Interiér

Jak čistit a leštit měď. Jednoduchý trik pomocí citrónu a soli

Měď je krásná a stále více oblíbenější v domácnostech ve všech podobách. Už to nejsou jen měděné misky, podnosy, příbory, ale i hrnce, vodovodní baterie, dokonce celé pracovní plochy a zástěny za kuchyňskou linkou. Je praktická, zároveň dekorativní a přidává zajímavou texturu i teplou barevnost. Jak ji však udržet čistou a lesklou.

Čištění mědi
Zdroj: Shutterstock

Na trhu najdete obrovské množství různých hrnců, pánviček, rendlíků, hrnků i pekáčů z mědi. Jak však toto nádobí udržovat? Dobrou zprávou je, že pokud ho chcete vyčistit, aby vypadalo jako nové, nepotřebujete žádné drahé či nedostupné ingredience. Stačí dvě, které pravděpodobně máte ve spíži: citron a sůl.

Tato kombinace je nejen levná, ale je též výborným pomocníkem na čištění desek na krájení, prkýnek či dřevěného nářadí. Svoji práci dělá skutečně dobře a rychle, a to i pokud jde o výrobky z mědi. Odstraňuje matný, opotřebovaný povrch a dodává lesk. Stačí přidat sůl na rozpůlený citron a vydrhnout jím měděné povrchy či nádobí. Ošetřené předměty budou čisté a opět lesklé. To vše vám nezabere více než deset minut.

Co je třeba o této metodě vědět?

Jestli se obáváte poškrábání mědi nebo potřebujete vyčistit mimořádně jemný měděný předmět, vytlačte šťávu z citronu do misky a smíchejte se solí, abyste vytvořili jemnější pastu. Tu potom naneste na houbičku, hadřík nebo jemný kartáček a předmět vyčistěte.

Na odolná a zbarvená místa můžete použít pastu ze soli a citronu, ale nechte ji působit asi půl hodiny a následně dobře vyčistěte.

Tato metoda pravděpodobně nebude fungovat na skvrny způsobené teplem, ale funguje na každý kus s jednoduchou patinou nebo malými skvrnami způsobenými používáním. Leštění solí a citronem nepoužívejte na lakovanou měď. A jak zjistíte, zda máte lakovanou měď? Jestli má váš měděný hrnec nebo jiný předmět hladký, lesklý povrch, který používáním nemění barvu ani nehnědne, s největší pravděpodobností jde o lakovanou měď.

Jestli má váš měděný hrnec nebo jiný předmět hladký, lesklý povrch, který používáním nemění barvu ani nehnědne, s největší pravděpodobností jde o lakovanou měď.
Jestli má váš měděný hrnec nebo jiný předmět hladký, lesklý povrch, který používáním nemění barvu ani nehnědne, s největší pravděpodobností jde o lakovanou měď. | Zdroj: Shutterstock

Jiné metody čištění a leštění mědi

Na internetu najdete mnoho různých „ověřených“ rad, jak leštit měď. Některé z nich však vůbec nefungují, jiné mohou měď dokonce poškodit. K těm prvním patří například „kečupová metoda“ čištění mědi, která je v podstatě jen plýtváním kečupu. A nejen to – zůstane vám po ní nepořádek a špinavý hrnec.

Namísto citronu ocet

Jestli nemáte po ruce citrony, můžete citronovou šťávu nahradit octem. Většina octů je však méně kyselá než citronová šťáva, a proto jsou méně účinné na silně znečištěné kousky. Samozřejmě, přípravky na čištění mědi seženete i v obchodech, obvykle jsou to agresivnější chemikálie v tekuté formě či v podobě pasty (jsou vhodné, když nezabere naše jednoduchá přírodní metoda). Avšak citron a sůl jsou nejjednodušším, nejlevnějším a též nejrychlejším způsobem, jak vyčistit měděné předměty.

Jestli nemáte po ruce citrony, můžete citronovou šťávu nahradit octem.
Jestli nemáte po ruce citrony, můžete citronovou šťávu nahradit octem. | Zdroj: Shutterstock

Postup, jak vyčistit měděné předměty solí a citronem

Připravte si všechny měděné předměty, které chcete vyčistit a vyleštit. Překrojte citron na polovinu, posypte řeznou stranu klasickou jemnou kuchyňskou solí a přiložte citron přímo na znečištěný povrch – nepotřebujete ani hadřík, ani drátěnku. Pokračujte ve tření povrchu citronem a průběžně podle potřeby na něj nanášejte sůl, dokud skvrny či nečistoty nezmizí.

Hůře dostupná místa vyčistěte pomocí pasty: do misky vymačkejte citronovou šťávu a smíchejte ji se solí. Naneste pastu na méně dostupná nebo silněji znečištěná místa a nechte působit. Po čištění nádobu nebo jiný měděný předmět opláchněte teplou vodou a důkladně vysušte. Jestli chcete přidat lesk navíc, na závěr předmět přeleštěte suchým čistým hadříkem.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů