Interiér

Jak udržet ložní prádlo svěží a voňavé? Pravidelná péče je základ

Pocit z čerstvě vypraného povlečení není jen luxus, který si dopřejeme v hotelích. Svěží ložní prádlo zlepšuje kvalitu spánku, přispívá k našemu pohodlí a vytváří příjemné prostředí pro relaxaci. Jak ji však udržet čistou, voňavou a v dobrém stavu co nejdéle? Tady je návod.

Jak udržet ložní prádlo voňavé
Zdroj: Shutterstock

Proč je čisté ložní prádlo tak kouzelné?

Podle studie National Sleep Foundation až 73 % lidí považuje svěží a voňavé povlečení za klíčový faktor kvalitního spánku. Vůně a hebkost čistého povlečení vytváří pocit pohody a klidu. Čisté povlečení může dokonce snížit stres a zlepšit náladu, čímž nás lépe připraví na odpočinek a následující den. Jak však dosáhnout, aby byly svěží a voňavé co nejdéle? Základem je samozřejmě pravidelná péče o ložní prádlo – včetně pravidelného praní a převlékání.

Pravidelná péče je základ

Jak často prát ložní prádlo?

Ideální jednou týdně. Proč tak často? Protože na ložním prádle se hromadí tělesné oleje, pot a odumřelé kožní buňky. Méně používané přikrývky či dekorační polštáře, na kterých přímo nespíte, stačí prát jednou měsíčně. Avšak polštáře, které přicházejí do přímého kontaktu s tváří a vlasy, byste měli prát alespoň každých 10 dní.

Použijte jemné prací prostředky

Vybírejte prací prostředky, které jsou šetrné k látkám a zároveň vhodné pro citlivou pokožku. Agresivní chemikálie mohou oslabit vlákna a způsobit podráždění pokožky. Při praní péřových přikrývek a polštářů používejte jen minimální množství pracího prášku, abyste zachovali jejich nadýchanost.

Vybírejte prací prostředky, které jsou šetrné k látkám.
Vybírejte prací prostředky, které jsou šetrné k látkám. | Zdroj: Shutterstock

Praní a sušení

Dodržujte pokyny na štítcích

Každý materiál vyžaduje specifickou péči. Bavlněné povlečení obvykle zvládne praní v teplé vodě, ale jemnější tkaniny než hedvábí či len, potřebují chladnější vodu a šetrný cyklus. Nezapomínejte, že přeplněná pračka může povlečení poškodit, brání důkladnému vyprání i vyždímání.

Vhodné sušení je klíčové

Vysoké teploty mohou zničit strukturu vláken, proto používejte nižší nastavení sušičky nebo sušte povlečení na vzduchu. Pokud máte možnost, zavěste je na čerstvý vzduch – sluneční paprsky působí antibakteriálně a přidají přirozenou vůni.

Dlouhodobá svěžest a ochrana prádla

Větrání a skladování

Víte o tom, že každodenní důsledné větrání postele pomáhá snižovat vlhkost a nepříjemné pachy? Postel ráno bez větrání nezakrývejte přikrývkou, nechte „luftovat“ i plachtu a teprve po vyvětrání ji ustelte. Ložní prádlo, které nebudete déle používat (například chladivé v zimě či hřejivé v létě) uskladněte v prodyšných látkových pytlích na suchém místě, abyste zabránili plísním či zatuchnutí.

Přírodní vůně

Mezi praním můžete použít osvěžující spreje na textilie nebo sáčky s levandulí, eukalyptem či mýdlem. Nejenže dodají prádlu příjemnou vůni, ale tyto přírodní vůně mohou podpořit i klidný spánek.

Každodenní důsledné větrání postele pomáhá snižovat vlhkost a nepříjemné pachy.
Každodenní důsledné větrání postele pomáhá snižovat vlhkost a nepříjemné pachy. | Zdroj: Shutterstock

Extra tipy pro ještě lepší pocit

  • Vždy mějte v zásobě více sad kvalitního povlečení a rotujte je. Díky tomu budou rovnoměrně opotřebovány, což prodlouží jejich životnost.
  • Používejte chrániče na matrace. Zjednodušují údržbu a brání hromadění nečistot. Nezapomeňte čas od času vyprat i ty!
  • Žehlení není zbytečné. Pokud se vám zdá, že je to činnost, která do moderní domácnosti již nepatří, musíme vás zklamat. Vyžehlené povlečení nejen že vypadá lépe, ale je podstatně hygieničtější.
  • Investice do kvalitního ložního prádla se vyplatí. Proč? Levné materiály sice ušetří peníze, ale rychleji se opotřebují a neposkytují stejný komfort. Ložní prádlo ze 100% bavlny nebo jiných kvalitních materiálů je hypoalergenní, prodyšné a vydrží déle.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: Článek částečně vznikl pomocí ChatGPT, časopis Recepty prima nápadů