Samozřejmě chápeme, že jste nejdřív možná sáhli po aviváži a bělidlu z drogerie. Ale jaký byl výsledek? Většinou průměrný a navíc za nesmyslné peníze. A proto naše rada zní: Pamatujte, že na záclony se musí vždycky jedině se sodu nebo octem!
Soda – zázrak za pár korun
Říkáte si, jak vám může obyčejná soda pomoct vybělit vaše zašlé záclony? Úplně snadno. Stačí, když doma napustíte vanu vlažnou vodou a o té nasypete celý pytlík jedlé sody (asi půl kila) a do této směsi pak vhoďte vaše záclony.
Nechte je takto namočené přes noc. Ráno je hoďte do pračky na program pro jemné prádlo a… zázrak! Záclony z obýváku budou znovu bílé. Ta proměna je doslova neuvěřitelná, ale úžasná!
Postup se sodou je jednoduchý:
- Na běžnou vanu vlažné vody potřebujete 400-500 g jedlé sody
- Záclony zcela ponořte a nechte namočené 8-12 hodin
- Poté vyperte v pračce jako obvykle (ideálně s malým množstvím pracího prostředku)
Pro extra silně zašlé kousky můžete přidat ještě lžíci prášku do pečiva – obsahuje stejnou látku jako soda, ale v koncentrovanější formě.
Ocet – tajná zbraň na šedivé záclony
S kuchyňskými záclonami to je o něco složitější. Soda jim sice vrátí zářivost, ale ten šedavý nádech zůstane. Tady jde na řadu ocet – další skvělá a osvědčená babiččina rada. Ocet je kyselý, takže neutralizuje zásadité nečistoty a navíc odstraňuje vodní kámen, který se na záclonách v kuchyni usazuje z páry při vaření.
Tentokrát jsem to udělejte jinak:
- Do pračky dejte záclony bez pracího prášku
- Do přihrádky na aviváž nalijte 150 ml bílého octa
- Nastavte program na 40 °C
Zápach octa vás možná trochu vyděsí, ale věřte nám, že po vyprání a vyvěšení na balkoně záclony dokonale voní svěžestí a září bělobou. Ten šedivý nádech zmizel!

Citronová šťáva – přírodní bělidlo
Možná jste se přestěhovali do starého domu po prarodičích a v komoře objevili záclony snad dvacet let staré. Po těch letech vypadají beznadějně – jsou nažloutlé a některé mají i rezavé skvrny od starých garnýží. Soda ani ocet tady nezaberou dostatečně.
Sousedka, která celý život pracovala v prádelně, mi poradila citronovou šťávu. Vymačkejte šťávu ze šesti citronů, smíchejte s 3 litry vlažné vody a v tom záclony namočte na 2 hodiny. Následně je vyperte s běžným pracím práškem. Výsledek je naprosto ohromující – citronová kyselina nejen vybělí, ale i odstraní ty ošklivé rezavé skvrny!
Peroxid vodíku – na odolné skvrny
Podařilo se vám vylít barevný džus na záclonu a ten flek byl tak silný, že ani předchozí metody nepomohly? Tak namíchejte roztok ze 200 ml 3% peroxidu vodíku a 2 litrů vody, aplikujte přímo na skvrnu a nechte působit 20 minut. Poté záclonu normálně vyperte. Barevný flek kompletně zmizel! Od tohoto okamžiku můžete používat peroxid na všechny „katastrofické“ případy – červené víno, kávu, čaj nebo ovocné šťávy.

Aspirin – překvapivý pomocník
Při myšlence, že by měli použít aspirin na vybělení záclon, je mnoho lidí skeptických. Ale jakmile uvidíte ty dokonale bílé záclony, pochopíte, proč patří mezi účinné pomocníky.
Rozdrťte 10 tablet aspirinu, rozpusťte je ve vaně s vlažnou vodou a do toho ponořte záclony na 8 hodin. Po vyprání budou mít záclony zvláštní, skoro oslnivý lesk. To je díky salicylové kyselině v aspirinu, která má podobné účinky jako profesionální bělidla.
Vychytávky, které pomohou
Za ty roky boje se záclonou pro vás máme pár triků:
Nikdy nesušte zašlé záclony na přímém slunci. Slunce může zažloutnutí ještě zvýraznit. Naopak už vyprané a vybělené záclony dejte na slunce – získají extra zářivost.
Rozdělte záclony podle stupně zašlosti. Ty lehce zašlé dejte zvlášť od těch silně zašlých, jinak se špína může přenést.
Používejte vlažnou, nikoli horkou vodu. V horké vodě se některé skvrny mohou fixovat, zatímco ve vlažné se lépe uvolní.
Nebojte se kombinovat metody. U extra zašlých záclon v kuchyni pomáhá nejprve namočení do sody a pak praní s octem.
Mýdlové vločky místo pracího prášku. Na jemné záclony používejte raději mýdlové vločky – jsou šetrnější a nezanechávají zbytky jako některé prášky.
Slunce jako závěrečný krok. Když záclony po vyprání vyvěsíte mokré na slunce, přirozeně se dobělí – je to taková poslední tečka celého procesu.

Proč se vlastně záclony kazí?
Po několika experimentech začnete víc přemýšlet o tom, proč záclony vlastně tak rychle ztrácejí barvu. Cigaretový kouř je jasný nepřítel, ale když nekouříte, tak v čem je problém?
Ukázalo se, že největším nepřítelem bílých záclon je:
- Prach
- Výfukové plyny (pokud bydlíte u frekventované silnice)
- Mastné výpary z vaření
- Ultrafialové záření, které rozkládá umělá vlákna
Proto větrejte vždy, když něco smažíte, a jednou za dva měsíce záclony preventivně perte s trochou octa v aviváži. Od té doby vám vydrží déle krásně bílé.
Co na tom celém nejvíc těší? Že za pár korun vyřešíte problém, za který byste v čistírně zaplatili stovky. A navíc se zbavíte chemikálií v domácnosti. Takže až budete příště bojovat se zažloutlými záclonami, zkuste nejdřív sáhnout do spíže místo do drogerie.
Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje: Kniha – 201 Everyday Uses for Salt, Lemons, Vinegar, and Baking Soda od Benjamin Mott
Kniha – Natural Cleaning Secrets od Reader’s Digest
Kniha – Homemade Cleaners: Quick-and-Easy, Toxin-Free Recipes od Dionna Ford and Mandy O’Brien
Kniha – The Naturally Clean Home: 150 Nontoxic Recipes for Cleaning and Disinfecting with Essential Oils od Karyn Siegel-Maier