Interiér

Jak se zbavit skvrn na dřevěném nábytku. Nemusíte použít žádné speciální přípravky

Dřevěný nábytek vypadá nádherně, na tom se asi všichni shodneme. Někdy se však může stát, že i přes veškerou opatrnost něco rozlijeme na povrch. Během používání mohou vzniknout různé skvrny, což může významně narušit krásu nábytku. Zjistěte, jak tyto skvrny odstranit. Ať už se jedná o skvrnu od sklenice, kterou si dáváte na noční stolek, nebo o skvrnu od rozlité svíčky.

Skvrny od hrnků
Zdroj: Shutterstock

Prevence

Základem ochrany dřeva před skvrnami je jeho povrchová úprava. Dřevo lze mořit nebo lakovat, přičemž nejlepší ochranou je lak. Ne vždy je však lak vhodný. Pokud ponecháme dřevo v přírodní úpravě bez impregnace a povrchové úpravy, bude jeho údržba vyžadovat mnoho práce a peněz. Je třeba ho chránit před veškerými tekutinami, které by mohly způsobit skvrny. Největším problémem jsou káva, šťávy, červené víno, mastnota, saze a samozřejmě různé barvy a nátěrové hmoty.

Pokud ponecháme dřevo v přírodní úpravě bez impregnace a povrchové úpravy, bude jeho údržba vyžadovat mnoho práce a peněz.
Pokud ponecháme dřevo v přírodní úpravě bez impregnace a povrchové úpravy, bude jeho údržba vyžadovat mnoho práce a peněz. | Zdroj: Shutterstock

Skvrny od svíček

Svíčky vytvářejí nádhernou atmosféru, ale někdy může vosk stéct na stůl. Co s tím? První pravidlo je nechat vosk zcela ztuhnout. Nikdy ho neodstraňujte, pokud je ještě tekutý. Proces tuhnutí lze urychlit pomocí kostek ledu zabalených v plastovém sáčku. Stačí sáček s ledem přiložit na vosk po dobu 5 minut. Vosk pak pomalu seškrábněte pomocí nožíku s hladkou čepelí, zabaleného v tenkém hadříku. Poté skvrnu otřete suchým hadříkem. Jelikož se jedná o mastnou skvrnu, použijte hadřík s mýdlem nebo pěnou a potírejte, dokud zcela nezmizí.

Skvrny od alkoholu

Vylitý alkohol je třeba řešit co nejrychleji. Co nejdříve ho setřete ze stolu a přejeďte po povrchu rukou. Alkohol odmašťuje, a když povrch několikrát přejedete rukou, zabráníte vzniku skvrn. Po uschnutí vetřete lněný olej nebo leštidlo. Pokud se skvrna již objevila, pomůže chlazený odvar z kávové sedliny. Přetřete jím povrch a po oschnutí ještě vyleštěte lněným olejem. Tento způsob funguje i na skvrny od sladkých nápojů.

Horké nádobí

Položili jste horkou pánev nebo hrnec přímo na stůl? To se může stát každému. Skvrnu odstraníte pastou z olivového oleje a soli. Naneste silnou vrstvu na skvrnu a nechte působit 3 hodiny. Poté desku očistěte a vyleštěte.

Horké nádobí
Zdroj: Shutterstock

Bílé skvrny od vody/hrnků

Majonéza: Ačkoliv to zní neuvěřitelně, na malé bílé vodní skvrny skvěle funguje majonéza. Naneste silnou vrstvu na skvrnu a zakryjte papírovým ručníkem. Nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Druhý den místo otřete bavlněným hadříkem a vyleštěte octem. Podobně funguje i vazelína, ale nejlepší úspěchy dosáhnete právě s majonézou.

Olej a ocet: Smíchejte 2 díly bílého octa a 2 díly olivového oleje. Do směsi namočte bavlněný hadřík a krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček potírejte skvrnu, dokud nezmizí. Ocet působí jako odstraňovač skvrn, olej jako leštidlo. Otřete suchým hadříkem a máte hotovo.

Právě vzniklá skvrna: S ní si nejlépe poradí žehlička. Pozor, bez páry! Na vodní skvrnu položte bavlněný hadřík bez potisku a přejeďte ho žehličkou nastavenou na nízkou teplotu. Po několika sekundách zkontrolujte stav skvrny. Opakujte, dokud nezmizí. Nakonec místo ošetřete olejem na nábytek nebo olivovým olejem.

Jedlá soda nebo sůl: Smíchejte 1 lžíci jedlé sody a 1 čajovou lžičku vody nebo 1 čajovou lžičku soli a několik kapek vody. Do směsi nesmí přijít příliš vody. Pastu jemně vetřete bavlněným hadříkem do skvrny a krouživými pohyby třete, dokud nezmizí.

Vosk na auto: Naneste ho na skvrnu, nechte zaschnout a poté vyleštěte měkkým čistým hadříkem.

Zubní pasta: Pro odstranění černých vodních skvrn je nejlepší řešení sáhnout po zubní pastě. Naneste silnou vrstvu pasty a vydrhněte měkkým hadříkem. Pokud to nepůjde, použijte měkký zubní kartáček. Nakonec otřete čistým bavlněným hadříkem.

Mastné skvrny

Krémy, rtěnky a jiné mastné hmoty je třeba co nejrychleji odstranit z povrchu. Po setření se zbytku zbavíte bruskou. Fungovat může i žehlička a savý papír nebo čistá textilie (bez barviv). Žehličkou přejíždějte po přiloženém papíru nebo látce delší dobu a mastnota by se měla do podkladu vsáknout.

Leštěnka na dřevo

Když už máte skvrny odstraněné, poskytněte dřevu závěrečnou péči a pěkně ho vyleštěte. Tato leštěnka dodá dřevu lesk a zároveň na něm vytvoří ochranný filtr.

Budete potřebovat:

  • 250 ml vody
  • 100 ml jablečného octa
  • 2 lžíce olivového oleje

Vše smíchejte dohromady a přelijte do uzavíratelné nádoby. Před použitím vždy dobře protřepejte, aby se všechny složky smíchaly. Nanášejte pomocí měkkého hadříku. Na leštění můžete také použít samotný olivový olej nebo lněný olej.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: Recepty prima nápadů