Interiér

Našli jste plíseň na dřevě? Nemusíte ho vyhazovat. Zbavit se jí dokážete rychle a efektivně

Plíseň dřeva zabydlená ve vašem domě? To není nic, co byste doma rádi viděli. S plísní je to zdánlivě podobné jako s nechtěným hostem. Jenže zatímco jeho můžete vyprovodit z domu slušně, u plísně na dřevě je nutné zvolit tvrdší přístup. Nevíte si rady? Pojďte se s námi podívat, jak se tohoto nevítaného hosta zbavit. 

Plíseň dřeva dokáže udělat velké škody.
Zdroj: Shutterstock

Plíseň dřeva – tichý nepřítel ve vašem domě

Plíseň dřeva není ničím vzácným ani jedinečným. Bohužel se v domech objevuje poměrně často a nejenže kazí vzhled našich domovů, ale také může představovat i vážné zdravotní riziko. Tyto houbové organismy najdete nejčstěji na vlhkých místech, kde se živí organickými látkami, jako je celulóza ve dřevě. 

Jaké druhy plísní můžete na dřevě najít? 

Na dřevě se mohou objevit různé plísně. Nejčastěji však jde o plíseň bílou, zelenou nebo černou. Každá z nich se vyznačuje něčím jiným.

  • Bílá plíseň se často objevuje jako nadýchaný povlak, jež se vyznačuje tím, že rychle roste. 
  • Černá plíseň je obzvláště nebezpečná, protože produkuje toxiny. Často se objevuje ve vlhkých prostorách, jako jsou sklepy nebo koupelny. 
  • Zelená plíseň se může objevit na různých površích, a to včetně dřeva. Její vzhled se může pohybovat od světle zelené až po tmavě olivovou. 
plíseň na okně
Velmi často se v zimě objevuje plíseň na dřevě objevuje na oknech. | Zdroj: Shutterstock

Jaké jsou příčiny vzniku plísní na dřevě? 

Hlavní příčinou růstu plísní na dřevě je vlhkost. Dochází k tomu tehdy, když dřevo není dostatečně vysušeno nebo je vystaveno vlhkosti. K dalším faktorům patří nedostatečné větrání. V uzavřených místnostech se totiž snadněji hromadí vlhkost. Další příčinou mohou být i netěsnosti střech, potrubí nebo oken, což je spojeno s vyšší vlhkostí a tedy i růstem plísní. No a v neposlední řadě v chladných měsících roku se plíseň velmi často objevuje na chladných površích. 

Jaká jsou rizika spojená s plísněmi na dřevě? 

Plísně dřeva mohou způsobit řadu zdravotních problémů, a to nejen u alergiků a astmatiků. Typické pro ně je, že lidé v takovém prostředí trpí kašlem, dušností, sípáním svěděním očí, nosu a kůže, vyrážkou a ekzémy. 

K odstranění plísně dřeva si připravte profesionální prostředky, ale také třeba jedlou sodu a bílý ocet
K odstranění plísně dřeva si připravte profesionální prostředky, ale také třeba jedlou sodu a bílý ocet | Zdroj: Shutterstock

 

Co si na odstranění plísně ze dřeva připravte: 

  • respirátor
  • ochranné brýle 
  • rukavice
  • ochranný oděv 
  • vysavač s HEPA filtrem
  • kartáč s měkkými štětinami 
  • hadřík 
  • bílý ocet nebo speciální čistič na plísně 
  • impregnace proti plísním
  • kbelík s horkou vodou a saponátem na nádobí
  • čistou houbičku na nádobí 
Čištění plísně vyžaduje dodržování postupu a bezpečnosti práce
Čištění plísně vyžaduje dodržování postupu a bezpečnosti práce. | Zdroj: Shutterstock

Jak postupovat při odstraňování plísně ze dřeva 

  1. Plíseň dřeva je nebezpečná, a proto je nutné se nejprve na odstraňování připravit. Nasaďte si ochranné brýle, respirátor a oblečení. Nezpomeňte také na gumové rukavice. 
  2. Následně vysajte vysavačem s HEPA filtrem plísní postiženou oblast. 
  3. Prostudujte si povrch dřeva. Pokud je dřevo nalakováno, obvykle plíseň neproniká do dřeva samotného, ale sedí na povrchu barvy. K odstranění této plísně obvykle vystačí směs horké vody a saponátu. Pomocí houbičky pak plíseň z povrchu odstraňte. 
  4. V případě neošetřeného dřeva je situace jiná. Dřevo je totiž porézní a plíseň tak proniká do hloubky. V tomto případě je proto nutné použít k odstranění silnější prostředky. K odstranění proto použijte vydrhnutí nejen horkou vodu se saponátem, ale i s bělidlem nebo bílým octem. Také dřevo neumývejte houbičkou, ale vezměte si na to jemný kartáč a důkladně směs zapracujte do dřevěného povrchu. Ten pak nechte uschnout. Pokud je místo náchylné k vysoké vlhkosti, je důležité, abyste použili také odvlhčovač nebo ventilátor, který proces sušení urychlí. 
  5. Jakmile vyčistíte dřevo od výtrusu plísní, je čas na to, abyste odstranili plíseň i z hloubky dřeva. Existuje několik možností, jak tyto nevzhledné skvrny můžete odstranit, aniž by došlo k dalšímu růstu plísní. Lehkým obroušením dřeva po zaschnutí úplně odstraníte, ale dejte si pozor, protože u tmavšího dřeva to může způsobit změnu barvy. Nový lak nebo barva přes vrstvu základního nátěru proti plísním pomůže skrýt tyto skvrny. 
Někdy je potřeba si na odstranění plísně zavolat profesionály
Někdy je potřeba si na odstranění plísně zavolat profesionály. | Zdroj: Shutterstock

Kdy zavolat profesionála na odstranění plísně ze dřeva? 

Profesionála zavolejte, pokud plíseň zasáhla velkou plochu (10 mᒾ) nebo se dostala do dřevěných konstrukcí, za obklady nebo zdiva. Jestli nevíte, proč se plíseň objevila. Trpíte alergií, astmatem a jinými problémy souvisejícími s plísněmi. Odborníka také zavolejte tehdy, když se plísně vrací i po opakovaném čištění. A v neposlední řadě i tehdy, když si nevíte rady a nejste si jisti, zda odstranění plísní sami zvládnete. 

Faktem je, že profesionální odstraňování plísní je vhodné zejména v případech, kdy došlo k záplavám nebo jinému významnému poškození interiéru vodou. Plíseň se nachází ve stěnách, podlahách nebo stropě. Při rozsáhlém zamoření, kdy je ruční odstranění plísně časově náročné a může být spojené s rizikem pro vaše zdraví. 

A když je situace doopravdy špatná, dřevo skončí v kontejneru.
A když je situace doopravdy špatná, dřevo skončí v kontejneru. | Zdroj: Shutterstock

A kdy je lepší nábytek prostě vyhodit? 

Rozhodnutí, zda plesnivý nábytek vyhodit, není vždy jednoduché. Pravdou však je, že jsou situace, kdy byste svou snahu měli vzdát. Jde obvykle o:

  • nábytek, u něhož je plísní napadená velká část. Dřevo je měkké, deformované, nepříjemně zapáchá, protože takový nábytek je již nenávratně poškozen. 
  • plíseň, která pronikla vskutku hluboko do dřeva a je téměř nemožné ji zcela odstranit. 
  • plíseň, která narušila nosnou konstrukci nábytku, u něhož hrozí, že se nábytek rozpadne. 
  • zdravotní problémy, které souvisí s plísněmi a jen tak můžete předejít dalším komplikacím. 
  • situaci, kdy odstranění plísně ze dřeva nákladnější a časově náročnější než koupě nového. 

Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Článek částečně vznikl pomocí ChatGPT, https://www.michigan.gov/-/media/Project/Websites/mdhhs/Folder2/Folder12/Folder1/Folder112/STEPS_FOR_CLEANING_MOLD_MDCH.pdf?rev=5a509f3a03304b959e26a763b293cb5b, https://www.wikihow.com/Remove-Mold-from-Wood-Furniture