Interiér

Mini orchidej je skvělou volbou pro začátečníky! Jak podpořit její kvetení a jak ji správně zalévat?

Vneste do příbytků závan elegance a krásných květin pomocí nenáročných mini orchidejí.

mini orchidej na parapetu
Zdroj: Shutterstock

Květy orchidejí jsou ztělesněním luxusu ve světě rostlin. Jsou nápadné a v porovnání s jinými velmi trvanlivé. Na tenkém stonku se jakoby vznášejí nad jednoduchými velkými masitými listy. Tato orchidej, latinsky Phalaenopsis, je na péči a udržení květů nejjednodušší ze všech orchidejí.

Používá se cíleně i tam, kde chceme do interiéru, a je jedno, zda do soukromého, nebo veřejného, dodat sofistikovanou eleganci. Drobné a okouzlující mini orchideje se v prodeji objevily teprve před pár lety a dá se říct, že představují moderní pohled na tuto klasickou rostlinu.

Jsou všestranněji použitelné než jejich vyšší příbuzné, protože se snadno vejdou i do malých prostorů, například na police, stolky či dovnitř terária. S trochou péče jde o rostlinu, která kvete znovu a znovu během několika nadcházejících let.

Orchidej Phalaenopsis pochází z Jihovýchodní Asie. Ze všech druhů orchidejí je nejméně náročná na péči a také nejtolerantnější k širokému spektru podmínek v domácnostech. Díky tomu může být výborným dárkem nebo prostě první orchidejí do domácí sbírky.

mini orchidej v rostlinném teráriu
Mini orchidej je oblíbená také jako součást rostlinných terárií | Zdroj: Shutterstock

Podpora kvetení

Když chceme dosáhnout opětovného kvetení, je rozhodující nejen to, jak se k ní chováme během kvetení, ale i po odkvětu. Sotva co odkvete většina květů, zřežeme stonek tak, že na něm ponecháme tři až čtyři očka. Tím podpoříme tvorbu bočních výhonků s novými pupeny.

Po odkvětu ji přemístíme na čtyři až šest týdnů na chladnější místo, což také povzbudí formování květních pupenů. Přibližně rok po zakoupení ji přesadíme. Není nutné sáhnout po větším květináči, protože se obvykle proplétají v rámci daného květináče.

Akorát obměníme substrát. Použijeme substrát určený pro orchideje. Odstraníme všechny odumřelé kořeny, zlehka i starý substrát. Novým vyplníme místa kolem kořenů v květináči.

Stanoviště

Orchidejím se daří na parapetě oken mimo průvan nebo na místě s dostatkem světla. Vhodná teplota je 18 až 24 °C.

Péče

Většina orchidejí odumře z důvodu přemáčení substrátu. Zaléváme je jednou za několik týdnů, během horkého a suchého léta maximálně jednou týdně malým množstvím vody. Nesmí zůstat stát ve vodě, přebytečnou vodu proto vždycky vylejeme.

Mini orchidej fialová
Mini orchidej je ze svých příbuzných nejméně náročná na péči | Zdroj: Shutterstock

Hnojení

Hnojíme spolu se zálivkovou vodou během celého roku jednou za několik týdnů, abychom podpořili kvetení.

Jak zalévat orchideje?

Nádobu naplníme dešťovou nebo odstátou vodou z vodovodu a necháme ji ohřát na okolní teplotu. Květináč s orchidejí opatrně ponoříme do vody, přidržujeme kůrový substrát, aby nevyplaval. Kůra po namočení už tak lehce nevypluje, není ji potom už třeba přidržovat. Květináč necháme ponořený asi deset minut.

Květináč s rostlinou vybereme z vody a položíme například do dřezu. Necháme stát dalších asi deset minut, aby odtekla přebytečná voda. Vložíme zpět do ozdobné nádoby. Tento postup opakujeme každých několik týdnů. Tento postup opakujeme každých niekoľko týždňov.

Galerie

Text: Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů