V případě kuchyně by právě funkčnost neměla být opomenuta, ať už zvolíte jakýkoli styl. V tom směru je tedy poněkud nebezpečné si nechat kuchyň vyrobit u „obyčejného“ truhláře, byť tak oproti kuchyňských studiím ušetříte částky v řádu mnoha desítek procent z ceny. Od truhláře totiž nemůžete čekat, že vás upozorní na nepatřičnosti v nákresu, který mu pravděpodobně předložíte. Jeho věcí není znát správné rozvržení zóny mycí, odkládací i varné, vědět, že taková či onaká výška pracovní desky je pro vás zcela nevhodná, že osazení dřezu do pracovní desky právě na tomto místě je velmi nepraktické, stejně jako umístění sporáku, které jste zvolili, že budete litovat, když vám udělá šuplíky všechny stejně hluboké, že když si vymyslíte několik metrů dlouhou kuchyňskou linku rovnou jako když střelí, naběháte při vaření sto jarních kilometrů… A to nemluvím o nejnovějších trendech, které není třeba hledat jen v rovině designu, ale také v technických vychytávkách.
UČTE SE Z CHYB DRUHÝCH
Proto zvolíte-li takový design a materiály, že je v silách truhláře kuchyň vyrobit, staňte se nejprve alespoň instantními odborníky na to, jak kuchyň rozvrhnout. Jistě nevychytáte vše, ale řekněme, že alespoň to nejdůležitější. Znamená to začít číst časopisy o bydlení s touto tematikou, hledat si články toho typu na internetu, obcházet přátele a známé, kteří mají novější kuchyně a mohou posloužit vlastními postřehy a zkušenostmi. Učte se z chyb těch druhých!
DEJTE NA ODBORNÍKY
Plánek kuchyně si také můžete nechat udělat v nějakém renomovaném kuchyňském studiu. Těch několik stovek, které zaplatíte, se vám rozhodně vyplatí investovat! Při diskuzi s odborníkem si také uvědomíte možnosti, které moderní kuchyně nabízí, o nichž by vás jinak třeba ani nenapadlo uvažovat. Možná si pak i toho truhláře rozmyslíte. Výhodou kuchyňských studií navíc je nejen jejich specializace a tedy porozumění danému oboru, ale i šíře materiálů, jež nabízejí, tedy nejen dřevo, případně lamino, které vám zpravidla poskytne truhlář. Kdo se tedy nemusí ohlížet na finance, rád vše zřejmě svěří prfesionálům. Půl napůl problém vyřešíte, když si kuchyň pořídíte coby jakýsi polotovar v obchodě s nábytkem – ať už s montáží nebo bez. To v případě, že se vám podaří nabízené moduly nakomponovat ta, aby pasovaly do kuchyňskho prostoru, který máte k dispozici.
SOUČASNÉ TRENDY
S ohledem na zmíněnou konfekčnost, plynoucí z už přespříliš rošířeného a pro leckoho již poněkud nudného minimalismu, se ovšem šíří trend další. Za jeho hlavní znaky platí výrazná barevnost, často využívaná v ostrém kontrastu, a taky blé tvary, z hlediska materiálů se přidávají exotické dřeviny, nerezová ocel a mramor, taky lesklé hladké plochy.
Zářivě žlutá, červená, fialová či oranžová jako by uprchly odněkud z tropů. Člověk by je hledal spíše na květech orchidejí než na kluchyňských skříňkách či dokonce na spotřebičích…! Ostatně i ony oblé tvary odkazují na přírodu. Těžko lze najít v přírodě ostré pravé úhly…
MALÁ KUCHYŇ, TAKY KUCHYŇ
Někdo si velkou kuchyň nemůže dovolit z důvodů prostorových, někdo ji dokonce ani nechce. Řešení takové kuchyňky tak, aby i přes svoji miniaturnost zůstala plně funkční, se dnes jeví značně snazší, než bývávalo kdysi. Řešení má jméno moderní, nejlépe multifunkční přístroje a tzv. kombinované pulty. Kombinovaný pult totiž zahrnuje sporák, miniaturní myčku nádobí a také chladničku. Minikuchyňka pak jistě uvítá i přístroje, které v jednom spojují gril s troubou normální, mikrovlnnou a výjimečně i parní. Zde se dále nabízí také využití výsuvných panelů s elektrickými zásuvkami, které – nejsou-li zrovna potřeba – zůstávají skryty pod pracovní deskou; díky tomu nijak neubírají místo na ploše.
Do extrémně malých kuchyní můžeme zvolit speciální nábytkové moduly, které obsahují dřez, malý vařič, pracovní místo a úložný prostor. Taková jednotka je zkompletovaná od výrobce, doma ji stačí připojit ke stávajícím rozvodům.
Dobrý tip do malé kuchyně, slouží-li zároveň i jako jídelnička, představují skládací židličky. Dvířka u skříněk pak volte nejlépe posuvná nebo v podobě rolet; klasická dvířka by vám v miniprostoru komplikovala život! Dbejte i na dobré osvětlení, protože čím méně prostoru máte k dispozici, tím lépe v něm musíte na vše vidět.
DOBRÉ RADY
Pořídit si velkou chladničku má smysl jen tehdy, nemáte-li k dispozici spíž a nechodíte příliš často nakupovat. Velký mrazák ať si zase pořizuje pouze ten, kdo zamražuje ovoce, zeleninu či maso z vlastních zdrojů nebo nemá možnost častěji nakupovat. Pokud veškeré potraviny nakupujete a do obchodu jezdíte každou chvíli, nemá smysl vyhazovat peníze ani za velký spotřebič, ani za kvantum elektřiny, kterou spotřebuje!
Zvláště v kuchyních propojených s jídelnou či obývákem lze uplatnit členění prostoru stupňovitým zvýšením podlahy; opticky ho tím zvětšite.
Rozhodnete-li se pro materiál s úpravou lesklý povrch, případně v kombinaci s nerezem, pamatujte, že na něm bude vidět každý otisk prstu jako pod drobnohledem, o prachu nemluvcě.
Dobře strategicky promyšlené rozmístění předmětů v kuchyni usnadňuje čas i práci: Je výhodné mít saponáty, houbičky na mytí, utěrky a spol. ve skřínce pod dřezem, hrnce a pánve co nejblíže ke sporáku, jídelní sety u jídelního stolu…
Pro závěsné systémy zvolte místa, kam na předměty na nich navěšené snadno dosáhnete.
Nemáte-li spižírnu, nezapomeňte mezi skříňky zakomponovat potravinové skříně, optimálně s výsuvnými systémy, které zajistí cnadný přístup i do zadních částí úložných prostor.
Využijte i místo pod spodními skříňkami pro soklové zásuvky na kolečkách. Skvěle se hodí třeba na konzervy a jiné těžší předměty.
Při množství různých koření a ochucovacích směsí začínájaí ztrácet smysl klasické kořenky. Praktičtější jsou zásuvky či výsuvné koše, rozdělené přepážkami, do kterých uložíte přímo jednotlivé sáčky a originální nádobky s kořením.
Připravila: Ivana Hudcová
Foto: Ariston, Perfect Home, IKEA, Kronospan