Největší změnou, kterou štítky přinesou, je povinnost výrobců uvádět na trh pouze vysavače s maximálním výkonem 1600 W. Kvůli tomuto pravidlu budou muset spotřebitelé kompletně změnit kritéria pro výběr tohoto spotřebiče, jelikož spotřebu ve wattech, která byla dříve považována za orientační ukazatel výkonu, již pro porovnání účinnosti vysavače nebude možné brát v úvahu. Informujte se včas o nových energetických štítcích pro vysavače, které vám pomohou lépe se zorientovat v rozmanité nabídce spotřebičů pro péči o podlahy a umožní rychle a jednoduše porovnat funkce, které jsou pro vás důležité.
Při nákupu nových spotřebičů do domácnosti funguje energetický štítek jako spolehlivá pomůcka především v oblasti tzv. „bílého zboží“. Od září 2014 jsou těmito štítky označeny i vysavače, a v okamžiku tak je možné zjistit informace o jejich energetické třídě, účinnosti vysávání koberců a tvrdých podlah, hlučnosti a prachových emisích. Spotřebitelé se tak budou moci snadněji rozhodnout pro výrobek, který nejlépe vyhovuje jejich individuálním potřebám.
Energetická třída a spotřeba ve wattech
Energetická třída je nejviditelnější hodnotou uváděnou v horní části evropského energetického štítku a její stupnice je rozdělena od nejvyšší třídy A po nejnižší třídu G. Přes dominantní postavení tohoto ukazatele na štítku ale nelze energetickou třídu považovat při nákupu vysavače za vodítko pro výběr, jelikož ve skutečnosti neudává žádné informace o tom, jak účinně vysavač vysává. Spotřebič ve třídě A s výkonem 850 W může vysávat velmi dobře, může ale dosahovat také značně neuspokojivých výsledků.
Účinnost vysávání tvrdých podlah a koberců
Ve spodní části štítku jsou uvedeny informace o účinnosti vysávání spotřebiče, které by se pro spotřebitele měly nově stát hlavním kritériem při výběru vysavače. Účinnost vysávání určuje, jak dobře spotřebič vysává prach, je rovněž vymezena škálou od A po G a udává se zvlášť pro tvrdé povrchy, jako je např. dlažba či dřevěné podlahy, a zvlášť pro koberce. Jedna hodnota proto může být důležitější než druhá v závislosti na vybavení bytu nebo domu. Aby bylo možné dosáhnout dobrých výsledků čištění při nízkém výkonu spotřebiče, je potřeba důmyslného systému, který zajistí maximální průtok vzduchu a silný výkon hubic, energeticky účinných technologií motoru, stejně jako kvalitního příslušenství, např. speciálních podlahových trysek.
Hlučnost
Pro mnoho lidí je nízká provozní hlučnost jedním z důležitých kritérií, podle kterého se rozhodují o nákupu spotřebiče a jinak tomu nemusí být ani u vysavače. Nejenže je použití tiššího spotřebiče příjemné pro samotného uživatele a jeho sousedy, bylo navíc prokázáno, že nižší hlučnost je také prevencí stresu. Na energetickém štítku je hlučnost vysavače vyjádřena v decibelech (dB). Hlučnost dvou různých modelů vysavačů se může lišit o 10 nebo dokonce až o 20 decibelů. Jelikož se hladina decibelů měří na logaritmické, nikoli na lineární stupnici, znamená to dvakrát nebo čtyřikrát vyšší hlučnost. Pokud jeden vysavač vydává při provozu 60 dB a jiný 80 dB, je to stejné, jako rozdíl mezi hlasitostí tiché konverzace a hlasitostí rušné dálnice na vzdálenost 10 metrů.
Prachové emise
Hodnota prachových emisí vyjadřuje míru čistoty odváděného vzduchu a rovněž se měří na stupnici od A (nejlepší) po G (nejhorší). Tomuto ukazateli by měli zvláštní pozornost věnovat především lidé s alergiemi nebo lidé trpící dýchacími problémy (např. astmatem), protože ukazuje, zda nečistoty, pyl, jemný prach a další malé částečky zůstanou tam, kde mají být – dobře uzavřené uvnitř vysavače.
Jak zjistíte, zda se jedná o dobrý vysavač?
Nejdůležitějším kritériem pro výběr vysavače, by měla být úroveň výkonu čištění, tedy hodnota účinnosti vysávání. Pokud je společně s tímto ukazatelem navíc vysavač i tichý, jedná se o velice dobrý spotřebič. Svou roli hrají ale i osobní preference. Lidé žijící ve velkém domě se mohou například podrobněji zajímat o délku kabelu nebo objem sáčku nebo nádoby na prach. Přes své dominantní postavení na štítku je tak energetická třída jen jednou z mnoha hodnot. Vzhledem k zatím relativně krátké historii používání vysavačů bude v průměrné domácnosti obtížné porovnat energetickou účinnost z hlediska možného snížení účtů za energie. Tyto úspory budou mít pozitivní dopad pouze v podobě snížení celkové spotřeby energie v přepočtu na celkový počet domácností v Evropské unii.
Foto: archiv a Bosch