Výrobci přichází s širokou nabídkou produktů, aby vyhověli vkusu každého z nás. Segment sprchových vaniček není výjimkou. Sortiment je pestrý. Který materiál, rozměr a tvar bude nejlepší pro vaši koupelnu? Začněme tím nejjednodušším:
Velikost vaničky
Rozměr vaničky musí být takový, aby vyhovoval zvolenému prostoru, kde se bude sprchový kout nacházet, a současně aby uživateli umožnil komfortní sprchování. Nejčastější rozměrové varianty jsou 80×80 cm, 90×90 cm nebo 100×100 cm. Mnohé překvapí zjištění, že se dají pořídit i vaničky o rozměrech 170×100 cm nebo 150×150 cm, ty jsou určeny jen pro opravdu velké koupelny.
V těchto velikostech se dá už pořídit i celá vana, ale někteří lidé přesto dávají přednost sprše před koupelí. Sprchování totiž více odpovídá jejich preferencím či životnímu stylu – a když je možnost pořídit velkou komfortní sprchu, proč toho nevyužít?
Výška
Při výběru vaničky je důležité vzít v potaz i třetí rozměr – výšku. Nízké sprchové vaničky čnějící ne výše než 3 cm nad úroveň podlahy vypadají velmi elegantně. Jsou také pravým požehnáním pro důchodce nebo osoby pohybující se na invalidním vozíku. Ne do každé koupelny se ale hodí. Někdy konstrukce podlahy neumožňuje zapustit vaničku do podlahy.
Problémem je sifon, jenž se musí vejít pod odpadní otvor. Připomeňme, že spád odtokové trubky musí být nejméně 2 cm na metr. V panelákových bytech není možné vést odpad pod úroveň podlahy, takže kolikrát nezbývá než zvolit vyšší vaničku.
Pokud vaničku postavíte na nožičky, nastavíte si výšku podle vlastních potřeb, aby se vám pod ni vešly odpadní trubky.
Tvar sprchové vaničky
Obdélníkový tvar bývá častěji k vidění v prostornějších koupelnách. Je dobrý do sprch s posuvnými dveřmi nebo do tzv. walk-in sprchových koutů. Má-li obdélníková vanička alespoň metr na šířku, mohou se zde osprchovat i dvě osoby najednou.
Čtvercový tvar je univerzální, proto i nejoblíbenější. Existují čtvercové sprchové vaničky určené pro větší i menší koupelny.
Čtvrtkruhová sprchová vanička je ideální pro malé koupelny.
Asymetrický tvar je volbou pro atypicky řešené koupelny. K dostání jsou například pětiúhelníkové nebo lichoběžníkové vaničky.
Materiál
Akrylát je stálobarevný, na omak příjemný, lehký a hladký materiál, ale riziko uklouznutí zde nehrozí. Plus představuje výborná tepelná i zvuková izolace materiálu. Mínusem je jeho nízká odolnost vůči poškrábání – špatná zpráva pro majitele psů či koček.
Litý mramor má pověst kvalitního materiálu. Je pevný, stálobarevný, odolný a snadno se udržuje. Nosnost vaničky z litého mramoru je vysoká, bez obav se v ní mohou sprchovat dva dospělí lidé současně. Na výběr máte z celé řady barevných odstínů – od černé přes šedou až po béžovou. Vaničky z litého mramoru se však řadí mezi cenově dražší artikl.
Smalt má řadu vlastností společných s akrylátem – barevnou stálost a hladký povrch, který je bohužel kluzký, proto je dobré opatřit takovou vaničku protiskluzovou povrchovou úpravou nebo protiskluzovou podložkou. Popularitu si smalt získal díky nižším pořizovacím nákladům. Výhodou smaltu je odolnost vůči usazovaní nečistot, poškrábání a i poškození chemikáliemi.
Keramika je krásný přírodní materiál. Vaničky z ní vyrobené jsou robustní a mají vysokou nosnost. Údržba je velmi jednoduchá. Pro manipulaci s keramickou vaničkou budete ale potřebovat pomocníka – je totiž těžká. Finančně vás její pořízení určitě nezruinuje.
Minerální materiál je moderní variantou, která se úspěšně zabydluje na trhu. Většinou jde o vaničky ze směsi pryskyřice a přírodních materiálů. Jsou lehké, odolné, hedvábně hladké na dotyk a po tvarové stránce bezchybné. Výběr je možný ze široké škály barevných odstínů. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.
Rady na závěr
Při výběru vaničky pamatujte na to, jaký sifon můžete ve vašem stavebním prostoru instalovat. Dále si zkontrolujte, zda jste si vybrali sprchovou vaničku, u níž je součástí balení také právě sifon. Existují případy, kdy tomu tak není.
Rodinám s malými dětmi doporučujeme spíše hlubokou vaničku. Lze v ní ratolesti pohodlně vykoupat. A nakonec v domácnostech, kde žijí senioři nebo děti, oceníte protiskluzovou úpravu označovanou antislip nebo antislide.
ZDROJ: PR článek společnosti Sanitino
Foto: isifa/Shutterstock