Interiér

Jak zařídit malý byt, aby působil větší a vzdušnější? Stačí zvolit správnou barvu a nábytek

Vzpomínáte, když jste se před několika lety stěhovali do svého prvního vlastního bytu, ale vaše nadšení rychle vystřídalo zklamání, protože váš vysněný prostor měl pouhých několik metrů čtverečních? Na papíře to znělo docela slušně, ale realita? Obývák spojený s kuchyní, miniaturní ložnice a koupelna, do které se stěží vešla pračka. Naštěstí existují jednoduché triky, jak i malému bytu dodat dojem prostornosti a lehkosti. My se na ně nyní podíváme!

První, co byste měli udělat, aby došlo k optickému zvětšení – přemalovat celý byt.
Zdroj: Shutterstock

Světlé barvy jsou základ, ale pozor na nudu

První, co byste měli udělat, aby došlo k optickému zvětšení – přemalovat celý byt. Původní žlutooranžová, kterou předchozí majitel považoval za „útulnou“, udělala z vašeho bytu akorát ponurou kobku. Zvolte proto bílou, ale ne ledově studenou. Je to teplý odstín, který se za denního světla krásně rozjasní.

Úplně bílý byt působí sterilně a neosobně. Řešení? Jedna stěna v obýváku světle šedá. Ne tmavá, jen o pár odstínů teplejší než okolní bílá. Dává prostoru hloubku, aniž by ho opticky zmenšovala.

Nábytek: méně je někdy opravdu více

Tohle bývá největší boj – vzdát se části nábytku. Z původního bytu jste si možná přivezli rozměrnou sedačku, knihovnu a masivní konferenční stolek. Jakmile to všechno nacpete do nového prostoru, není se kde otočit.

Nyní přichází na řadu bolestivé rozhodnutí – velká sedačka musí pryč. Místo ní si pořiďte menší dvoumístnou pohovku a křeslo. Je to méně míst k sezení? Ano. Ale zato se v místnosti dá normálně pohybovat.

Místo klasického konferenčního stolku použijte dva menší, které lze zasunout pod sebe. Když přijde návštěva, jednoduše je odsunutím zvětšíte. Když jste sami, zabírají minimum prostoru.

Místo klasického konferenčního stolku použijte dva menší.
Místo klasického konferenčního stolku použijte dva menší. | Zdroj: Shutterstock

Multifunkční nábytek změní vaše bydlení

Pokud žijete v malém bytě, tohle je zlaté pravidlo. Každý kus nábytku by měl plnit víc než jednu funkci. Jídelní stůl je zároveň pracovním stolem. Pohovka se v případě potřeby promění v postel pro návštěvy. Postel v ložnici má úložný prostor.

Nejlepší investice? Taburetky s úložným prostorem. Slouží jako odkládací stolek, příležitostné sezení a schováte do nich sezónní věci.

Zrcadla – optický trik, který opravdu funguje

Ze začátku můžete být skeptičtí, ale tohle opravdu zabírá. Na jednu stěnu v obýváku pověste velké zrcadlo. To odráží světlo z okna a opticky zdvojnásobuje prostor. Všímejte si, jak budou vaše návštěvy najednou říkat, jak je váš byt „vlastně docela prostorný“.

Pozor ale na přehánění – příliš mnoho zrcadel může vytvořit nepříjemný, až lunaparkový efekt. Jedno větší na strategickém místě udělá své.

Příliš mnoho zrcadel může vytvořit nepříjemný, až lunaparkový efekt.
Příliš mnoho zrcadel může vytvořit nepříjemný, až lunaparkový efekt. | Zdroj: Shutterstock

Osvětlení – nečekaný hrdina malých prostor

Osvětlení se často podceňuje. Centrální lustr v obýváku poskytuje mdlé světlo a vrhá stíny do rohů, které pak působí stísněně. Místo toho vsaďte na několik bodových světel na různých místech – nad jídelním stolem, nad pohovkou, v rohu u křesla.

Večer si zapněte jen ta světla, která potřebujete a byt bude rázem působit větší, protože světlé i tmavší zóny vytvářejí dojem hloubky. Během dne si vystačíte s denním světlem, které nijak neblokujte – záclony volte lehké a průsvitné.

Vertikální prostor – nevyužitý potenciál

Jakmile začnete využívat stěny až ke stropu, získáte spoustu úložného prostoru. Vysoké, ale úzké police sahající až ke stropu pojmou překvapivé množství věcí, a přitom nezabírají cennou podlahovou plochu. Tento trik navíc odvádí pozornost vzhůru, což opticky zvyšuje strop.

Co fungovalo nejhůř?

Největším omylem je snažit se do malého prostoru vecpat všechno, co má „správný byt“ mít. Klasická obývací stěna? Zabírá místo a většinou je z poloviny prázdná. Jídelní kout pro šest osob? Reálně tam jíte většinou sami, maximálně ve dvou.

Zařiďte si prostor podle skutečných potřeb, ne podle katalogových obrázků. Byt nemusí ohromit obřím prostorem, ale spíš překvapit svou praktičností a vzdušností. A to je mnohem důležitější než pár metrů navíc.

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje: Kniha – Small Space Style: Clever Ideas for Compact Interiors od Sara Emslie
Kniha – Small Spaces: Stylish Ideas for Making More of Less in the Home od Azby Brown
Kniha – Apartment Therapy’s Big Book of Small, Cool Spaces od Maxwell Gillingham-Ryan
Kniha – An Insider’s Guide to Interior Design for Small Spaces od Gail Green