Interiér

Vánoce v muzeu v Přerově

Letos jsme se rozhodli natáčet vánoční pořad Receptáře prima nápadů v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem. Poprvé se tam Receptář objevil s kamerou před dvaceti lety a naposledy před šesti roky. Takže bylo na čase se tam vrátit. Exponátů totiž přibývá a občas přibude i nové stavení. A přerovský skanzen nás znovu nezklamal, navíc přálo počasí a tak jsme odtud mohli 16. prosince vysílat náš poslední pořad roku 2012.

Do Přerova nad Labem se jezdí na výlet, od Prahy je to po dálnici jen pár desítek minut. Tolik betlémů, kolik jich mají tady, hned tak někde neuvidíte. Dokonce vás ty pěší betlémské symboly, pochodující k jesličkám, přivítají hned u vchodu. A mezi vánočními exponáty nechybí historické ozdoby, lidové vánoční stromky, pečivo z vesnic našich předků… Stojí zato si připomenout Vánoce, jak je slavili ti, kteří už třeba celé století nežijí mezi námi.

Až se tam vydáte, vezměte s sebou určitě svoje děti nebo vnoučata. Bude se jim tam líbit a aspoň uvidí, jak kdysi vypadala o Vánocích v Polabí jedna jednotřídka. Mohou na chvíli usednout do lavic vedle figurin tehdejších žáků. Vánoce jsou přece svátky, u kterých má být rodina pohromadě. Proto jsem si na to naše předvánoční natáčení vzal svoje vnoučata – Anetu a Vincence. Oba jsou muzikanti, Vinca na hudebním gymnaziu chodí do třídy, specializované na sólový zpěv. A Aneta absolvovala brněnskou JAMU ve hře na violu. Dostali v předvánočním Receptáři prima nápadů na starost koledy.

A já jsem si tam mimo jiné zavzpomínal s Marií Retkovou na naše společné vystupování před kamerou – třeba jak jsme pod režijním vedením Zdeňka Podskalského uváděli ve Strakonicích Mezinárodní dudácký festival. Došlo ale nejen na vzpomínky…

Marie nám ukázala, jak lze doma rychle vytvořit vánoční svícen z materiálů, které jsou snadno dostupné. Stačí obyčejný mělký talíř, kterému uděláte kolem dokola ohrádku – z toho, co máte po ruce. A pak vzniklý prostor vysypete kamínky, štěrkem nebo třeba kaštany. Ten podklad se ozdobí pomerančovou kůrou, ze které vykrájíte pomocí vánočních formiček různé obrázky. A navrch přidáte pár zelených větviček, třeba z buxusu, thuje anebo smrčku. Uprostřed bude stát svíčka. Jestli bude oranžová, tak ji ty vykrájené ozdobičky pěkně doplní.

Takový svícen máte hotový za pár minut a doma budete pochváleni. Marie Retková takhle šetří čas i při pečení vánočního cukroví. Každá z jejích dvou dcer má za úkol upéct dva druhy, a pak to dají všechny tři dohromady a mají pestrou mísu na stole. Každá také upeče dvě vánočky, ale po těch se obvykle jen zapráší a uprostřed Vánoc dopékají další.

Tak se někdy zastavte v přerovském skanzenu. Přijdete tady na jiné myšlenky, zavzpomínáte a leccos nového se dozvíte. My jsme v jedné z přerovských chaloupek poseděli s Marií Retkovou.

Článek z č. 1-2/2013 časopisu Recepty rpima nápadů.