Interiér

Jak vybrat správný vysavač: Je důležitější příkon, nebo výkon?

Dnes jsou ve velké oblibě vysavače robotické, které už zvládnou obdivuhodnou práci. Přesto je pořád mnoho situací, kdy byste se měli rozhodnout pro klasický vysavač, sáčkový nebo i bezsáčkový. Zvláště pokud žijete v rodinném domě nebo bytě, mezonetovém bytě nebo bytě, kde se nachází pro robotický vysavač až příliš moc nepřekonatelných překážek.

Klasickým vysavačům ještě neodzvonilo, stále jsou domácnosti, kde jsou zapotřebí.
Zdroj: iStock

Na klasické vysavače jsme se tedy dnes zaměřili především. Jak vybrat ideální spotřebič?

Sáčkový nebo bezsáčkový?

Je to volba mezi tím, zdali preferujete větší ohleduplnost vůči životnímu prostředí a zároveň menší investice do sáčků, nebo větší pohodlí a hygienickou údržbu. Je opravdu efektivnější, když se prach uzavře do sáčku. Na druhou stranu, při bezsáčkové variantě odpovídá nutnost neustále dokupovat nové sáčky. Ale musíte počítat s tím, že se rutinní víkendový úklid o něco prodlouží, jak budete muset po každém vysávání vyčistit nádržku.

Proč výrobci tlačí do popředí příkon?

Je zajímavé, že u mnoha modelů najdete údaj o příkonu, ale nikoli o výkonu. Rozdíl mezi těmito veličinami je přitom markantní – příkon udává spotřebu energie, výkon skutečnou sílu, s níž nasává nečistoty. Je pravda, že mezi těmito veličinami je určitá korelace – přesto vám doporučujeme zajímat se o výkon, konkrétně o sací výkon.

A jak výkonný je skutečně výkonný vysavač? Možná si pamatujete teleshoppingové reklamy s jistým obrýleným extravagantním mužem, který doporučoval vysavač s „enormním 1000Wattovým výkonem, který uzvedne až 4 bowlingové koule!“. 1000 Wattů výkonu dnes není žádný extrémní výkon – k dostání jsou vysavače s výkonem i 1700 Wattů, což jsou modely zvláště vhodné pro domácnosti s pejsky nebo kočkami.

Nevadí, že váš pejsek nemá dlouhé chlupy - i tak se do psí domácnosti hodí výkonnější vysavač.
Nevadí, že váš pejsek nemá dlouhé chlupy – i tak se do psí domácnosti hodí výkonnější vysavač. | Zdroj: iStock

Počet filtrů není až tak důležitý

Dalším oblíbeným trikem výrobců je žonglovat s počtem filtrů. Neplatí, že čím více filtrů, tím lepší vysavač. Nemluvě o tom, že častým trikem je zahrnout do počtu filtrů i ten, který už je na samotném sáčku, takže to nic neříká o funkci vysavače jako takového. 

Důležité je rozložení filtrů a jejich efektivita. Může se stát, že je na vysavači několik filtrů, které znemožňují vzduchu s nečistotami uniknout ven, ale tento vzduch si najde cestu jinudy, protože vysavač má nešťastně řešenou konstrukci. Prach a alergeny uniknou do okolního prostředí. Takovému vysavači je třeba se vyhnout.

Účinnost na různých typech podlah

Velký výběr nástavců a hubic oceníte tehdy, pokud doma máte různé povrchy  (koberce, dlažby, parkety). Pro koberce se zvlášť hodí rotující kartáče, které lépe sbírají prach a nečistoty z vláken, naopak na tvrdé podlahy to chce jemnější kartáč.

Další důvod proč mít doma klasický vysavač - úklid auta robotický model nezvládne.
Další důvod proč mít doma klasický vysavač – úklid auta robotický model nezvládne. | Zdroj: iStock

Hmotnost a ergonomie

Vysavač by měl být dostatečně lehký a ergonomický, aby se s ním snadno manipulovalo, zejména pokud máte schody nebo se často pohybujete mezi místnostmi. Ideální hmotnost by měla být u klasických modelů do 5-7 kg. Pokud nejste žádné tintítko, můžete si pořídit i těžší, jestliže zároveň tento model nabízí odpovídající výkon.

Další rady

Pozornost si zaslouží také hladina hluku, i když je nutné říct, že dnešní vysavače už jsou mnohem tišší než jejich předchůdci. Průměrná hlučnost se dnes pohybuje mezi 60–80 dB. Dobré je také všimnout si délky kabelů, která by měla činit aspoň 6 metrů. A konečně – čtěte recenze. To, co o vysavačích říkají jejich uživatelé, vám ve výběru hodně pomůže.

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů