Interiér

Světová celebrita v oblasti úklidu radí: Chcete mít doma čisto? Buďte nemilosrdní pomocí metody „Konmari“

Už jste slyšeli o Marii Kondo? S výškou pouhých 140 cm je nepřehlédnutelná. Je to světová ikona, pokud jde o problematiku domácího úklidu. Její knihy se staly bestsellery, proto s ní Netflix natočil seriál Velký úklid s Marií Kondo. Seriál byl nominovaný na dvě ceny Emmy.

Marii Kondo je 40 let a pochází z Japonska.
Zdroj: Openverse

Úklid s Marií Kondo, to jsou rady trochu jiného typu, než najdete třeba na našem webu. U Japonky nenajdete doporučení, jakým čisticím prostředkem odstranit nečistoty ze spár mezi obkládačkami, marně budete hledat tip na to, jak vyčistit skvrny od guláše z dědečkovy košile.

To ale neznamená, že si od Marie Kondo neodnesete praktické poznatky pro váš každodenní úklid. 40letá žena má ale na věc trochu hlubší pohled. Neradí vám jen, jak si uklidit v bytě, ale spíše, jak si uklidit v životě.

Najděte odvahu a vyhoďte věci, které vám doma překáží

To, co by Marie Kondo doporučila 95 % lidí, kteří si stěžují, že mají doma nepořádek je, ať většinu věcí nekompromisně vyhodí.

Kondo razí metodu „Konmari“ spočívající ve vlastnění pouze omezeného počtu předmětů, které vyvolávají radost. Zbytek musí pryč z vašich očí.

Dejme Marii Kondo za pravdu. Když se rozhlédneme kolem sebe v našem bytě či domě, určitě najdeme spoustu balastu. Staré časopisy, ponožky, které už dávno ztratily pár, gumičky a sponky do vlasů, hrnečky, ze kterých nikdo nechce pít, spotřebiče, které marně čekají na opravu, suvenýry z dovolené, nevhodné dárky od přátel… takhle můžeme jít místnost od místnosti. Třeba v koupelně je spoustu přebytečných lahviček, protože v našich domácnostech panuje zhoubný zlozvyk – jakmile sprchový gel dochází, koupíme nový. Ten hned otevřeme a používáme, a starý, kde je ještě troška na dně, odsuneme někam bokem…

Vyhazovat bychom měli i staré léky, plastové krabičky, kterým se ztratila víčka, věci po dětech, když děti už vyrostly a sotva je “udáte” někomu dalšímu. A co pohozené papíry po stolech nebo v zásuvkách? “Třídím je podle jednoduchého vzorce – prostě všechny vyhodím,” říká Marie Kondo.

Být tak nekompromisní, to chce i odvahu. Někdy člověk neví, jestli se má předmětu nadobro zbavit. Marie Kondo ve své knize říká: vyzkoušejte test srdcem. Podívejte se na věc zeptejte se sami sebe: těší mě, chci ji mít u sebe?“ Pokud je upřímná odpověď ne, pak věc vyhoďte nebo ji někomu darujte.

Některé předměty doma vás podvědomě rozčilují, zabírají místo, ale nemáte odvahu je vyhodit.
Některé předměty doma vás podvědomě rozčilují, zabírají místo, ale nemáte odvahu je vyhodit. | Zdroj: iStock

Videa o skládání oblečení mají miliony shlédnutí

Abyste si ale nemysleli, že je Marie Kondo jakýsi japonský pan Lorenc, který v životě do ruky nevezme smetáček, “ale odborník je za slovo vzatej”, přece jen nabízí spoustu cenných postupů, které úklid zjednoduší. Slavná je například její metoda skládání oblečení. Zkuste si je najít na YouTube, najdete video na trička, video na košile i video na spodní prádlo. Je to fascinující.

Odkaz Marie Kondo je natolik široký, že jej krátký článek nedokáže postihnout. Zájemcům proto doporučme Mariinu první a nejslavnější knihu “Zázračný úklid – pořádek jednou provždy”, nebo už zmíněný seriál Netflixu “Velký úklid s Marií Kondo”.

Tato žena si balí kufr podle metody “konmari”, kterou popularizovala právě Marie Kondo.
Tato žena si balí kufr podle metody “konmari”, kterou popularizovala právě Marie Kondo. | Zdroj: iStock

GALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock, Openverse
Zdroj: https://www.businessinsider.com/tidying-up-with-marie-kondo-organizing-tips-2019-1