Jaké jsou vaše technické možnosti?
Máte možnost v interiéru dělat stavební úpravy nebo budete hledat tu nejméně náročnou variantu? V prvním případě vám do oka padnou výkonnější nástěnné klimatizační jednotky a s tím spojené náročnější stavební úpravy.
Nástěnná klimatizace je účinná pro místnosti i nad 30 metrů čtverečních. Narozdíl od mobilní klimatizace umí topit, protože v sobě má zabudované tepelné čerpadlo. Vnitřní a vnější jednotka může být od sebe vzdálená až 20 metrů. Splitová klimatizace má téměř neslyšný provoz, zvuk vydává vnější jednotka.
V případě druhém si pravděpodobně vyhlédnete mobilní klimatizace do bytu, které nepotřebují žádnou složitou instalaci.
V obou případech ale budete muset vyřešit odvod vlhkosti ve formě kondenzátu, protože každá klimatizace do bytu také odvlhčuje.
Jak velký prostor potřebujete ochladit?
Při výběru klimatizace je velmi důležitý údaj o velikosti plochy, kterou bude přístroj ochlazovat. Mobilní klimatizace se dělí do tří základních výkonů chlazení a dokáží fungovat na maximální výkon na plochách od 10 do 40 m2. Výhodou tohoto typu klimatizace je nenáročná instalace. Potřebujete pouze vyřešit odvod teplého vzduchu směrem ven.
Nejčastěji se toto řeší zakoupením okenní izolace, otvorem ve zdi nebo otvorem v okně (hlavně u starých oken). Nevýhodou mobilní klimatizace je její vyšší hlučnost.
Ale pozor, nejen metry čtvereční, ale také celkový objem místnosti ovlivňují výběr správné klimatizační jednotky.
Jak často budete klimatizaci používat?
Výběr klimatizace je také o ceně, designu a o výrobci. Ten udává její výkon, který je vlastně hodinovou spotřebou. Správné používání klimatizace pak zvýší efektivitu a úsporu energie. Např. pokud necháte klimatizaci běžet celý den, ušetříte tím energii.
Klimatizace dnes navíc mají nejen termostaty, ale i další speciální režimy, časovače, dálková ovládání a samostatnou funkci odvlhčování.
Existují i jiné alternativy?
Za alternativu ke klimatizacím může být považován ochlazovač vzduchu, který pracuje na principu odpařování vody. Vzduch v místnost ochladí o 3 až 5 stupňů Celsia. Spotřeba vody je až 10 litrů denně a voda se odpařuje do prostoru místnosti. Proto je důležité mít současně otevřená okna a místnost větrat, protože jinak by šla vlhkost rovnou do zdí.
Letní klasikou jsou ventilátory. Existují stolní, stojanové nebo ventilátory s ionizátorem vzduchu. Pro svůj tichý chod jsou velmi oblíbené stropní ventilátory. Jedním z největších hitů každé horké sezóny je ventilátor s rozprašovačem vody.
Věděli jste, že…
Některé typy stropních ventilátorů jsou vybaveny funkcí reverzace = letní i zimní provoz. To znamená, že v zimě lze tento ventilátor přepnout na obrácený chod. Teplý vzduch je lopatkami ventilátoru poháněn od stropu, podél stěn k podlaze a středem místnosti je vzduch nasáván vzhůru k ventilátoru. Dojde tak k ohřátí stěn a prostoru kolem stěn, kdy se vyrovná rozdíl teplot mezi podlahou a stropem.
Co dělat, když je v místnosti příliš suchý nebo vlhký vzduch?
Optimální vlhkost vzduchu v obytných místnostech (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj) se pohybuje mezi 40 a 60 procenty relativní vlhkosti vzduchu, což je optimální klima pro váš dýchací systém a budovu. Při této vlhkosti a běžných intervalech větrání se nemusíte obávat vzniku plísní. Pokud máte podezření, že je vlhkost v místnostech příliš vysoká nebo příliš nízká, můžete si udělat jasno pomocí vlhkoměru.
Příliš suchý vzduch dráždí dýchací cesty – může za to například příliš silná klimatizace.
Ztlumte klimatizaci, použijte stínění a ventilátory a v případě potřeby použijte zvlhčovače vzduchu. Pomoci mohou také přírodní zvlhčovače vzduchu, například rostliny čistící vzduch.
Pokud v místnostech zůstává nadměrně vlhký vzduch po několik hodin nebo dní, bez pravidelného větrání se nevyhnutelně objeví plísně. To se týká zejména oblastí, kam nedosahuje cirkulace vzduchu.
Víte, co dýcháte?
Trápí vás suchý vzduch, chronické alergie nebo všudypřítomný zápach? Kvalitu vzduchu v interiéru můžete docela jednoduše ovlivnit. Moderní čističky vzduchu dokážou ze vzduchu odstranit polétavý prach, alergeny, bakterie a viry.
Snadno si poradí také se zápachem kouře a dalšími nebezpečnými látkami. Snížení množství těchto znečišťujících látek často znamená lepší kvalitu života, zejména pro alergiky a astmatiky.
Fotogalerie
Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH