Bydlení se nám musí líbit
Domov je naším útočištěm, kdo by se chtěl každý den vracet někam, kde se mu ani trochu nelíbí? Co na tom, že tady jsou ti, na kterých vám záleží, když pořád máte pocit, že se domů vracíte jen kvůli nim, nic jiného vás tam netáhne? Když si ale bydlení uzpůsobíte svému vkusu a potřebám, budete se domů vracet s radostí a čas s rodinou si užijete ještě víc.
Začněte návrhem
Rekonstrukce je běh na dlouhou trať, tím prvním, co byste měli udělat ještě dřív, než s ní vůbec začnete, je promyslet si, co od ní očekáváte a nakreslit si návrh svého nového bydlení. Říkáte si, že je to zbytečné? Vůbec ne! Podle nákresu můžete odhadnout čas, jak dlouho vám rekonstrukce bude trvat, stejně tak náklady. Každá dodatečná úprava totiž znamená, že se vše protáhne a prodraží.
Sestavte si rozpočet
Kolik do rekonstrukce můžete investovat? Máte dost našetřeno? Nebudete potřebovat půjčku? I to jsou důvody, proč byste si předem měli sestavit rozpočet. Ušetříte si tím spoustu nervů. Možná zjistíte, že teď prostě nemůžete udělat vše, protože už na vše nezbydou finance, na druhou stranu je lepší to vědět předem a vyhnout se zklamání.
Na rekonstrukci se dobře připravte
Plán rekonstrukce máte, rozpočet taky. Co dál? Určitě oslovte statika, který vám poradí, jakou příčku musíte ponechat a jakou případně můžete zbourat nebo jinak narušit. Bez jeho vyjádření se do ničeho podobného nepouštějte. Nezapomeňte ani na úřady. Když se pustíte do drobných úprav, vystačíte si s ohlášením, pokud ale budete měnit dispozice bytu a bourat zdi, je třeba stavební povolení.
Víte, že byste také měli informovat sousedy a zařídit si kontejner na stavební odpad?
To nejtěžší je tady
Teď nastal čas začít s rekonstrukcí. Nejprve ale z bytu odstěhujte nábytek a další věci, dejte pryč i starou dlažbu a obklady. Pokud bouráte příčky, teď přišel jejich čas, stejně tak je ideální čas na výměnu oken a topení, případně rozvod elektřiny a vody po bytě, pokud to máte v plánu.
Jakmile to budete mít za sebou, můžete začít stavět nové příčky, obkládat je, nainstalovat kuchyňskou linku a sanitární zařízení, vymalovat, nainstalovat osvětlení a vypínače, položit podlahu a namontovat dveře.
Náš tip: Nezapomeňte svoji domácnost pojistit, abyste ochránili svoji investici do rekonstrukce bydlení. Nikdy nevíte, co se může stát a kdybyste vinou vichřice nebo jiné nepříjemnosti přišli o nové bydlení, bylo by to k pláči.
Zařizování už je jen třešinka na dortu
Uff, to nejhorší už máte za sebou, teď přijde ta zábavnější část. Jaká? No přece zařizování. Vyberte a pořiďte si nový nábytek, případně sem vraťte ten původní, pokud chcete. Pořiďte si i bytový textil v podobě záclon, polštářků povlečení, přehozů na postel, utěrek, ručníků a dalších drobností, které váš domov ještě více zútulní.
Náš tip na závěr: Než začnete se stěhováním nábytku, zkontrolujte, zda někde nedošlo ke vzniku oděrek nebo jiného poškození. Pokud ano, ještě je čas to napravit, případně i znovu vymalovat. Až tu budete mít nábytek, bude to složitější.
Zdroj: PR článek společnosti LUMA marketing