Interiér

Chystáte se doma malovat? Myslete ekologicky a vyberte si přírodní barvy

Přírodní barva (též ekologická barva nebo organická barva) je všeobecný název pro všechny barvy vyrobené z přírodních surovin. Jsou rostlinného nebo minerálního původu. Výrobci přírodních barev se vzdávají chemických rozpouštědel, která mohou mít významný vliv na klima v interiéru.

Proč si vymalovat stěny přírodními barvami

Běžné barvy na stěny, nazývané i emulzní, se obvykle vyrábějí na bázi disperze syntetických pryskyřic. Jsou relativně snadno zpracovatelné a umožňují atraktivní celkový barevný obraz. Tyto barvy však obvykle obsahují látky, které se po vyschnutí uvolňují do vzduchu a mohou příliš zatěžovat čich i celý organismus.

Jde to i přírodní cestou

Kvalitativně ekvivalentního konečného výsledku můžete však dosáhnout, i když se vydáte ekologickou cestou, a to s přírodními barvami. Kvalitní přírodní suroviny zabezpečují bezproblémové a neškodné zpracování přírodních barev bez použití chemických rozpouštědel, ze kterých by se uvolňovaly škodlivé emise a negativně ovlivňovaly vnitřní klima. Některé přírodní suroviny mají charakteristickou přirozenou vůni – nezpůsobují však žádné poškození zdraví, a proto jsou přírodní barvy ideální do všech obytných prostorů, především do dětských pokojů a ložnic. Některé přírodní barvy, například kaseinová, jsou „vodotěsné“, a proto jsou vhodné i do vlhkých místností.

Jestli citlivě reagujete na pachy, některé vůně rychle vnímáte jako nepříjemné. Ty mohou vážně ovlivnit pocit pohody, především pokud jde o čerstvě natřené stěny. Mohou se dlouhodobě odpařovat a do ovzduší nepřetržitě uvolňovat látky, které mohou být zdraví škodlivé. V nejhorším případě vyvolávají i alergie.


Při hledání barvy, která bude pro vás „bezproblémová“, se můžete setkat s výrazy „eko“, „bio“ nebo „natur“. Při výběru takzvaných přírodních barev, ekologických barev nebo organických barev byste však měli být opatrní. Někdy jsou v nich jen jednotlivé syntetické složky nahrazeny přírodními, což nemusí stačit k vytvoření „skutečně přirozené barvy“. Vyžaduje to optimální výběr a správnou kombinaci rostlinných a minerálních surovin.

Malý slovník malíře

Co znamená bez aromatických látek?

Aromatické látky jsou kapalné uhlovodíky odvozené od benzenu (xylenu, toluenu) a používané jako rozpouštědlo nebo k dezinfekci. Jsou považovány za velmi škodlivé pro zdraví.

Co znamená bez rozpouštědla?

Rozpouštědla obsahují uhlovodíkové látky, které se po zpracování odpaří v místnosti. Výrobky neobsahující rozpouštědla jsou založena hlavně na vodě.

Co znamená rozpustný ve vodě?

Schopnost určitých látek úplně se rozpustit ve vodě.

Jaké jsou výhody přírodních barev na stěny?

Návrat k částečně velmi starým přírodním malbám je na vzestupu. Barevná paleta výrobců se stále více rozšiřuje. Už si je nemusíte sami míchat a jejich aplikace je stále snazší.

Zdravotně nezávadné

Konvenční emulzní barvy obsahují chemická rozpouštědla. Aromatické uhlovodíky se často používají ke zlepšení roztíratelnosti nátěru, zabezpečují snadnou aplikaci a rovnoměrné pokrytí. Dobré pro údržbáře, špatné pro vnitřní klima. Rozpouštědla se šíří do místnosti ještě roky po malování a zatěžují zdraví obyvatelů. Je to nevhodné hlavně v ložnicích.

Přírodní barvy nepoužívají chemická rozpouštědla, a tak zajišťují zdravé životní prostředí. Voda se používá ve většině přírodních barev.
Upozornění: Bohužel ne všichni výrobci se obávají konzervačních látek. Barvy připravené na malování obsahují též chemické konzervační látky, protože jinak by nevydržely dlouho (například jílové barvy). Jste-li alergik, který reaguje na konzervační látky, doporučujeme přečíst si složení barvy na obalu.

Malování stěn přírodními barvami

Proti plísním

Některé přírodní barvy na stěny jsou známé svými dezinfekčními vlastnostmi. Vápenné barvy díky vysoké hodnotě pH nedávají plísním a bakteriím šanci. Proto jsou zvlášť vhodné do místností nebo na jednotlivé stěny, které jsou náchylné na vlhkost. Tvorbu plísní můžete mít pod kontrolou i pomocí silikátových barev. Minerální substrát, s nímž se kombinují, totiž nevytváří živnou půdu plísní.

Nízká citlivost na prach

Stěny natřené přírodními barvami se elektrostaticky nenabijí, proto se na nich neusazuje tolik prachu. Z toho mají užitek především alergici.

Jaká je spotřeba přírodní barvy

Počet vrstev přírodní barvy potřebný k dostatečnému pokrytí závisí na podkladu, často postačí jen jeden nátěr. Velmi nasákavé podklady je možné předem ošetřit přírodním hloubkovým základním nátěrem. Vysoce kvalitní přírodní barvy jsou vhodné na širokou škálu podkladů, navíc se s nimi velmi snadno pracuje.

Nevýhody přírodních barev na stěny

Náklady

Dobrý přírodní nátěr na stěnu je obvykle dražší než konvenční disperzní nátěr ve středním cenovém segmentu.

Omezená paleta barev

Paleta odstínů je u většiny přírodních barev na stěnu menší než u disperzních barev, které si můžete dát v obchodě namíchat ve všech možných odstínech. V posledních letech se však paleta přírodních nátěrů natolik rozšířila, že už žádné další nemusíte hledat.

Podklad

Přírodní barvy na stěny jsou prodyšné a dokážou regulovat vlhkost. Své pozitivní vlastnosti však ve vnitřním prostředí rozvíjejí jen tehdy, byly-li aplikovány na správný povrch. Minerální barvy, jako například vápenné nebo silikátové, nejlépe fungují na minerálních substrátech. Hliněné barvy mají účinek regulující vlhkost, jen jsou-li nanášeny na hliněnou omítku nebo jiný povrch propouštějící vodní páru. Pokud těmto detailům věnujete pozornost, není to nevýhoda.

Vůně

Charakteristickou přirozenou vůni některých přírodních surovin považují někteří řemeslníci za nepříjemnou. V žádném případě to však není škodlivé.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů