Interiér

Návod na čištění trouby: Co dělat, když soda a ocet nestačí?

Internet je plný návodů na čištění trouby, přičemž mnoho z nich doporučuje použití jedlé sody a octa. Jde o ekologický způsob s běžně dostupnými surovinami, který při správném postupu skutečně pomáhá odstranit mastnotu z povrchů. Pokud však trouba nebyla delší dobu čištěná a mastnota je silně připálená, ocet a soda už nestačí. V takovém případě budete potřebovat silnější prostředek.

čištění trouby
Zdroj: Shutterstock

Postup, který jsme sami vyzkoušeli, je poměrně jednoduchý a využívá běžně dostupný čistič na trouby. Na značce ani typu přípravku tolik nezáleží – důležitější je správná technika použití. Pokud jste podobné produkty už vyzkoušeli a výsledek vás zklamal, chyba mohla být právě v nesprávném postupu. Představíme vám proto několik triků, jak zvýšit účinnost čističe a zbavit se i silně připálené mastnoty bez zbytečné námahy.

Proč čisticí prostředky někdy nefungují?

Čističe na trouby potřebují čas, aby mohly účinně rozpustit mastnotu. Problém nastává, když jim tento čas nedopřejeme, nebo když se přípravek na cílovém místě neudrží dostatečně dlouho. Ačkoli se sprejové čističe aplikují snadno, mají tendenci stékat, shlukovat se a odpařovat dříve, než začnou opravdu působit.

Pokud chcete účinek maximalizovat, pomozte si trikem s kuchyňskou papírovou utěrkou, vodou a případně i potravinovou fólií. Níže vám ukážeme, jak na to.

U čistících prostředků je vždy důležitý čas, kterým jim na působení necháte. U trouby nespěchejte, za delší čekání bude odměnou snazší čištění.
U čistících prostředků je vždy důležitý čas, kterým jim na působení necháte. U trouby nespěchejte, za delší čekání bude odměnou snazší čištění. | Zdroj: iStock

Budete potřebovat:

  • čistič na trouby a grily ve spreji

  • kuchyňské papírové utěrky

  • potravinovou fólii

  • drátěnku, hrubší houbičku nebo jedlou sodu

  • běžnou houbičku nebo hadr

  • škrabku na sklokeramické desky

  • gumové rukavice (volitelné)

Příprava před čištěním

Než se pustíte do práce, ujistěte se, že je trouba úplně vychladlá. Vyjměte z ní rošty a pokud to jde, i jejich držáky z bočních stěn. Ty pak umyjte v umyvadle nebo vaně pomocí houbičky a teplé vody – mastnota změkne a hrubé nečistoty se snadněji odstraní. Nezapomeňte použít sítko do odpadu.

Z vnitřku trouby odstraňte všechny drobky a volnou mastnotu. Můžete si pomoci vlhkým hadříkem nebo vysavačem.

Tip: Přesvědčte se, že je čisticí prostředek vhodný i pro povrchy vaší trouby. Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte ho nejprve na malém kousku. Počkejte pár desítek minut – pokud se povrch nepoškodí, můžete pokračovat. Ruce si chraňte gumovými rukavicemi.

Pro efektivní odstranění mastnoty je vhodné použít zásadité čistící prostředky, kam patří i soda bikarbonu. Při hrubé a připálené mastnotě je však třeba sáhnout po silnějších - i zásaditějších - přípravcích z drogerie.
Pro efektivní odstranění mastnoty je vhodné použít zásadité čistící prostředky, kam patří i soda bikarbonu. Při hrubé a připálené mastnotě je však třeba sáhnout po silnějších – i zásaditějších – přípravcích z drogerie. | Zdroj: iStock

Trik s kuchyňskými utěrkami

Celý vnitřní povrch trouby – zejména znečištěná místa – postříkejte čističem. Nezapomeňte ani na sklo. Je-li dvojité, rozmontujte ho a vyčistěte i z vnitřní strany.

Aby přípravek nestékal, nevysychal a držel rovnoměrně na všech místech, přiložte na ně kuchyňské papírové utěrky. Ty čistič nasáknou a dobře přilnou i na členité plochy. Dbejte na to, aby pokrývaly potřebná místa. Poté je ještě jednou důkladně postříkejte a zavřete dvířka.

Tip: Pokud utěrky kloužou, lehce je navlhčete – budou lépe přilnavé od začátku. Navíc tím snížíte spotřebu čisticího prostředku, protože mokré utěrky ho nenasáknou tolik.

U lehčího znečištění nechte působit asi 30 minut. Při silně připálené mastnotě počkejte 2–3 hodiny, případně i déle. Pokud plánujete delší působení, přikryjte utěrky potravinovou fólií – zabráníte tak jejich vysychání.

Čištění trouby

Po uplynutí potřebného času část utěrek sundejte a povrch přetřete drátěnkou nebo hrubší houbičkou. Použít můžete i běžnou houbičku a pastu z jedlé sody a vody – ta má abrazivní účinky, ale je šetrná k citlivějším povrchům.

Mastnota by měla jít dolů poměrně snadno. Pokud ne, vraťte utěrky na místo a nechte působit déle. Jinak pokračujte v drhnutí, dokud nebude trouba čistá.

Na větší plochy nebo odolnější mastnotu doporučujeme použít škrabku na sklokeramické desky. Pomalu přejíždějte čepelí po skvrnách, dokud je neodstraníte.

Tip: Škrabka má ostrou čepel a je určená i na tvrdé, připálené nečistoty. Vyzkoušejte ji nejprve na méně viditelném místě, ale pokud ji použijete správně, neměla by zanechat škrábance. Je ideální i na skleněná dvířka.

Na závěr troubu vytřete čistou vodou (případně saponátem) a osušte. Skleněná dvířka můžete podle potřeby vyleštit.

čištění trouby
Zdroj: Shutterstock

Čištění roštu a držáků

Rošt čistěte podobně jako vnitřek trouby. Pokryjte ho navlhčenými utěrkami a důkladně postříkejte čističem z obou stran. Pokud utěrky nedrží, zabalte celý rošt do potravinové fólie.

U kovových držáků roštu natrhejte utěrky na proužky, lehce je navlhčete a omotejte jimi jednotlivé části. Poté je znovu postříkejte čističem, aby se dostal i do záhybů. Nechte působit 30 minut až hodinu, poté vyčistěte drátěnkou nebo pastou z jedlé sody a důkladně opláchněte. Nakonec vraťte zpět do trouby.

Text: Izabela Kováčová
Foto:
Shutterstock, iStock

Zdroj: