Vánoční hvězda
Poznali byste na této fotce tu krásně zbarvenou vánoční hvězdu? Patří mezi pokojové rostliny, které nám mohou dělat společnost i po několik dalších let, i když jen takto zelená.
Po opadání barevných listenů ji zkrátíme o jednu až dvě třetiny, díky čemuž se rozvětví a zahustí. Na jaře ji přesadíme do nového substrátu. Dosáhnout, aby se listeny rostliny vybarvily i další Vánoce, je však už o něco náročnější.
Brambořík
Vylamujeme odkvetlé květy, později i žloutnoucí listy. Po odkvětu ho přestaneme zalévat a přihnojovat, necháme ho zcela zežloutnout. Květináč s hlízou začátkem léta vyložíme ven do stínu, nezaléváme.
Koncem léta z hlízy začnou rašit listy, pak rostlinu přesadíme, dáme pozor, aby jedna třetina hlízy trčela nad půdou. Začneme zalévat i hnojit. Kvetení se dá očekávat s příchodem podzimu.
Azalka
Nevyhovuje jí přetopený prostor a suchý vzduch. Pomůže pravidelnější rosení a přesun do světlé a mírně chladné místnosti. Substrát udržujeme vlhký. Na jaře ji přesadíme do většího květináče s kyselým substrátem.
Necháme ji venku v polostínu, a to i během léta. Známe-li kultivar, zjistíme, zda je možné ho přesadit ven natrvalo. Kvetení se dá očekávat další jaro.
Hvězdník
Když odkvete, odstraníme květní stvol. Listy ponecháme, protože vyživují cibuli. Střídmě zavlažujeme a přihnojujeme. V létě ho můžeme vynést ven do polostínu. Začátkem září přestaneme zalévat, zaschlé listy odstraníme.
Cibuli ponecháme v květináči nebo ji vybereme, očistíme a uskladníme na tmavém a suchém místě. Začátkem listopadu ji zasadíme (pokud jsme ji předtím vybrali). Přeneseme na světlo a začneme zalévat.
Vánoční kaktus
Může být naším věrným a dlouholetým společníkem. Dokonce i jeho kvetení se nám může podařit načasovat na další Vánoce. Na jaře ho přesadíme do květináče s průměrem větším o 2 až 3 cm.
Vánoční kaktus je jeden z mála kaktusů, které mají rády polostín a trochu vlhčí substrát. Aby vykvetl, na podzim mírně omezíme zálivku a necháme ho v chladu, například na zaskleném balkóně až do Vánoc.
Orchidej
Tento druh orchideje kvete překvapivě dlouho, obvykle měsíce. Základem je ji nepřelévat. Nesmí stát ve vodě, proto misku pod květináčem po zálivce kontrolujeme. Uvádí se, že spotřebuje asi 0,5 dl vody za týden až deset dnů. Opadávající květy vyhazujeme.
Když odkvete poslední květ, stonky ponecháme s výjimkou zhnědlých a seschlých částí, ty odstřihneme. Nastává několikaměsíční pauza v kvetení.
Fotogalerie
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů