Interiér

Jak se zbavit vodního kamene. Nepotřebujete žádné speciální přípravky

Trápí vás bílý vápenatý povlak v koupelně a nevíte, jak se ho zbavit? Poradíme vám, jak tento nevzhledný povlak odstranit. Stačí vědět, co použít, a vaše koupelna se bude opět krásně lesknout.

vodní kámen
Zdroj: Shutterstock

https://www.shutterstock.com/image-photo/hands-woman-cleaning-bathroom-tiles-2393981223

Trápí vás bílý vápenatý povlak v koupelně a nevíte, jak se ho zbavit? Poradíme vám, jak tento nevzhledný povlak odstranit. Stačí vědět, co použít, a vaše koupelna se bude opět krásně lesknout.

Co je to vodní kámen a proč vzniká?

Pokud máte doma tvrdší vodu, bude se usazovat více.
Pokud máte doma tvrdší vodu, bude se usazovat více. | Zdroj: Shutterstock

Jedná se o bělavý žlutý povlak, který se nejčastěji usazuje v kuchyňských spotřebičích, jako je například rychlovarná konvice. Barva může být i šedá červenohnědá, záleží na přítomnosti dalších minerálů. Vzniká prakticky na všem, co je v pravidelném kontaktu s vodou. Vodní kámen vzniká postupným uvolňováním vápenatých a hořečnatých solí z vody. Pokud máte doma tvrdší vodu, bude se usazovat více.

Proč je dobré vodní kámen odstranit?

Prvním důvodem je určitě estetická stránka. Nánosy kamene nevypadají hezky. Dále může ovlivnit životnost spotřebičů. Pokud nebudete pravidelně odstraňovat kámen, může se spotřebič rozbít. U sprchových hlavic nebo vodovodních baterií může dokonce dojít k tomu, že voda nebude skrze nános kamene protékat. Kámen může také ucpat potrubí. Pojďme se tedy podívat na to, jak se tohoto neřádu zbavit.

Vodní kámen vs. ocet

Asi nejrozšířenější rada, jak se zbavit vodního kamene, je použití octa. Je to ale dobré řešení, nebo si tím spíše uškodíte? Ocet je opravdu skvělý pomocník a navíc stojí pár korun. K čištění lze použít samotný ocet nebo roztok octa smíchaného s vodou. Jsou ale případy, kdy je ocet naprosto nevhodný, například u přírodního kamene jako je žula nebo mramor. Pozor také na plastové nebo gumové části spotřebičů, které by mohl ocet nenávratně poškodit (např. gumové těsnění pračky).

Jak odstranit vodní kámen z vany a umyvadla?

Na vanu i umyvadlo můžete použít ocet nebo kyselinu citronovou. Naneste je na povrch, nechte pár minut působit, opláchněte a setřete. Povrch následně vysušte. Pokud je třeba, postup ještě několikrát opakujte.

Sprchový kout

Stěny sprchy a dveře z plastu vyčistíte octem nebo kyselinou citronovou, stejně jako například vanu.
Stěny sprchy a dveře z plastu vyčistíte octem nebo kyselinou citronovou, stejně jako například vanu. | Zdroj: Shutterstock

Stěny sprchy a dveře z plastu vyčistíte octem nebo kyselinou citronovou, stejně jako například vanu. Pomohou ale spíše jen s menší vrstvou vodního kamene. Nejlepší je tedy, pokud vzniku kamene co nejvíce zabráníte. U sprchového koutu proto vždy po sprchování setřete dvířka gumovou stěrkou. Tím zmírníte usazování kamene. Použít můžete také šťávu z citronů. Stačí ji nalít do rozprašovače, nastříkat na povrch sprchového koutu a nechat 30 minut působit. Poté vydrhněte houbičkou se saponátem nebo jen opláchněte. Pro větší účinnost šťávu neřeďte. Kovové rámy sprchového koutu můžete udržovat pomocí vinného octa. Postříkejte kovové drážky a nechte působit přes noc, ráno opláchněte a utřete do sucha.

Vodovodní baterie / sprchová hadice

Ocet nechte působit několik hodin nebo přes noc.
Ocet nechte působit několik hodin nebo přes noc. | Zdroj: Shutterstock

Co mám vyzkoušené, je ocet. Bylo ale docela těžké vymyslet, jak ocet udržet na baterii nebo sprše po delší dobu. Vezměte igelitový sáček a nalijte do něj ocet. Pak do něj ponořte sprchu nebo baterii a připevněte sáček gumičkou, aby nespadl. Nechte působit několik hodin nebo přes noc. Poté omyjte a po vodním kameni nezůstane ani stopa.

Obklady a dlažba

Bílé mapy se bohužel mohou vytvořit i na kachličkách a dlažbě. Pomůže vám s nimi neředěný ocet. Naneste ho houbičkou nebo pomocí rozprašovače (vždy si vezměte rukavice). Aby bylo čištění účinné, je třeba nechat ocet působit delší dobu, aby se kámen stihl rozpustit. Poté vydrhněte a opláchněte.

se tvorbě vodního kamene nějak předejít?

Určitě ano. Vzniká nejčastěji na místech, kde zasychá voda. Je tedy důležité tyto plochy vždy po kontaktu s vodou utřít do sucha. To se týká zejména baterií, nerezových dřezů, skleněných dveří sprchového koutu a vanových zástěn. Pokud bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, vyplatí se popřemýšlet o změkčovači vody, který se namontuje na přívodní potrubí.

Tvrdost vody můžete jednoduše otestovat pomocí testovacích pásků. Ten namočíte do vody na 2 vteřiny, poté okapete. Po minutě se vám pásky zbarví na růžovou barvu. Podle počtu růžových políček určíte tvrdost vody.

Vzniká nejčastěji na místech, kde zasychá voda. Je tedy důležité tyto plochy vždy po kontaktu s vodou utřít do sucha.
Vzniká nejčastěji na místech, kde zasychá voda. Je tedy důležité tyto plochy vždy po kontaktu s vodou utřít do sucha. | Zdroj: Shutterstock

Pračka

Tento spotřebič dostává hodně zabrat. Není divu, že se v  kámen tvoří, a to velmi rychle. Nejvíce se zanášejí topná tělesa, která postupně ztrácejí výkon. Když budete pračku pravidelně odvápňovat, můžete tím prodloužit její životnost o několik let.

Alespoň jednou měsíčně dopřejte své pračce důkladnou očistu. Nejlepší je použít kyselinu citronovou (dávám 250 gramů). Stačí kyselinu nasypat přímo do bubnu a zapnout program na vyvářku. Během praní se veškerý vodní kámen zcela rozpustí.

TIP: Kyselinu citronovou nekupujte v supermarketu, kde mají většinou jen malé balení. Raději se podívejte v drogerii nebo na internetu po velkém balení. Budete se divit, jak velký je to finanční rozdíl!

Tipy na čištění:

  • Používejte pouze přípravky určené pro daný materiál. V opačném případě hrozí poškození povrchu. Na přírodní kámen například není vhodné používat ocet. Na gumové a plastové části ocet také není vhodný, může je nenávratně poškodit.
  • Nepoužívejte houbičky s drsnou abrazivní plochou, aby nedošlo k poškrábání povrchu.
    Ideální jsou houbičky z mikrovlákna nebo měkké houbičky.
  • Baterie a povrchy po kontaktu s vodou osušte, tím zabráníte nebo alespoň zpomalíte usazování vodního kamene.
  • V koupelně často větrejte, aby se snížila vlhkost, která podporuje vznik vodního kamene.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://www.zijemehomemade.cz/sprej-na-vodni-kamen/