Tentokrát dostali architekti ze studia Flera za úkol vytvořit příjemný obytný prostor u rodinného domu v nové zástavbě nedaleko Bohdanče. Na rovinatém pozemku se kromě domu nacházela i pergola a bazén, ale zahradu bylo potřeba kompletně navrhnout a zařídit. „Hlavním východiskem návrhu bylo umístění sezení a vytvoření zákoutí. Celkový charakter zahrady je přírodní s důrazem na propojení s okolím. Atmosféru dotvářejí stromy. Výsadba na pozemku vytvořila několik míst pro nerušený odpočinek, které rád nazývám zelené pokoje,“ popisuje práci na projektu Ferdinand Leffler.
Reprezentativní od předzahrádky
Samotný vstup do zahrady působí velmi vzdušně a reprezentativně. Brána a plot jsou vyrobeny z kovových tyčí antracitové barvy, skrz které prorůstají okrasné trávy. Důležité je, že příjezdová a parkovací plocha je dostatečně velká na to, aby nabídla pohodlné vystupování z auta. „Je z betonu jako vstupní chodník, ale použili jsme různé velikosti velkoformátové dlažby, čímž jsme dosáhli jejich vizuálního oddělení. Je to jedna z našich oblíbených zásad – oddělení, které je zároveň spojením,“ upřesňuje Ferdinand. Betonová dlažba se v ostatních částech zahrady střídá s kamennou, přičemž materiály do sebe navzájem přecházejí.
Okolní „uvítací“ zeleň v předzahrádce nesmí chybět. Použili zde rostliny, které rostou a kvetou během celého roku. Od jara se tak postupně objevují sněženky, krokusy, narcisy a česneky, k nim o něco později přibudou sasanky, hortenzie a různé léčivé rostliny, a to vše je doplněno okrasnými travami.
„Umístění trávníku v předzahrádce je dost neobvyklé. Pozemek nenabízel jinou možnost, a nakonec se ukázalo, že krásně zapadá do celého konceptu,“ dodává spoluautorka Anna Chomjaková. „Budou sem jezdit vnoučata majitelů a potřebují alespoň malou plochu na hraní. Umístit trávník do zahrady jen tak někde není koncepční. Také by neměl být zbytečně velký.“
U vchodových dveří umístili elegantní antracitové kovové dřevníky, které jsou nejen praktické, ale i dekorativní. Doplňuje je stylová dubová lavička na druhé straně vchodu. V blízkosti lavičky vede chodník okolo domu do zadní části zahrady. Je vydlážděna betonovou dlažbou a pokryta zelení, zejména travami, hortenziemi a bylinkami ve fialových tónech.
Zákoutí za domem
V zadní části zahrady se u ložnice v zeleni vytvořilo malé posezení. Je z velkoformátové betonové dlažby a skrz spáry rostou polodřevité rostliny. Stínění od sousedů zajišťují stromy a pás keříků podél oplocení. I zde jsou nositeli atmosféry stromy a keře – javory, břízy, švestky, kaliny, ale i ovocné stromy jako jabloně a hrušky.
Největším poutačem zahrady je jednoznačně členitá dřevěná terasa s pergolou. „Přidali jsme dřevěný slunečník a lanový systém na popínavé rostliny, které vytvářejí příjemný stín. Pergolu tvoří jednoduchá moderní ocelová konstrukce (stejně jako přístřešek na parkovišti) a modřín sibiřský, který má nyní šedou patinu. Dodržením jednotného stylu v předzahrádce i za domem se podporuje celkový ucelený dojem.“ Pergola je díky tomu v symbióze s bazénem, který je přímo propojen s terasou. Není krytý a nabízí příjemný výhled na vodní hladinu během celého roku. A je doslova utopen ve výsadbě trav, bylinek a trvalek. Svěží zeleň travních trsů a bílé nebo růžové tóny svíčkovce a hortenzií doplňují fialky a šalvěj.
Okolo bazénu vede chodník k lavičce pod stromem, ze které je výhled na terasu, zeleň a dům. V nejzazší části zahrady se nacházejí vyvýšené zeleninové a bylinkové záhony, které svým stylem také ladí s okolím.
Jak vidíte, i relativně malá zahrada může nabídnout mnoho různých světů, a přitom si zachovat jednotný charakter. „Rád pracuji s principem prolínání materiálů, jak to vidíme například na cestičce okolo domu nebo u propojení rostlin se zpevněnými plochami a s okolím, nebo i se zelení přelévající se skrz plot. Právě to zajišťuje jednotu a celistvost moderní zahrady,“ dodává Ferdinand.
FOTOGALERIE
Text: Ateliér Flera
Foto: Ateliér Flera
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů