Interiér

V barvách jara…

O titul „barva jara“ mohou soutěžit jedině žlutá – barva slunce a zelená – barva nejčastěji se vyskytující ve světě rostlin. Dominují i v květinových dekoracích, které vám na přelomu jara a zimy přinášíme…

Připravila: Ivana Hudcová a Holandská Květinová kancelář, foto: Holandská Květinová kancelář

Hol02Jarní cibuloviny jsou pro květinová aranžmá ideální, protože v něm stále rostou a každý den tak proměňují jeho vzhled. Zde sice kombinujeme mnoho různých barev, ale jedna – žlutá – zpravidla dominuje, doplněná zelenou, případně bílou. Tvary jsou přirozené a proměnlivé jako příroda sama. I květináč nebo váza přitom můžou být neobvyklé a obohatit aranžmá o další rozměr…

Zde vidíme, jak různorodé a jedinečné mohou tulipány být. Každá odrůda je osobitá a liší se i odstíny žluté. Přírodní tvar vázy v dalším odstínu žluté podtrhuje krásu těchto květů. (Tulipa – tulipán)


Nectaroscordum

Podobá se česneku, pochází i ze stejné čeledi. Původní pojmenování znělo Allium bulgaricum. Dorůstá výšky 0,5 až 1,2 m. Vzpřímené listy čárkovitého tvaru vydávají česnekovou vůni. Kvete fialovozelenými květy s bílým okrajem a oranžovými pruhy na vnitřní straně. Vyhovuje mu teplé místo, propustná půda a světlejší polostín. Rostlina je mrazuvzdorná. Množí se cibulkami nebo semeny.

Hyacint (Hyacinthus)

Cibulovina s nádhernou vůní, již lze do aranžmá použít řezanou anebo s cibulkou. Zvláště ve druhém případě platí za vhodnější odrůdy robustnější.

Hol39Narcis (Narcissus)

Přestože známe smetanové i oranžové narcisy, nejvýraznější zůstávají žluté odrůdy. Trubkovité květy narcisu navozují představu jara. Tím, že jsou mírně skloněné dolů, působí květina poněkud ostýchavě. Když ale vezmeme v potaz, že jako další jarní květiny v aranžmá narcis roste, nelze říct, že by patřil k ostýchavým.

Tulipány (Tulipa)

Stejně jako hyacinty je lze využít jak řezané, tak ponechané s cibulkou. Dodávají se téměř v jakékoli barvě. Všechny jejich formy – od papouškovitých po plnokvěté – platí za ideální rostlinu do aranžmá.

 

Pletený košík z větviček vytváří u tohoto aranžmá dojem čerstvě natrhané kytice lučního kvítí. Aranžmá je živé a proměnlivé. Každým dnem nabízí jiný obrázek tím, jak tulipány rostou.(Tulipa – tulipán, Syringa – šeřík, Prunus – okrasná třešeň)

Řebčík (Fritillaria)

Pokud ho vůbec znáte, zcela jistě neznáte všechny jeho formy. Je jich skutečně mnoho a všechny jsou pro toto téma vhodné. Pro řebčík je typické, že v aranžmá dále roste, stejně jako tulipán nebo hyacint. Pomáhá nám ocenit tvůrčí schopnosti přírody.

Rostliny na doplnění

Výše uvedené květiny se v aranžmá kombinují a doplňují se sasankami (Anemone), šeříkem (Syringa), Nectaroscordum, modřenci (Muscari), máky (Papaver), hrachorem (Lathyrus), fialou (Matthiola) a různými větvičkami rodu Prunus (například větvičky třešně, sakury), vrbou (Salix) či lískou (Corylus).

Extra tip Hol19

Pryskyřník (Ranunculus)

Dodá šmrnc každému aranžmá. Navíc stejně jako většina ostatních zde uvedených cibulovin ve váze dál roste. Známe ho dnes už nejen jako divoce rostoucí druh se žlutými květy z našich luk, stále častěji se objevuje v sortimentu časně kvetoucích jarních rostlin, a to v mnoha odstínech. Kruh z větviček a drátu vytváří přirozený stojan pro toto výrazné jarní aranžmá, v němž hraje hlavní roli pryskyřník. Květiny vypadají, jako by stály v misce, z níž si berou vláhu. Neobvyklé, živé aranžmá.(Ranunculus – pryskyřník, Hyacinthus – hyacint, Narcissus – narcis, Fritillaria – řebčík, Tulipa – tulipán, Anemone – sasanka)

Jako okrasná rostlina se ve své domovině, jihozápadní Asii, pěstuje už více než tři století. Původní druh Ranunculus asiaticus (pryskyřník asijský) roste na slunných místech a kvete jednoduchými žlutooranžovými květy; suché letní období přežívají jen jeho kořenové hlízky.

Květy kulturních odrůd se podobají malým pivoňkám a existují s výjimkou modré ve všech barvách. V časném jaru, kdy je malá nabídka kvetoucích rostlin k osázení truhlíků, v poslední době rozšířily nabídku právě pryskyřníky, které mohou nejčastěji se nabízející petrklíče doplnit, případně nahradit. Rostliny koupené v květináčích mohou stát na okně v chladné místnosti, lze s nimi osázet truhlíky nebo je vysadit na záhon už koncem března nebo počátkem dubna. Mají rády dostatek světla a chlad, snesou i v květu teploty pod nulou, nejsou-li vystaveny ostrému větru. Za těchto podmínek kvetou déle než šest týdnů.

Řezané květy pryskyřníků nebývají běžně v prodeji, ale pokud je někde koupíte, určitě vzbudí pozornost zvláštními zářivými barvami. Květy při dobré péči (chladnější prostředí, výměna vody v nádobě) vydrží ve váze asi týden. Hrnkové pryskyřníky jsou poměrně levné, proto se hodí na krátkodobou výsadbu. Můžete je však zkusit pěstovat i dále. To se pak po odkvětu rostliny nechají zatáhnout, až zežloutnou, poté se hlízky ze země vyjmou a očistí. K úschově se hodí jen nově narostlé hlízky (vypadají spíše jak ztlustlé kořeny), staré a proschlé jsou totiž odumřelé. Protože hlízky skladujeme v suchu, před výsadbou je namočíme na den do vody.

Hol32V říjnu se hlízky vysadí do čerstvého vlhkého substrátu, kde při teplotách kolem 15 °C vyraší, a přes zimu na světlém a chladném místě narostou. V oblastech s mírnou zimou se mohou hlízky na podzim vysázet i ven do hloubky 5 až 8 cm (dle velikosti hlízky). Osázené místo se poté přikryje nastýlkou proti promrzání půdy.

Kdo má k dispozici skleník, může si vypěstovat pryskyřník ze semen hybridních odrůd. Při nákupu si hlavně všímejte, zda se jedná o odrůdu s květy pro řez nebo hybridy pro výsadbu do květináčů – rozdíl je ve výšce i kompaktnosti rostlin. Semena se vysévají od půle srpna do října, optimální teplota pro klíčení je kolem 15 °C. (Později vyseté pryskyřníky by nestačily za pět až šest týdnů narůst tak, aby se daly přepichovat.) Za dalších šest týdnů po přepíchání se rostlinky hrnkují a pěstují do jara při teplotách okolo 10 °C. Při narůstajícím slunečním svitu je potřeba vydatně větrat a udržovat zeminu vlhkou, aby mladé rostliny nepřesychaly. Ale pozor, při nadměrné zálivce napadá kořeny pryskyřníků hniloba, na listech se může objevit padlí.

Při nákupu už kvetoucích pryskyřníků v květinářství vybírejte rostliny, které mají většinu poupat vybarvených, ale nerozvitých. Tak se z nich budete těšit několik týdnů v době, kdy je o kvetoucí rostliny nouze.

Moderní kompozici z větviček oživují bílé sasanky a dva druhy tulipánů. Kontrastuje s nimi fialové Nectaroscordum. (Tulipa – tulipán, Anemone – sasanka, Nectaroscordum – tzv. bulharský česnek)