Dílna a hobby Interiér

Dům, který se stal zrcadlem duše obou majitelů

Po letech společného života, jen co děti vyletěly z domácího hnízda, se v otci rodiny ozval toužebný hlas vlastnit rodinný dům. Protože manželka Danka se považuje spíše za panelákový typ, poměrně dlouho odolávala. Nakonec však souhlasila, s jednou podmínkou: „Dům budu zařizovat já.“
A bylo rozhodnuto!

venkovský interiér

„Stavbou domu jsme žili od samého začátku…“

Stavební inženýr Luboš si dům navrhl sám, Danka se svou kreativní duší a citem pro design ho zařídila a krom těchto dvounohých členů rodiny tu svůj domov našel také chlupáč Blacky. „Stavbou domu jsme žili od samého začátku. Hodně věcí jsme si dělali svépomocí po večerech, když jsme přišli z práce. Těšili jsme se ze všeho, co na našem novém domě vznikalo. Bylo to pěkné období, na které rádi vzpomínáme, i když jsme tehdy často do postele padali únavou,“ začala vykládat majitelka Danka o zrodu tohoto útulného rodinného útočiště.

venkovský dům, kombinace stylů
Funkčnost místností je pro majitele nejdůležitější. Nesmí však chybět útulnost a musí též vyjadřovat styl daného bydlení.
Obývacímu pokoji dodávají kouzlo přírodní materiály, starožitnosti i běžně dostupný sektorový nábytek, který si majitelé upravují podle vlastních představ.

Dům se čtyřmi pokoji a rozlohou 150 m2 stojí v zadní části podélného pozemku o velikosti 500 m2. Výhod bydlení v tomto domě si majitelé užívají už pět let. „Začali jsme ho stavět v březnu 2013 a už v září jsme se stěhovali.“ Protože dům je postaven v zadní části pozemku, poměrně daleko od vstupní brány, při pohledu z ulice uvidíte zahradu, která je upravena a zařízena ve venkovském duchu. „Co se týče sázení rostlin, byli jsme neznalí. Nevěděli jsme, kde se co má a nemá sadit, zahrada tedy vznikala způsobem pokus omyl. Něco se neujalo vůbec, něčeho bylo zase příliš,“ směje se majitelka, která nechtěla zahradu „umělou“, uhlazenou. Právě naopak, líbí se jí poměrně divoká, s klasickými květinami, které kdysi pěstovaly i naše babičky. „Máme hodně levandulí, hortenzií a břečťanu, který zakrývá nevábný betonový plot. Rostliny doplňujeme dekoracemi, květinami ve starých nádobách a džbánech,“ vyjmenovává Danka, která by před pár lety nevěřila, jakou relaxací pro ni bude trhat plevel a okopávat květiny.

Venkovský nebo moderní?

Už když dům stavěli, byla Danka rozhodnuta design ladit spíše do venkovského než moderního stylu. „Na začátku zařizování jsem i já na chvíli podlehla módnímu trendu bílé barvy a chtěla jsem mít skoro všechno bílé – stěny, nábytek, textilie…,“ vrací se paní domácí pět let do minulosti.

Podmanivá směsice stylů

Venkovský, skandinávský, ale i industriální a starožitný styl jsou přesně tím, co se jí líbí. A je to vidět. „Protože všechny tyto styly mají pár prvků společných, smíchala jsem je a vytvořila svůj vlastní. Každý pokoj se vyvíjí postupem času. Začala jsem doplňovat více barev, které mi v bílém interiéru chyběly. Hlavně však dominuje dřevo, dřevěné doplňky, zinek, kov a len. Jak můžete kolem sebe vidět, nutně k životu potřebuji doplňky a dekorace – uvnitř i venku. Ty podle mne navozují atmosféru, proto u mne minimalismus není přípustný,“ ihned nás majitelka dostává do obrazu a zároveň dodává, že barvy ladila do přírodních tónů, ačkoliv v ložnici dominuje černá a šedá, v pokoji pro hosty zase modrá a v kuchyni olivově zelená.

venkovský dům, venkovský styl
„Protože pracuji doma, potřebuji kolem sebe cítit proměnlivost. Manžel si zvykl, že když přijde domů, občas objeví v našem bydlení změnu.“ Danka, majitelka

Dům si manželé navrhli tak, aby byl pro ně maximálně funkční. Navzdory tomu, že většinu času jsou v domě jen dva, záleželo jim na tom, hlavně když se na víkendy a svátky vracejí domů jejich děti se svými partnery, aby měli všichni dostatek soukromí a komfortu. Proto bylo důležité, aby každý z pokojů měl přístup přímo z centrální chodby a nikdo nebyl nucen procházet do svého pokoje přes druhý. „Též jsme věděli, že vchod na terasu chceme z kuchyně, což je velmi praktické. Když máme hosty na terase, pohodlně si odběhnu do kuchyně, a když vařím, raz dva si vyběhnu do zahrady utrhnout čerstvé bylinky. Myslím, že funkčnost našeho domu jsme vyřešili dobře, na jeho dispozici bych nic neměnila,“ konstatuje Danka.

Změny na počkání

Domácí si nedali vyrábět na míru nic, dokonce ani kuchyň. „Tu jsem si vymyslela, nakreslila, koupila v obchodním domě a s dětmi jsme ji poskládali,“ říká Danka, jejíž kuchyň se mění podle její nálady. „Hodně nábytku jsme si přinesli z činžáku. Vyhovoval nám, a protože se účelem hodil i do nového, proč ho měnit? Tak jsem ho předělala, aby ladil s novým interiérem,“ vysvětluje zručná majitelka, která neplýtvá ničím a pro každou věc najde využití. Chce to jen ten správný čas. „Postupem času jsem si přinesla i pár starých kousků, které jsem si opravila a předělala. Například starou truhlu, stolek nebo skříňku od rodičů,“ vyjmenovává Danka, která se se svou rodinou snaží žít hospodárně. Pokud něco mění, obvykle nekupuje nové, ale recykluje staré. „Proto u nás doma věci často mění barvu a dezén, ale stále je používáme, některé už více než patnáct let.“

V tomto domě se interiér mění neustále. „Protože většinu času, včetně toho pracovního, trávím doma, potřebuji každou chvíli změnu. Někdy je větší a pak se mění design celého pokoje, někdy jen popřehazuji doplňky a ty, co byly v obývacím pokoji, jsou najednou v ložnici nebo kuchyni, hned mají v jiné místnosti jiný význam i výraz.“

venkovský dům, kombinace stylů
vlevo dole: Římsu krbu dekorují tři dřevěné destičky, které majitelka nosí domů z celého světa.

Kombinace barev

Kuchyň ve venkovském duchu působí mimořádně příjemně díky množství starožitných doplňků, které Danka kupuje po různých bazarech. Za pozornost též stojí kombinace bílé, zelené a tmavého dřeva, zjemněná proutěnými akcenty.

Text: Kristína Falťanová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

[related_post]