Pro hřiště si vyčleňte prostor
Dříve než začneme s budováním hřiště, základem je vyčlenit na něj dostatečně velký prostor. Ať se už rozhodneme pro jakoukoli sestavu, je nutné počítat s dostatečně velkým obslužným prostorem. Například kolem hrazdy by v okruhu minimálně 1,5 m nemělo nic stát. Stejně tak ani u dalších prvků, pokud se používají ve stoje. U některých je dokonce bezpečná vzdálenost ještě větší. Prvky by měly vedle sebe i logicky následovat a navzájem si nepřekážet. Jejich vyhotovení je nejlepší nechat na odborníky. Sestavy se totiž vyrábějí z trvanlivých materiálů, jako je hliník a nerez, a podléhají přísným bezpečnostním kritériím. I přesto si však v mnohém můžeme pomoci i sami. Například, pokud si dokážeme vybudovat pevnou hrazdu nebo žebřinu či využijeme staré pneumatiky a vytvoříme si „rambo dráhu“ – je to jen na nás. Často stačí i vhodně umístěná obrovská pneumatika, se kterou se dá cvičit na mnoho způsobů. Co se týká povrchu, měl by být trvanlivý a snadno udržovatelný. Ideální jsou různé prefabrikované dopadové plochy, ale na vlastní malé hřiště úplně stačí tenká vrstva jemného makadamu na geotextilii. Tloušťka vrstvy by měla být alespoň 3 cm a frakce makadamu 8 – 16 mm.
Předěl mezi hřištěm a zahradou
Vítaným doplňkem je vyvýšený záhon, který může plnit hned dvojí funkci. Pokud má širokou a dostatečně pevnou obrubu, může být z jedné strany součástí „workoutového“ hřiště. Dá se o ni totiž zapřít a cvičit na několik způsobů s vlastní vahou, tedy je také jakýmsi prvkem v sestavě. Zároveň však slouží i jako klasický vyvýšený záhon na pěstování zeleniny, kterou si v zahradě pohodlně vypěstujeme. A pokud takovýto záhon umístíme mezi hřiště a relaxační zónu, plní i funkci přirozeného a praktického předělu mezi dvěma částmi zahrady. Klidně totiž může oddělovat hřiště od posezení nebo od zapuštěného ohniště, tedy večerní zóny, kde můžete trávit čas po cvičení s rodinou a přáteli. Záhon však musí být opravdu pevný, a pokud použijeme jako stavební materiál dřevo, mysleme na pevnou výztuž z hranolů a na závěr na ochranný nátěr – nejprve základní a potom i povrchový. Vyvýšený záhon tak bude mít dostatečnou trvanlivost. Je přitom zcela na nás, jaký odstín zvolíme, barvou může vyvýšený záhon v zahradě korespondovat například s barvou fasády domku.
Relaxační zóna s pocitem soukromí
- Prostor na volné chvíle může mít různou podobu, ale nesmí chybět sezení na pevném a suchém povrchu. Příjemným zpestřením je ohniště, které zapustíme pod úroveň terénu. Jeho výhodou je to, že oheň tak máme lépe pod kontrolou a kamenná obruba umožňuje posedat si kolem ohně. Na budování ohniště jsou ideální magmatické horniny, které výborně snášejí působení ohně, například čedič.
- Důležitým prvkem v zahradě je optická izolace. Ta totiž dodává důležitý pocit soukromí. I živé ploty však mohou mít několik podob, hlavně pokud jde o relativně malý pozemek. Před vstupem do domu je proto dobrý rozvolněný živý plot, který sestává z opadavých kvetoucích keřů, jako jsou vajgélie, zlatice, tavolníky či tavola. Takovýto živý plot hravě dosáhne výšky plotu a je příjemný na pohled. V různých částech sezóny totiž mohou kvést různé druhy, takže živý plot je zároveň i nositelem barev a proměnlivé pestrosti. Tu ještě můžeme potvrdit záhonem u domu, který bude jen z trvalek.
- Kolem zapuštěného ohniště je skvělý tvarovaný živý plot z ptačího zobu. Ten totiž bez problémů regeneruje, snadno se stříhá a rychle roste. Živou stěnu tu bude nutné mít hlavně v sezóně, proto může být živý plot opadavý (klidně i monokultura, nejde o pohledovou část). Trochu pestřejší by měl být živý plot v takzvané „denní“ části, tedy i kolem hřiště.
- Zde můžeme použít kombinaci stálezeleného nestříhaného plotu z jehličnanů a dílců s proutěným výpletem – proutěné ploty. Cvičit tak můžeme i v zimě a stále budeme mít potřebný pocit intimity.
Použité rostliny
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis ’Golden Carpet‘)
Má kompaktní růst a pevný kořenový systém, proto je dobrý i na zpevnění svahu. Během celého roku září novými zlatavými přírůstky.
- Slunce
- Průměrná zálivka
- Okrasný jehličím
- Řez není nutný
- Neutrální až mírně kyselé pH půdy
Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides)
Květy velké asi 2 cm vytvářejí hrozny dlouhé až 20 cm. Na slunném stanovišti a v mírně zásaditém pH půdy vytvářejí soukvětí bohatý „zlatý déšť“.
- Slunce
- Minimální zálivka
- Kvete v květnu až červnu
- Řez není nutný
- Zásadité pH půdy
Vajgélie květnatá (Weigela ’Red Prince‘)
Tato nádherná odrůda vajgélie, vysoká v dospělosti 1,5 m, je v květnu a červnu obsypaná stovkami sytě červených květů.
- Slunce až polostín
- Průměrná zálivka
- Kvete v květnu až červnu
- Řez po odkvetení
- Neutrální pH půdy
Pivoňka čínská (Paeonia lactiflora ’Gorgeous Pink Grace‘)
Tato pivoňka má nádherné obrovské květy s omamnou vůní. Na dobrém stanovišti bude růst i několik desítek let.
- Slunce až polostín
- Průměrná zálivka
- Kvete v květnu až červnu
- Řez po odkvetení
- Neutrální až mírně kyselé pH půdy
Řebříček obecný (Achillea millefolium ’Paprika‘)
Řebříček snáší sucho a tato odrůda kvete pestrou paletou barev během celého léta. Vyroste do výšky 60 cm.
- Slunce
- Minimální zálivka
- Kvete v červnu až v září
- Řez po odkvetení
- Neutrální pH půdy
Text: Ing. Ľubica Lešinská, Ph.D.
Foto, kresby: autorka, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů