Prostředkem na nádobí rozhodně nečistěte dřevěné povrchy
Prostředkem na nádobí rozhodně vše nevyčistíte a rozhodně ne dřevěný nábytek nebo podlahy. Ten totiž dřevu odnímá důležité přírodní oleje, což vede k jeho vysušení a poškození. Místo toho sáhněte po speciálními čističi na dřevo nebo si připravte domácí směs z olivového oleje a bílého octa.
Nejinak tomu je i v případě dřevěných prkének a vařeček, které jsou v kuchyni v permanenci téměř každodenně. Jenže jejich pravidelné mytí saponátem je může poškodit a učinit je zranitelnější vůči bakteriím. Lepší volbou je v tomto případě ocet nebo citron, který smícháte s hrubozrnnou solí. I v těchto případech nezapomeňte na pravidelnou olejovou kúru potravinářským minerálním olejem.
Kůže potřebuje láskyplnou péči
Kůže v jakékoliv podobě (ať už jde třeba o koženou pohovku nebo kabelku) je spojena s luxusem. Aby si však zachovala svou měkkost a pružnost, potřebuje správnou péči. Pokud ji ošetřujete saponátem vězte, že ten kůži vysušuje a způsobuje její praskání. Jestli nechcete, aby vaše kůže zmatněla a ztvrdla, použijte vlhký hadřík z mikrovlákna a speciální kondicionér na kůži pro hloubkové čištění.
Elektronika je citlivá na chemii
Mastné otisky na obrazovce vás svádí k použití saponátu? Odolejte tomuto pokušení! Saponát může poškodit antireflexní vrstvu a zanechat šmouhy. K čištění obrazovek vždy používejte pouze měkký hadřík z mikrovlákna mírně navlhčený vodou nebo speciálním čističem pro to určeným.
Specialista na trouby vyřeší vše
Připečená mastnota v troubě je noční můrou každé hospodyňky. Prostředek na nádobí si s ní však neporadí. Sáhněte u ní raději po speciálním čističi na trouby, který efektivně odstraní i tu nejodolnější špínu.
Abyste zajistili zářivý lesk skleněných sprchových dveří určitě je nečistěte saponátem na nádobí
Mýdlové skvrny na sprchových dveřích jsou otravné. Nicméně, prostředek na nádobí není v tomto případě tím nejlepším řešením, protože může zanechat šmouhy. K čištění skla místo toho použijte radši měkký hadřík a speciální prostředek na sklo.
V případě čištění oblečení a čalounění by měla být vždy šetrnost na prvním místě
Saponát může poškodit jemné tkaniny a způsobit jejich vyblednutí nebo srážení. Navíc může zanechat zbytky v pračce a způsobit nepříjemný zápach. Používejte pouze prací prostředky určené pro praní prádla.
Dvě pěnivé katastrofy – myčka a pračka plné saponátu
Ačkoli se to může zdát jako logické řešení, přidávání saponátu do myčky nádobí může způsobit více škody než užitku. Nadměrné pěnění může zaplavit myčku, poškodit její součástky a vést k poruchám. Navíc, agresivní složky saponátu mohou zanechat na nádobí nepříjemný zápach a dokonce i poškodit některé materiály.
A podobně, jak je tomu u myčky, tak i v případě myčky může saponát způsobit velké množství pěny. To může vést k přetížení pračky, špatnému odtoku vody a v konečném důsledku i k poruchám. Dále může saponát zanechat na prádle zbytky, které mohou způsobit podráždění pokožky.
Nezapomeňte, že ochrana laku je důležitá
Lak automobilu je citlivý na různé vlivy, včetně agresivních čistících prostředků. Prostředek na nádobí může odstranit ochranný vosk a narušit lesk laku. Dlouhodobé používání saponátu na mytí auta může vést k matnému vzhledu a ztrátě barvy.
Ve zkratce další oblasti, kde saponát nemá co dělat
- Nečistěte okna a zrcadla saponátem, protože je s nimi dokonale nevyčistíme, zanechává šmouhy.
- Prostředek na nádobí se nehodí ani k čištění litinového nádobí, protože z něj odstraňuje ochranný tukový film, který zabraňuje připálení.
- Saponát nepoužívejte ani k čištění žulové a kamenné desky, ani mramoru, protože poškozuje jejich povrch.
- Nehodí se dokonce ani k čištění nerezové oceli, protože na ní zanechává šmouhy a mapy.
- V případě čištění toalety saponát nepoužívejte především k čištění vnitřní části nádrže, protože ji může výrazně poškodit.
- A i když to zní podivně, podobně jako u nádrže toalety, je tomu i v případě vnitřní části kávovaru.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů