Tradiční žebrové nebo modernější panelové radiátory nikdy tak docela ze světa nezmizí. Pro svůj jednoduchý funkční vzhled a nenápadnost mají své místo v našich domech i kancelářích jisté. Dokážou dokonale a s minimálními ztrátami předávat teplo do místností, jejich životnost je obdivuhodná. My se dnes ale zaměříme na docela jiná topná tělesa. Taková, která nejen že hřejí, ale také zdobí a jejich přívlastkem jsou design, RPNita a hravost.
Pohledová stránka radiátoru může svým způsobem přispět k celkovému vyznění interiéru, podtrhnout jeho jedinečnost a osobitost a styl. Radiátor se mnohdy stává sám o sobě hlavní dominantou. Výrobci se snaží tomuto trendu přizpůsobit a tak si můžeme díky nim pořídit radiátory, které jsou často opravdovým uměleckým dílem a chloubou bytu. Ten, kdo si chce dopřát něco opravdu výjimečného, může si vybrat ze široké nabídky designových topidel.
Atraktivní materiály
Mezi nejoblíbenější materiály patří nerez či chrom v lesklé, kartáčované či satinované variantě. Vzhledově se tyto radiátory hodí především do moderně řešených interiérů. Klasicky a starožitně zařízeným prostorám určitě budou slušet tělesa s mosazným, bronzovým nebo niklovým povrchem.
Lakované hliníkové plochy opouštějí bílou nebo neutrální barvu slonové kosti a rozehrají prostory všemi tóny duhy. Většinou vybíráme z barevné stupnice RAL, popřípadě si můžeme nechat barvu namíchat podle přání. Za všechny tyto nadstandardy se ovšem musíme počítat s příplatkem. Moderní a atraktivní jsou tělesa s přední deskou skleněnou, která nejen že nabízejí několik variant barevných, ale také velmi atraktivní plochu zrcadlovou.
Ke slovu se také dostávají i méně obvyklé materiály – přírodní dřevo, sofistikované kompozity, tradiční keramika nebo luxusní kámen, ten navíc dokáže účinně akumulovat teplo a bude sálat ještě nějakou dobu po vypnutí radiátoru.
Fantastické tvary
Ruku v ruce s materiály také přicházejí nové a neokoukané tvary. Není to tak dávno, kdy jsme za revoluční považovali žebříčky, dnes už se nejedná o prosté příčky poskládané z trubek. Žebříkové radiátory pomalu opouštějí prostory koupelny a svůdně se vlní třeba i v hlavním obytném prostoru. Také tradiční žebrové radiátory prošly proměnou – opouštějí přímou linii a kopírují stěnu v oblouku nebo vyplní roh.
Výzvu představují radiátory deskové, nejen pro nekonečné možnosti barevného provedení, ale nabízejí úžasnou plochu, pro popuštění vlastní fantazie. Z radiátorů se tak stávají pestrobarevná malířská plátna, můžeme sem dokonce nechat přenést i vlastní fotografie.
Úplně mimo jakékoli kategorie stojí radiátory solitérní. Ty jsou opravdovou dominantou interiéru a suplují umělecká díla. Jejich tvary barevnost jsou fascinující.
Vždycky něco navíc
Jak už jsme zvyklí odjinud – násobíme funkce, předměty i prostory se stávají víceúčelovými. Stejně tak je tomu i s topidly. Zmiňovali jsme žebříkové radiátory, jejich druhým úkolem je nabídnout místo pro sušení a nahřívání ručníků. Nízké žebrové radiátory zase fungují jako pohodlná přezouvací lavička, v předsíni najde také uplatnění radiátor – věšák. Když před žebra předsadíme zrcadlovou desku, nejen že skryjeme nevzhledné těleso, ale máme kde se prohlédnout a překontrolovat svůj vzhled při odchodu z domu. Některé radiátory slouží jako odkládací polička, jiné jako lehká dělící příčka. Podsvícené LED zase suplují náladové či noční. Designové radiátory, ať už se jedná o tělesa napojená na topný systém nebo pohledově efektní elektrické přímotopy, představují možnost jak rafinovaně spojit funkčnost s estetikou.
Připravila: Jana Špatzová, foto: archivy firem; vydáno v RPN 4/2014