Interiér

Jak odstranit staré tapety. Jde to snadno a bez nervů

Tapety vypadají moc hezky, a tak není divu, že se zase vrací do módy. Akorát je vždy třeba před nalepením nové sundat tu starou, a právě to je často kámen úrazu. Zbavit se tapet, které jsou na zdi nalepené celé roky není zrovna snadné. Pokud ale víte, jak na to, jde to bez komplikací jako je roztrhnutí na kousky nebo zůstávání zbytků tapety na stěně. Nejhůře jdou sundat staré tapety z éry socialismu. Byly vyrobené ze slabého papíru a lepily se většinou přímo na panel nebo příčky. I s těmi vám poradíme.

Zbavit se tapet, které jsou na zdi nalepené celé roky není zrovna snadné.
Zdroj: Shutterstock

Jak poznat starou papírovou tapetu?

Jestli přesně nevíte, jaký typ tapety máte je třeba to zjistit. Je to jednoduché. Najděte odchlipující se růžek a zkuste za něj zatáhnout. Pokud to jde snadno a celý pruh tapety stáhnete ze zdi, je to skvělé a máte vyhráno. Zřejmě se jedná o vliesovou tapetu nebo jiný modernější typ. Bude stačit ji strhnout.
Když se ale tapeta začne trhat, ihned zastavte. V tomto případě budete muset použít mokrou cestu k jejímu odstranění, protože se jedná o tapetu papírovou či vinylovou.

Odstranění starých tapet

V případě starých tenkých tapet je nutné zvolit mokrou cestu pro jejich odstranění. Počítejte s tím, že oproti sundání novějších bude v bytě větší nepořádek. Je tedy třeba zakrýt podlahu fólií, odsunout nábytek od stěn a dát stranou i koberce. Počítejte s tím, že všude bude hodně vody, a proto také vypněte elektrický proud!

Jaké pomůcky budete potřebovat?

Připravte si:

  • Fólii na zakrytí podlahy
  • Malířský váleček nejlépe nasazený na teleskopické tyči
  • Malířskou nebo jinou škrabku či špachtli
  • Kbelík s horkou vodou (můžete do ní přidat i odstraňovač tapet nebo kuchyňský ocet, ale není to nutné)
  • Houbičku nebo starý hadr
  • Pytle na odpadky
Pokud nemáte malířský váleček, použijte velkou štětku nebo rozprašovat
Pokud nemáte malířský váleček, použijte velkou štětku nebo rozprašovat. | Zdroj: Shutterstock

TIP: Pokud nemáte malířský váleček, použijte velkou štětku nebo rozprašovat

Postup:

Postup není úplně složitý, ale zabere to bohužel dost času. Čím déle budou tapety namočené, tím půjdou lépe dolů.

1.Zakryjte podlahu a nábytek. Zásuvky je nutné chránit před vlhkostí nebo vypněte přívod elektřiny.
2.Začněte od rohu nebo oken

Začněte nejlépe od kraje. Většinou právě na rohu místnosti nebo okolo oken či dveří najdete odchlíplé kousky tapety, protože je to v místě, kde na sebe tapeta navazuje. Tapety průběžně namáčejte v celé místnosti i během jejich odstraňování. Voda by se měla vsáknou, a ne stékat na zem.

Čím déle budou tapety namočené, tím půjdou lépe dolů.
Čím déle budou tapety namočené, tím půjdou lépe dolů. | Zdroj: Shutterstock

Po nastříkání počkejte alespoň čtvrt hodinky. Průběžně je provlhčujte po celé ploše.
Po 15 minutách začněte tapety sundávat odspoda nahoru. Pokud budete mít štěstí, stáhnete najednou celý pás. Při strhávání postupujte co nejpomaleji, aby nedošlo k poškození stěny. Tapetu držte nejlépe v úhlu 10-15 stupňů a to oběma rukama.

Během odstranění papírových tapet je nejdůležitější vlhkost. Počítá se i ta vzdušná, a proto zavřete všechny dveře místnosti a neotvírejte okna.

Ve chvíli, kdy tapeta nejde sundat je třeba jí opět důkladně navlhčit. Jestli se začne trhat, je třeba si pomoci škrabkou nebo špachtlí: Suchá místa navlhčete, nechte vsáknout a seškrábněte. Vodu používejte co nejteplejší. Zbytky starého lepidla pak odstraníte měkkým hadrem namočeným v teplé vodě.

Ve chvíli, kdy tapeta nejde sundat je třeba jí opět důkladně navlhčit.
Ve chvíli, kdy tapeta nejde sundat je třeba jí opět důkladně navlhčit.
| Zdroj: Shutterstock

TIP: Strhané tapety nechte ležet na zemi. Budou zachytávat vodu stékající ze stěn.

Sundání novějších tapet

Zatáhněte za roh a pomalu a opatrně stahujte tapetu dolů proti směru nalepení. Ruku držte co nejblíže zdi, abyste předešli zbytečnému poškození.
Mezi stěnou a tapetou si můžete pomáhat škrabkou nebo špachtlí, kterou seškrábnete původní lepidlo.

Jakmile jsou stěny holé, použijte hadřík nebo houbičku namočenou v teplé mýdlové vodě a stěny omyjte. Houbičku dostatečně vyždímejte, abyste stěny omývali vlhkým, a ne mokrým nástrojem.
Otevřete okna a nechte místnost pořádně vyvětrat, aby stěny důkladně uschly

Tapety ze dřeva?

Tapetu kousek po kousku důkladně navlhčete, aby se co nejvíce nasákla vodou a změkla. Poté jí začněte škrabkou odlupovat. Dřevěný podklad na kterém je připevněná tapeta je výhoda, protože se nemusíte tolik obávat poškození samotné stěny.

Omyvatelná tapeta

U té vám navlhčení nepomůže, protože tapeta nenasaje vodu. Použijte speciální roztok nebo napařovač tapet, který lepidlo rozpustí teplem a ta pak půjde snadno sloupnout.

Jak odstranit tapetu ze sádrokartonu?

Jelikož u něj hrozí riziko navlhčení podkladu raději tapety sundávejte na sucho pomocí škrabky. Pokud na stěně zbyde nějaké lepidlo a nejde sloupnout, otřete ho vlhkým nikoliv mokrým hadříkem.
Tato technika je vhodná i u umakartu. Není sice tak citlivý na vlhkost jako sádrokarton, ale tapety sundávejte nasucho s využitím maximálně vlhkého hadříku.

Vinylové tapety

Je složena ze dvou vrstev. Vrchní vrstvu strhnete snadno, na zdi však zůstane spodní, celulózová vrstva. Můžete ji ponechat jako podklad pro novou tapetu (ale jen pokud se na ní po navlhčení netvoří bubliny nebo pod ní nejsou velké nerovnosti) nebo jí odstraníte pomocí horké vody.
U jednovrstvé vinylové tapety zvolte mokrou cestu stejně jako u papírové. Před tím, než jí navlhčíte ale tapetu propíchejte. Hodit se vám bude tapetovací váleček (ježek s ostny). Propíchnete tím její voděodolný povrch.

Je složena ze dvou vrstev. Vrchní vrstvu strhnete snadno, na zdi však zůstane spodní, celulózová vrstva.
Je složena ze dvou vrstev. Vrchní vrstvu strhnete snadno, na zdi však zůstane spodní, celulózová vrstva. | Zdroj: Shutterstock

Vliesové tapety

Většinou je lze odloupnout celé beze zbytku a velice rychle. Stačí pomocí nože odchlípnout horní roh a pomalým tahem se shora dolů strhnout celý pás. Na stěnu pak už rovnou můžete nanášet barvu nebo novou tapetu. U samolepící fólie či tapety si můžete pomoci tím, že ji nahřejete pomocí fénu.

Samolepící tapeta

Odstranění není nic složitého. Nejlépe funguje ostrá škrabka a metoda suchého odloupnutí. U pevnějšího provedení nebo citlivějších podkladů pak použijte parní přístroj.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů