Okno není jenom sklo
Možná si právě říkáte, že na mytí oken není nic složitého. Stačí přece vzít do jedné ruky ten správný čistící prostředek, do druhé utěrku a po pár tazích máte sklo zase průzračné. Nějak tak by to mohlo být, jenže začít musíte úplně někde jinde.
A to na okenních rámech, na jejichž horní části unikající vašemu zraku se dlouhé měsíce chytal a shromažďoval prach společně s uhynulým hmyzem a dalšími nečistotami. V první řadě si proto nachystejte vysavač a z okenních rámů vyluxujte všechen nepořádek včetně okolních pavučin.
Následně rámy a s nimi i parapety ze všech stran důkladně omyjte teplou vodou s přídavkem vhodného saponátu. Mějte přitom na paměti, že jinou péči vyžadují okenní rámy ze dřeva, z plastu, případně z hliníku. Při jejich čištění proto postupujte vždy podle pokynů výrobce oken.
S mytím oken počkejte na to správné počasí
Když je venku krásně teplo a svítí slunce, panují ideální podmínky pro výlet do přírody, méně už však pro mytí oken. Sluneční paprsky nemilosrdně ohřívají celou okenní tabuli a není v lidských silách stihnout patřičně rozleštit čistící přípravek nanesený na sklo.
Tím pádem na něm přibudou jen další nepěkné zaschlé šmouhy a vidět přes něj bude ještě hůř než předtím. Pokud je to tedy možné, naplánujte si mytí oken na dny se zataženou a pošmournou oblohou, při které navíc mnohem lépe odhalíte případné nedostatky a nedodělky.
Domácí výroba čističe oken
Nechcete-li v obchodech utrácet peníze za drahé prostředky na úklid oken, můžete si jednoduché čistidlo vyrobit doma z běžně dostupných surovin. Stačí, když smícháte 2 hrnky vlažné vody, půl hrnku jablečného nebo bílého octu a čtvrt hrnku lihu s alespoň 70% koncentrací.
Vzniklou tekutinu následně nalijete do rozprašovače a nanesete na sklo. Ocet se postará o odstranění usazenin z předchozího mytí vodou a líh zlikviduje zbylou mastnotu.
„Osvědčené“ babské rady pak říkají, že: „Špínu na oknech zaschlou vyčistí šťáva z čerstvé cibule“, anebo: „Aby se okna po umytí leskla, rozmíchej v teplé vodě trochu pudingového prášku“. Otázkou je, nakolik lze tyto postupy brát seriózně, ale třeba také stojí za vyzkoušení.
Bezpečnost především
Vzhledem k tomu, že okna se většinou nenacházejí v úrovni podlahy, je třeba při jejich čištění dbát na své bezpečí. Budete-li šplhat po pyramidě poskládané ze stolků a židlí, máte velkou šanci, že vánoční svátky strávíte s některou z končetin obalenou v sádře.
Stejně tak není zrovna vhodné chodit po samotném parapetu, který se může kdykoliv uvolnit, natož se bez jakéhokoliv jištění vyklánět z okna při snaze utřít zvenčí ještě tu poslední malou šmouhu.
Při práci ve výškách se vám bude hodit obyčejná teleskopická násada, s jejíž pomocí dosáhnete mnohem výše. V obchodech s bytovým vybavením snadno seženete i různě vysoké skládací schůdky, případně štafle zajišťující potřebnou stabilitu.
Svěřte okna moderní technice
Tradiční kýbl s vodou, saponát, hadr, stěrku a papírovou utěrku můžete dnes vyměnit za podstatně výkonnější pomocníky vyvinuté speciálně pro čištění oken s dokonalým výsledkem. Místo klasické gumové stěrky, ze které vám i při nejlepší vůli sem tam ukápne špinavá voda, sáhněte třeba po parním a vakuovém čističi, pomocí něhož důkladně odstraníte veškeré přebytečné tekutiny i nečistoty ze skla.
Výbornou vychytávkou jsou houby a stěrky vybavené magnety, díky kterým umýváte okno jedním tahem z obou stran. Vůbec nejlépe pak uděláte, když si pořídíte robotický čistič oken. Jeho zásobník jednoduše naplníte mycím prostředkem, zařízení „přilepíte“ na sklo a o všechno ostatní už se postará samo. Ty nejmodernější modely potom můžete ovládat na dálku pomocí aplikace v mobilním telefonu.
Fotogalerie
Text: Martin Kulhánek
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů