchto služeb důležité – díky poradenství, které zahrnuje výpočty materiálu, kladečské plány i přímou pomoc na stavbě například se založením rohů – mohou zvládnout výstavbu skutečně vlastními silami.
ZDROJ: PR článek společnosti Xella CZ