Takoví jedinci často věří, že všechny předměty budou v budoucnu potřebovat, nebo k nim mají příliš silnou emocionální vazbu. Anebo se obávají plýtvání. Buď jak buď, ustavičným hromaděním vypadají jejich byty jako velká skládka. Jedná se o vážný psychologický problém.
V angličtině se takovým lidem říká „hoarders“, což bychom mohli přeložit jako hamouni. V češtině se objevují termíny chorobné sběratelství nebo Diogenův syndrom, ale asi nejčastěji psychologové mluví o kompulsivním hromadění.
Křečkování je blízké každému člověku, každý z nás má k některým typům předmětů vztah. Ale na hranici, kde končí neškodné sbírání a kde začíná chorobné hromadění, se asi dokážeme většinově shodnout.
Jak poznat patologického hromadiče
Pokud má někdo rád poštovní známky, nasbíral jich tisíce a pečlivě je uchovává v albech, pak se rozhodně nejedná o chorobného hromadiče. Pokud má někdo rád obaly od bonbónů Bon Pari a rovněž je sbírá, také se nejedná o chorobného hromadiče, i když jeho sbírka pravděpodobně tolik respektu nevzbudí.
Pokud má někdo rád knihy a doma se mu válí na hromádkách, protože v knihovně už nezbývá místo, pak už sice zaznamenáváme jisté komplikace, ale pořád ještě psychologa volat nemusíme. Ale pokud osoba zanáší své obydlí předměty všeho druhu, hromadí i odpadky a kovový šrot a pochybné hlasy odpálkuje, že se přece všechno hodí, pak můžeme říct s jistotou, že tato osoba má vážný problém.
Chorobné hromadění může vzniknout z různých příčin. Může jít o závislost – ten typ závislosti, který vzniká i bez užívání drog nebo léků. Může jít o vrozenou odchylku. Může jít o osobu, která si neuvědomuje, že trpí vážnou depresí. A může jít také o osobu s regulérním organickým poškozením mozku.
Problémy v pracovním životě i v mezilidských vztazích
Osoby trpící kompulzivním hromaděním mohou být lidé obou pohlaví a všech věkových kategorií. Některé studie ale naznačují mírně vyšší prevalenci u žen.
Tyto osoby mají problém v pracovním životě. Protože nejsou schopny si organizovat život u sebe doma, většinou nezvládají organizovat ani pracovní úkoly. Mají slabé rozhodování a nedokáží se koncentrovat na důležité výzvy.
Stejně tak u těchto osob pozorujeme komplikované sociální vztahy. Hromadění věcí vede k sociální izolaci. Návštěvy nejsou vítané, hromadiči se bojí jejich odsouzení nebo nepochopení. Ti nešťastníci, kteří s takovými osobami sdílejí domov, zase neustále vstupují do konfliktů ohledně nepořádku.

Američané o hromadičích natočili seriál
O chorobných hromadících byl natočen americký dokumentární seriál Hoarders. V USA zjevně dokumentaristé našli spoustu materiálu, protože bylo natočeno 164 epizod. Je to sbírka neuvěřitelných příběhů.
V jedné epizodě vystupovala žena, která se doslova uvěznila ve svém domě věcmi. Kosmetikou, oblečením a spotřebiči si zablokovala všechny únikové vchody. Věci v jejím domě blokují i její koupelnu, kuchyni a její postel. V epizodě přiznává, že trpí rakovinou, její manžel zemřel a ona našla útěchu v objednávání nových věcí.
Jiná epizoda představila 48letého Williama, který trpí vzácnou formou kompulzivního hromadění – syllogomanií. Sbírá i odpadky a dokonce i vlastní moč.
V další epizodě diváci poznali Lindu, která nasbírala neuvěřitelných 20 000 tun věcí – či spíše odpadu. Její bývalý manžel jednou přišel do jejího domu a našel ji spát na vrcholu hory odpadu.
Znáte někoho takového ze svého okolí? Zavolejte mu pomoc, dokud je čas
Příběhy patologických hromadičů málokdy končí dobře. Jedna věc je ta, že jejich obytné prostory po čase ztrácejí funkčnost. Základní činnosti, jako je vaření, osobní hygiena nebo dokonce i spánek jsou omezeny nebo znemožněny. Druhá věc je, že neuspořádaný prostor zavalený velkou spoustou věcí zvyšuje riziko požárů. Navíc se hromadiči někdy zavalí věcmi takovým způsobem, že se zdá být fyzicky nemožné dům vůbec opustit.
Kompulzivní hromadění je závažná porucha s hlubokými dopady na život postižených jedinců i jejich okolí. Včasná diagnostika a intervence jsou nesmírně důležité. Znáte-li někoho takového z blízkého okolí, kontaktujte včas odborníky.
Text: Marek Konvalinka
Foto: iStock
Zdroj: https://www.psychiatry.org/patients-families/hoarding-disorder/what-is-hoarding-disorder