Interiér

5 tipů, jak ušetřit za vytápění: Krátké větrání a zatažené závěsy vám zachrání peněženku

Zima je opět tady a s ní i obvyklá otázka: jak mít doma příjemné teplo a zároveň nezatížit rodinný rozpočet? Tajemství spočívá v jednoduchých, ale velmi účinných pravidlech. Jaká to jsou? 

Abyste letos ušetřili za vytápění, nemusíte investovat do drahých vylepšení. Stačí dát pozor na pár věcí – neblokovat radiátory, správně větrat a nepřetápět místnosti.
Zdroj: Shutterstock

Větrejte jen krátkou dobu

Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou byste neměli v zimě zapomínat, je správné větrání.  Uzavřené místnosti se rychle plní prachem, viry a bakteriemi, což může mít negativní dopad na vaše zdraví. Místo dlouhého větrání zkuste otevřít okna dokořán jen na 5–10 minut. V místnosti se tak vymění vzduch, ale stěny si udrží nahromaděné teplo, takže vaše topení nebude muset dohánět zbytečně velkou ztrátu.  

V zimních měsících větrejte 2–3x denně po dobu několika minut. Obecně platí, že čím je venku tepleji, tím déle můžete v místnosti větrat.
V zimních měsících větrejte 2–3x denně po dobu několika minut. Obecně platí, že čím je venku tepleji, tím déle můžete v místnosti větrat. | Zdroj: Shutterstock

V noci zatahujte závěsy

Teplo může ven unikat i během chladných zimních nocí, obzvláště, pokud máte starší okna. Jednoduchým a efektivním trikem je zatáhnout na noc závěsy a rolety, které vytvoří další izolační vrstvu a výrazně sníží tepelné ztráty. Pokud chcete jít ještě o krok dále, můžete si pořídit termoizolační závěsy (tzv. blackout závěsy), díky kterým budete mít v noci doma příjemné teplo, aniž byste museli přitápět. 

Nechte radiátory dýchat

Radiátory jsou sice dobrými sluhy, ale když je zarovnáte nábytkem nebo zakryjete těžkými závěsy, jejich práce přijde vniveč. Zkuste dát topení trochu prostoru – odsuňte pohovku, která jej zakrývá nebo zkraťte závěsy, které mu brání šířit teplo po místnosti. Za radiátory také můžete umístit speciální reflexní folie, které odrážejí teplo zpět do místnosti a zabrání jeho úniku přes zdi. Topení také nezapomeňte odvzdušnit.

Pokud máte zcela uvolněný termostat a radiátor přesto nehřeje, je potřeba radiátory odvzdušnit. K tomu vám postačí jen ventilační klíč, hadr a kbelík.
Pokud máte zcela uvolněný termostat a radiátor přesto nehřeje, je potřeba radiátory odvzdušnit. K tomu vám postačí jen ventilační klíč, hadr a kbelík. | Zdroj: Shutterstock

Přes den využijte slunce

Svůj domov můžete v zimě vyhřát i za pomocí slunce. Když uvidíte, že je venku jasný den, roztáhněte závěsy a pusťte sluneční paprsky dovnitř. Už za pár hodin může teplota v místnosti stoupnout o několik stupňů a vaše topení si tak může dát pauzu. Večer ale nezapomeňte závěsy zase zatáhnout, aby teplo zbytečně neunikalo okny. 

A na závěr.. nepřetápějte

V dnešní době, kdy je stále populárnější otužování a přirozenější přístup ke zdraví, vás určitě nepřekvapí, že přetopené místnosti nejsou nic zdravého – nejenže se v nich špatně dýchá, ale také mohou vysušovat vzduch a stát vás mnoho výdajů navíc. Ideální teplota v domácnosti by se měla pohybovat okolo 20-22 °C, přičemž v ložnici si klidně můžete dopřát chladnější prostředí, klidně okolo 18 °C. Nejenže tím ušetříte za vytápění, ale také se vám bude mnohem lépe spát. 

I v zimě si můžete dopřát osvěžující spánek v chladnější místnosti – měkká peřina a teplé pyžamo vás zahřejí – a jako bonus ještě ušetříte za vytápění.
I v zimě si můžete dopřát osvěžující spánek v chladnější místnosti – měkká peřina a teplé pyžamo vás zahřejí – a jako bonus ještě ušetříte za vytápění. | Zdroj: Shutterstock

Text: Katarína Saidl
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME