Interiér

Špinavé spáry? Není těžké se jich zbavit. Plíseň a vodní kámen zmizí za pár minut s pomocí kuchyňských potřeb

Chtěli byste, aby vaše spáry v koupelně byly zase zářivě bílé? To vůbec není problém. Dokonce nemusíte kupovat nějaké speciální čističe. Budou vám stačit jen suroviny, které už doma zřejmě i máte.

Jak vyčistit spáry v koupelně
Zdroj: Shutterstock

Čištění spár může být velice náročné, ovšem pokud víte, jak na to, jde to jako po másle. Máme pro vás ověřené postupy, se kterými dosáhnete skvělých výsledků raz dva a vaše koupelna tak zase bude zářit.

Proč je důležité spáry čistit?

Není to jen z estetického hlediska, protože to nevypadá dobře. Ve spárách se totiž hromadí nečistoty, plísně a vodní kámen, což může vést i ke zdravotním problémům. Plíseň navíc může způsobit dýchací potíže a alergie, takže pravidelné čištění je opravdu velice důležité.

Ano, můžete sáhnout po agresivním čištění pomocí chemických prostředků. My vám ale ukážeme ekologičtější a méně agresivní cesty, které při čištění spár můžete použít.

Ve spárách se totiž hromadí nečistoty, plísně a vodní kámen
Ve spárách se totiž hromadí nečistoty, plísně a vodní kámen | Zdroj: Shutterstock

Jedlá soda a ocet

Smíchejte jedlou sodu s trochou vody, aby vznikla pasta. Tu naneste na spáry a postříkejte octem. Nechte pár minut působit a vydrhněte kartáčkem.

Citronová šťáva a jedlá soda

Šťáva z citronu má bělicí účinky a v kombinaci s jedlou sodou vytvoří účinnou směs pro čištění spár. Naneste na spáry a nechte působit, poté opláchněte.

Jedlá soda a peroxid

Ano, zase ta jedlá soda. Do misky dejte dvě lžíce jedlé sody a zalijte peroxidem vodíku tak, aby vznikla kašička. Naneste na spáry a nechte 15 minut působit. Pak spáry vyčistěte houbičkou.

Spáry vyčistěte houbičkou.
Spáry vyčistěte houbičkou. | Zdroj: Shutterstock

TIP: Pro ekologičtější cestu místo klasické houbičky či kartáče použijte lufa houbu, která je zcela rozložitelná a je to čistě přírodní materiál.

Ocet

Stačí ten, co máte v kuchyni. Smícháte ho s vodou v poměru 1 : 1 a pomocí kartáčku či hadříku nanesete na spáry. Díky kyselině octové umí ocet narušit nánosy vodního kamene. Nechte působit, vydrhněte a opláchněte. Tento postup není vhodný pro choulostivých materiálů, jako je pískovec nebo mramor.

Poznámka: U silnějšího znečištění plísní je lepší vsadit na speciální protiplísňové prostředky. Pracujte vždy v ochranných brýlích, aby se vám prostředek nedostal do očí.

Pravidelným čištěním předejdete zašpinění a usazování nečistot.
Pravidelným čištěním předejdete zašpinění a usazování nečistot. | Zdroj: Shutterstock

TIPY

Aby spáry v koupelně zůstaly co nejdéle čisté, je třeba dodržovat několik zásad:

  • Po sprchování nebo koupání se snažte vysušit spáry. Zajistěte dobrou ventilaci v koupelně, aby se snížila vlhkost a riziko vzniku plísní.
  • Nečekejte, až budou spáry černé. Pravidelným čištěním předejdete zašpinění a usazování nečistot.
  • Pro prevenci usazování plísní a nečistot pravidelně sprchový kout větrejte a udržujte suchý. Například pomocí stěrky na sklo po každém použití.

Text: Veronika Poláčková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů